Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Závislosti a návykové látky
  • Kouření a další užívání tabáku a nikotinu
  • Aktuální: Závislost na tabáku: léčba

Závislost na tabáku: léčba

Kategorie: Kouření a další užívání tabáku a nikotinu – více z kategorie
Autor: Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Každý zdravotník (lékař, dentista, lékárník, sestra i další) by se měli každého pacienta při každém klinickém kontaktu zeptat na kouření a doporučit přestat, případně dle svých časových možností nabídnout léčbu nebo doporučit do některého z Center pro závislé na tabáku, na Linku pro odvykání kouření nebo k vyškolenému lékaři.

Ilustrační obrázek Závislost na tabáku: léčba

Kouříte a rádi byste přestali?

Pak jste typický kuřák – kolem 70 % by raději nekouřilo, kdyby si znovu mohli vybrat.

Zkoušeli jste přestat kouřit a nepodařilo se?

Neznamená to, že jste neschopní, ale závislí. Kouření opravdu není jednoduché se zbavit. Typicky má kuřák během života za sebou až několik desítek neúspěšných pokusů. Z každého neúspěchu je třeba si vzít poučení: co pomohlo, proč jsem se naopak ke kouření vrátil, co v podobné situaci udělám příště jinak. Nepřestávejte přestávat! A pokud se vám nedaří přestat kouřit bez pomoci, vyhledejte ji, možností je celá řada a svou šanci na úspěch významně zvýšíte. Můžete se poradit se svým praktickým či jiným lékařem nebo lékárníkem, použít mobilní aplikaci nebo telefonní linku – kontakty najdete dále.

Léčba v ordinaci

V centrech pro závislé na tabáku či u některých lékařů je hrazena ze zdravotního pojištění. Vždy má dvě složky: intervenci (jak změnit životní styl) a případně léky na potlačení abstinenčních příznaků.

Intervence může mít jistě různou podobu, v zásadě však bude zahrnovat body níže uvedeného příkladu, podrobně popsaného na webu SLZT [2] včetně minut trvání, jak probíhá v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze během dvou hodin. Zahrnuje tyto oblasti:

  • kuřácká anamnéza – sumarizace, počet vykouřených cigaret za život = kouření jako naučené chování, počet potažení za život,
  • zkušenosti s minulými pokusy, důvody relapsu,
  • princip fyzické závislosti: změna v mozku, identifikace s nekuřáctvím, radost z nekouření,
  • konkrétní zdravotní souvislosti kouření podle pacientova stavu k podpoře motivace včetně zlepšení psychického zdraví,
  • pacientovo rozhodnutí/připravenost přestat kouřit/jak si věří, podpora motivace,
  • význam a princip měření CO (oxidu uhelnatého), konkrétní hodnoty pacienta, příjem nikotinu z cigaret, náhradní řešení obvyklých kuřáckých situací (káva, alkohol, kuřácké prostředí, jídlo, stres, pohoda/odpočinek, čekání, v autě, v restauraci…) – nekuřácká řešení si připravit PŘEDEM a TĚŠIT SE na ně, příklady,
  • odměňování se za drobné úspěchy,
  • prevence zvyšování hmotnosti včetně souvislosti kouření a stresu, relaxační techniky (dechová relaxace, Jasobsonova progresivní svalová relaxace aj.),
  • možné bariéry, prevence relapsu,
  • sociální podpora – žije/pracuje s kuřákem? Jak odmítat cigaretu?,
  • abstinenční příznaky,
  • princip a vysvětlení působení léků, vysvětlení působení, možné nežádoucí účinky,
  • možnosti finančního příspěvku zdravotních pojišťoven na léky,
  • stanovení farmakoterapie, délka užívání, den D,
  • fakt, že jakékoli kouření je kouření a je zásadním rizikem pro relaps.

Léky závislosti na tabáku

Nyní jsou k dispozici tři léky první linie. Podstatné je vědět, že nikomu kouřit nezabrání. Jsou ale schopné potlačit většinu abstinenčních příznaků a to není málo. Jsou to:

1. Náhradní léčba nikotinem – náplast (Nicorette, Niquitin), žvýkačka (Nicorette), ústní sprej (Nicorette) a pastilka (Nicorette, Niquitin). Všechny formy jsou volně prodejné v lékárně. Zdvojnásobují úspěšnost v závislosti na míře intervence.

2. Vareniklin (Champix) – ztrojnásobuje úspěšnost v závislosti na míře intervence. Vázaný na recept, ale může napsat každý lékař.

3. Bupropion (Wellbutrin, Elontril) – antidepresivum, s příspěvkem zdravotní pojišťovny píše jen psychiatr, neurolog anebo sexuolog, pokud hradí pacient, může napsat každý lékař. Zdvojnásobují úspěšnost v závislosti na míře intervence.

Všechny léky by se měly užívat nejméně 3 měsíce, raději až 6 a více měsíců. Nejsou ovšem proti kouření – potlačují abstinenční příznaky, navíc při správném dávkování. Nesáhnout po cigaretě – to musí každý sám. Proto je třeba pokud možno intenzivní intervence.

Doporučený postup léčby závislosti na tabáku byl publikován v odborném časopise Vnitřní lékařství [3].

Co je to úspěšnost léčby?

V medicíně se považuje za abstinenci nejméně 6, raději 12 měsíců nekouření od poslední cigarety, navíc biochemicky ověřeno. Nejčastěji se měří CO (oxid uhelnatý) ve výdechu, může to být i metabolit nikotinu kotinin v krvi, moči nebo slinách. Jako 100 % musíme vzít všechny, kdo vstoupili do daného programu. Jen ti, kdo po 6 či 12 měsících osobně přijdou, nekouří a mají negativní hodnoty CO, jsou považováni za úspěšné, všichni ostatní za kuřáky (i když nekouří, ale např. se odstěhovali, nechtěli už přijít či podobně). Takto počítáno je úspěšnost intenzivní léčby kolem 30 %, bohužel lepší čísla nejsou reálná, je jen třeba se nevzdávat. Pokud někdo hlásá úspěšnost např. 90 % a řekne, že se zakládá na „dojmu, že většina lidí se k nám po jedné návštěvě už nevrátí“, není snad třeba komentář....

Metody, u nichž NEBYLA prokázána účinnost

Hypnóza – metoda v medicíně používaná, v případě závislosti na tabáku však nebyl prokázán účinek.

Akupunktura – metoda v medicíně používaná, v případě závislosti na tabáku však nebyl prokázán účinek.

Biorezonance – jedná se o alternativní metodu, jejíž princip je popisován nesrozumitelnými větami bez skutečného významu. Tato komerční služba (nikoli léčba) nemá odborné opodstatnění, jedná se o vědecky nepodloženou metodu, její účinnost není prokázána. Těm, kdo ji nabízejí, jde jen o výdělek – vždy si ji hradí kuřáci sami a vždy je za peníze v řádu stovek až tisíců korun.

Další zázračné metody a elixíry: pokud někdo slibuje zázrak, ten se konat nebude. Bez jasného rozhodnutí přestat kouřit zkrátka přestat kouřit možné není. Pokud se náhodou kuřákovi s některou z výše uvedených metod podaří přestat kouřit, je to zejména proto, že to sám již většinou dlouhou dobu chtěl, metodě věří a zaplatil za ní (placebo efekt).

Související odkazy

  1. Společnost pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT)
  2. Struktura intervence – Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze (odkaz vede na web SLZT)
  3. Králíková E., Češka R., Pánková A., Štěpánková L., Zvolská K., Felbrová V., Kulovaná S., Zvolský M.: Doporučení pro léčbu závislosti na tabáku. Vnitřní lékařství 2015; 61(Suppl 1): 3–15.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Kouření a další užívání tabáku a nikotinu

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Závislost na tabáku: prevence

    Závislost na tabáku: prevence

    Kouření a další užívání tabáku a nikotinu

    K účinné prevenci je vždy třeba komplexní přístup společnosti. Jakou roli hraje stát, jakou rodina či škola, a jak lze snížit riziko u těch, kdo již tabák užívají?

  • Ilustrační obrázek Závislost na tabáku: úvod

    Závislost na tabáku: úvod

    Kouření a další užívání tabáku a nikotinu

    Reklama a marketing tabákových výrobků jsou důvodem, proč lidé začínají kouřit. Většina kuřáků si poprvé zapálí ještě před dosažením dospělosti (asi 9 z 10): průměrný věk první cigarety je v ČR kolem 10–12 let.

  • Ilustrační obrázek Závislost na tabáku: jak čelit problémům při léčbě?

    Závislost na tabáku: jak čelit problémům při léčbě?

    Kouření a další užívání tabáku a nikotinu

    Máme pro vás několik tipů, jak se můžete vypořádat s konkrétními problémy při léčbě závislosti na tabáku.

  • Ilustrační obrázek Závislost na tabáku: kde hledat pomoc?

    Závislost na tabáku: kde hledat pomoc?

    Kouření a další užívání tabáku a nikotinu

    Snažíte-li se zbavit své závislosti na cigaretách či jiných formách užívání tabáku, možná vám pomohou tipy na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

Doporučené zdroje

  • Kouření

    Kouření a další užívání tabáku a nikotinu

    Zdroje věnované vlivu aktivního a pasivního kouření na lidské zdraví, závislosti na nikotinu a odvykání kouření. Není opomenuto ani téma, které se týká kouření v dětském věku nebo používání elektronických cigaret a vodních dýmek.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 17.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace