Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Události, komunikace
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Kouření a další užívání tabáku a nikotinu
  • Aktuální: Závislost na tabáku: jak čelit problémům při léčbě?

Závislost na tabáku: jak čelit problémům při léčbě?

Kouření a další užívání tabáku a nikotinu
Autor: Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Máme pro vás několik tipů, jak se můžete vypořádat s konkrétními problémy při léčbě závislosti na tabáku.

Co do ruky?

Cokoli, co není cigareta – masážní míček, kamínek, inteligentní plastelína, hlavolam, nebo třeba plastová trubička Paipo (viz www.mypaipo.eu).

Stres

Stres je typická situace, kdy kuřák sáhne po cigaretě. Cigareta pomůže jednak vyplavením „hormonů štěstí“, ale to je krátkodobé (minuty), jednak zaměstnáním rukou, rituálem, tedy pozornost se obrátí ke kouření namísto k příčině stresu. Rituál kouření ale může nahradit jakýkoli jiný. K uklidnění pomáhají dechová cvičení, alespoň se zhluboka nadechnout, zadržet dech co nejdéle a pomalu vydechovat; metod je celá řada [1, 2].

Může také pomoci fakt, že kouření stres prokazatelně zhoršuje. To si může každý kuřák jednoduše sám ukázat změřením pulzu před cigaretou a po ní: minutová tepová frekvence se v průměru zrychlí o deset pulzů za minutu, což je dáno masivním vyplavením stresových hormonů po vykouření cigarety (např. adrenalin). Pocit krátkodobého snížení stresu po cigaretě je dán také snížením abstinenčních příznaků, které však postupně odezní či je můžeme léčbou zcela potlačit.

Špatná nálada

Připravte si něco, co děláte rádi a co je v dané situaci možné, například vymačkat si pomeranč, pustit oblíbenou skladbu, hry v mobilu. Často pomůže pohybová aktivita. Zkuste také jen zvednout koutky úst a celý obličej uvést do úsměvu.

Cesta na autobus, čekání

Stáhněte si aplikaci, která měří kroky a čas, zabývejte se trasou (kudy dnes půjdu?), při čekání si čtěte, pozorujte okolí, usmějte se na ostatní…

Po jídle

Noste kartáček na zuby a pastu, po jídle si vyčistěte zuby, vypijte sklenici vody, odejděte od stolu…

Při kávě

Nepít kávu, ale jiný nápoj (např. zelený čaj, který také povzbuzuje – pomaleji, ale dlouhodoběji), pít jinou kávu (filtrovaná místo turecké, mléko či bez mléka, s cukrem či bez…), pít kávu jinde než obvykle…

Při alkoholu

Podobně jako s kávou – alkohol lze vynechat, je dobré alespoň na 3 měsíce jej nepít, na rozdíl od kávy je tu i vliv alkoholu na naše chování, tedy alespoň 3 měsíce si nedat druhou a další skleničku…

Kuřácká společnost

Napít se vody, namočit si ruce a neutřít (mokrýma rukama nemohu kouřit a než mi uschnou, dojde mi, že nechci), kousat do citronu nakrájeného na plátky, nabízenou cigaretu zlomit a zahodit…

V autě

Žvýkačka, napít se z lahvičky se sacím uzávěrem, párátko, plastová trubička Paipo (viz www.mypaipo.eu).

Nuda

Luštit sudoku, křížovky, číst si, naučit se slovíčko v cizím jazyce, orosit květiny

Pauza v práci

Vyběhnout schody nahoru/dolů, obejít blok, nosit švihadlo a zaskákat si, připravit si zdravou svačinu, jít si popovídat s ostatními nekuřáky…

Jak přestat kouřit a přitom nepřibrat?

Po zanechání kouření se může objevit váhový přírůstek (cca do 5 kg během prvního roku), který je způsoben hned několika faktory: nahrazování cigaret jídlem, zlepšením čichu a chuti, nedostatkem pohybu a v neposlední řadě chyběním samotného nikotinu. Nikotin v mozku snižuje chuť k jídlu a zpomaluje pohyby žaludku, takže potrava v žaludku kuřáka setrvá delší dobu ve srovnání s nekuřákem (proto mají kuřáci po zanechání kouření najednou častější hlad), naopak urychluje pohyby střev, tedy proto může být mezi abstinenčními příznaky zácpa.

Hlavní je vybrat si „zlatou střední cestu": držet dietu s hladověním není vhodné, protože hlad vyvolává chuť kouřit. Důležité je však zároveň nenahrazovat cigarety jídlem, zejména ne vysokokalorickým. Většinou pomůže třeba jen vypití sklenice vody, podrobné zapisování všeho, co sníte a vypijete, mimo neslazených tekutin (kolik gramů), večer si můžete v energetických tabulkách spočítat svůj denní příjem energie a tím zjistit, kde se stala chyba. Nejúčinnější je zvýšit pohybovou aktivitu, která působí nejen jako prevence přírůstku hmotnosti, ale zároveň potlačuje abstinenční příznaky (díky vyplavení „hormonů štěstí"). I kdyby se mírný váhový přírůstek objevil, ze zdravotního hlediska je odložení cigaret to nejlepší, co jste mohli udělat! Připomeňme, že hlad a zvyšování hmotnosti jsou abstinenčními příznaky při odvykání kouření. Tedy právě pro ty, kdo mají obavu z přibírání, je dobré dlouhodobě užívat léky, které nikdy nejsou „proti kouření“, ale jsou právě proti abstinenčním příznakům včetně tohoto.

Související odkazy

  1. Relaxační cvičení (součást výukových materiálů pro předmět Harmonizační cvičení vyučovaného na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity; odkaz vede na web is.muni.cz)
  2. Nešpor, K. Spontánní relaxace, relaxační techniky a relaxace v běžném životě (odkaz vede na web Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: léčba

Každý zdravotník (lékař, dentista, lékárník, sestra i další) by se měli každého pacienta při každ...

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: prevence

K účinné prevenci je vždy třeba komplexní přístup společnosti. Jakou roli hraje stát, jakou rodin...

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: úvod

Reklama a marketing tabákových výrobků jsou důvodem, proč lidé začínají kouřit. Většina kuřáků si...

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: kde hledat pomoc?

Snažíte-li se zbavit své závislosti na cigaretách či jiných formách užívání tabáku, možná vám pom...

Související doporučené zdroje

Kouření a další užívání tab...

Kouření

Zdroje věnované vlivu aktivního a pasivního kouření na lidské zdraví, závislosti na nikotinu a odvykání kouření. Není opomenuto ani téma, které se týká kouření v dětském věku nebo používání elektro...

Přejít na externí zdroj
Kouření a další užívání tab...

Národní stránky pro podporu odvykání kouření

Aktivní či pasivní kouření i nadále představuje problém pro poměrně velkou část české populace. Národní stránky pro podporu odvykání kouření poskytují podporu těm, kdo chtějí s kouřením přestat. Kr...

Přejít na externí zdroj
Kouření a další užívání tab...

Jak na odvykání kouření?

Národní linka pro odvykání poskytuje odborné poradenství všem lidem, kteří se potýkají se závislostí na kouření, alkoholu, patologickém hraní či nelegálních drogách. Je určena také osobám blízkým.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 03.12.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
  • Systematická edukace a zvyšování zdravotní gramotnosti populace prostřednictvím NZIP (CZ.03.02.02/00/22_005/0001137)
  • Zvyšování informovanosti prostřednictvím Národního zdravotnického informačního portálu (CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_025/0016090)
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI