Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Kosti, klouby, svaly, šlachy
  • Aktuální: Revmatická onemocnění

Revmatická onemocnění

Kategorie: Kosti, klouby, svaly, šlachy – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Revmatická onemocnění jsou onemocnění pohybového aparátu, kloubů, páteře, šlach, svalů a vazů. Na rozdíl od tzv. degenerativních onemocnění, které přicházejí s věkem a opotřebováním pohybového aparátu (tzv. artróza), jsou revmatická onemocnění zánětlivého rázu a podstatně rychleji směřují k poruchám hybnosti a viditelným změnám na kloubech a páteři.

Ilustrační obrázek k článku „Revmatická onemocnění“

Mezi nejvýznamnější revmatická onemocnění patří revmatoidní artritida a Bechtěrevova nemoc.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické, progresivní a invalidizující onemocnění, které je provázeno bolestí. Člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity, které potřebuje k samostatnému a nezávislému životu. Z kloubů nejčastěji postihuje zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou, ale může zasáhnout i vnitřní orgány. Onemocnění souvisí s poruchou imunity. Typickými příznaky jsou bolest drobných kloubů, ranní ztuhlost a omezení pohyblivosti a hladká a lesklá kůže nad klouby. Kloubní příznaky provází příznaky celkové, jako únava a hubnutí, častá je chudokrevnost a oční záněty.

Diagnóza se stanoví podle typického nálezu na kloubech, podle vyšetření krve a nálezu na RTG. Nemocného předává praktický lékař do specializované péče, která dnes disponuje moderními léky, jenž mohou nemoc ovlivnit. Léčba dále zahrnuje rehabilitaci a lázeňskou léčbu, případně chirurgické korekce kloubů.

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění, které se obvykle diagnostikuje mezi 18. a 30. rokem života, častěji u mužů. Projevuje se typicky ranní ztuhlostí a bolestí v dolní části páteře a v místě skloubení křížové kosti s pánví. Bolest je největší v klidu, zmírňuje se při pohybu. Ohebnost páteře se postupně zhoršuje a předklon se omezuje. Pacienti trpí těžkou únavou. Mohou mít záněty kloubů, záněty oční duhovky a mohou mít potíže s dýcháním. Výskyt nemoci v rodině zvyšuje riziko u potomků.

Pacienta s podezřením na základě příznaků, objektivního vyšetření, vyšetření krve nebo RTG nálezu odesílá praktický lékař na specializované revmatologické pracoviště. Moderní farmakoterapie nabízí možnosti, které mohou onemocnění zmírnit, jeho vývoj zpomalit, nikoli však vyléčit. Mimořádně důležitá je rehabilitační léčba, ke které patří i pravidelná léčba lázeňská. Důležitá jsou také režimová opatření, jako je správné držení těla a poloha ve spánku.

Lupénka

Lupénka je především kožní onemocnění, ale přibližně u pětiny pacientů se rozvíjí i postižení jednoho nebo více kloubů, které má podobnou charakteristiku jako revmatoidní artritida. Může vést k deformitě kloubu a ztrátě jeho funkce. Příčina choroby není přesně známa; roli však hraje dědičnost, autoimunita a některé vlivy zevního prostředí, jako je např. stres, infekce a některé léky.

V léčbě kloubních projevů se uplatňují podobná režimová opatření a léky jako u revmatoidní artritidy, např. léky užívané v protinádorové léčbě a tzv. biologická léčba.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Kosti, klouby, svaly, šlachy

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku "Revma Liga Česká republika, z. s."

    Revma Liga Česká republika, z.s. (RLČR)

    Pacientské organizace

    Hlavním cílem spolku RLČR je zlepšování životních podmínek osob trpících revmatickým onemocněním, včetně zajištění dostupnosti efektivní léčby a zvyšování povědomí o revmatických nemocech. Sdružování členů, jejich rodinných příslušníků, za účelem vzájemně prospěšných aktivit (rekondiční pobyty, cvičení, atd.), navazování spolupráce s odborníky z oboru zdravotnictví, sociálních služeb a pacientských organizací v ČR i v zahraničí, vydávání tištěných a elektronických publikací, správa webových stránek spolku.

  • Ilustrační obrázek k článku „Syndrom suchého oka“

    Syndrom suchého oka

    Záněty a podráždění očí

    Syndrom suchého oka (lat. keratoconjunctivitis sicca) se vyznačuje poruchou tvorby slzného filmu, což vede k nadměrnému vysušování spojivky a rohovky (viz článek Oko: struktura a funkce). Oko není dostatečně zásobováno slznou tekutinou, případně tato tekutina neobsahuje optimální množství vody, bílkovin a tuků, aby mohla účinně svlažovat povrch oka. Syndrom suchého oka může mít různé příčiny. Projevuje se mj. pocitem cizího tělesa v oku, pálením očí a zarudlými spojivkami.

  • Ilustrační obrázek Dieta u kloubních onemocnění – úvod

    Dieta u kloubních onemocnění – úvod

    Dieta u kloubních onemocnění

    Význam diety u kloubních onemocnění je spíše přeceňován. Významná je pouze u dny (viz článek Dieta u dny a hyperurikemie). Artrózy mohou být například výraznější u pacientů v malnutrici (podvýživě). Prevencí a snad i léčbou artróz může být bílkovinná strava, ale její efekt na ústup artrotických obtíží je malý.

  • Ilustrační obrázek k článku „Zánětlivé onemocnění srdečního svalu (myokarditida)“

    Zánětlivé onemocnění srdečního svalu (myokarditida)

    Onemocnění srdečního svalu

    Zánět srdečního svalu (myokarditida) je zákeřné onemocnění. Často způsobuje jen mírné nebo velmi obecné příznaky, a proto zůstává po dlouhou dobu bez povšimnutí. V závažných případech však může způsobit vážné problémy a život ohrožující stavy. Určení přesného čísla označujícího výskyt myokarditidy v populaci je obtížné, protože v mnoha případech není snadné jednoznačně rozpoznat, jestli srdeční problémy skutečně mají základ v zánětu; udává se nicméně, že v Evropě se každoročně objeví přibližně 130 případů myokarditidy na každý milion obyvatel.

Doporučené zdroje

  • Artritida

    Kosti, klouby, svaly, šlachy

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě infekční a neinfekční artritidy. Pozornost je věnována zejména revmatoidní artritidě, která patří mezi nejčastější typy artritid. Dozvíte se také, že artritida se netýká pouze dospělých, ale může se objevit i u dětí, kdy hovoříme o tzv. juvenilní idiopatické artritidě.

    Přejít na externí zdroj
  • Bechtěrevova nemoc

    Kosti, klouby, svaly, šlachy

    Zdroje věnované popisu, projevům, komplikacím, diagnostice a léčbě Bechtěrevovy nemoci. Zjistíte, z jakého důvodu je při tomto onemocnění kladen důraz na včasnou rehabilitaci, pravidelné cvičení a které sestavy cviků mohou pozitivně ovlivnit průběh nemoci.

    Přejít na externí zdroj
  • Lupénka (psoriáza)

    Kůže, vlasy a nehty

    Zdroje věnované popisu, spouštěcím faktorům, projevům, diagnostice a léčbě lupénky. Pozornost je zaměřená také na ozdravné pobyty, vhodné oblečení a péči o kůži při lupénce.

    Přejít na externí zdroj
  • Zlomeniny

    Kosti, klouby, svaly, šlachy

    Zdroje věnované prevenci, mechanismu vzniku, projevům, diagnostice a léčbě zlomenin. Poskytnuté informace se týkají také typů zlomenin a zásad první pomoci při poranění kosti.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 20.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace