Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Oči
  • Onemocnění sítnice
  • Aktuální: Diabetická retinopatie

Diabetická retinopatie

Kategorie: Onemocnění sítnice – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

U pacientů s cukrovkou (diabetem) se může v důsledku chronicky zvýšené glykemie postupně vyvinout tzv. mikroangiopatie, což je odborný název pro poškození nejmenších cév v sítnici. Postižený člověk zpočátku často vůbec nezaznamená sebemenší problém.

Ilustrační obrázek Diabetická retinopatie

Teprve s postupujícím onemocněním dochází ke stále větší ztrátě zrakové ostrosti. Průběh diabetické retinopatie lze zmírnit, pokud se diabetikovi daří udržovat glykemii co nejblíže normálním hodnotám.

Diabetická retinopatie – co je to?

Diabetická retinopatie je onemocnění, které postihuje cévy sítnice a jeho důsledkem může být silné poškození zraku. Jedním z hlavních rizikových faktorů nejen pro vznik, ale i další postup tohoto onemocnění, je špatně udržovaná hladina krevního cukru. Významnou roli hraje i to, jak dlouho již člověk cukrovkou trpí. Za rizikové faktory jsou považovány kouření a vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze). Pro zpomalení postupu nemoci je velmi důležitá její včasná diagnostika. Diabetická retinopatie totiž může vést až k oslepnutí.

Odborníci rozlišují následující formy (stadia):

  • neproliferativní diabetická retinopatie,
  • proliferativní diabetická retinopatie.

Neproliferativní diabetické retinopatie se vyznačuje změnami cév, krvácením a tvorbou usazenin. Dochází k poškození sítnice (retiny) oka, následkem je snížená schopnost vidění. Postižený člověk si nemusí hned všimnout, že se jeho zrak zhoršil.

U proliferativní diabetické retinopatie se poškození sítnice prohlubuje. Cévy vrůstají do sklivce, dochází k častějšímu krvácení a tvorbě jizev, což může vést i k odchlípení sítnice. Krvácení silně poškozuje zrak. Odchlípení sítnice může mít pro zrak závažné důsledky a musí se léčit. Bližší informace najdete v článku Odchlípení sítnice.

U diabetické retinopatie může kromě toho v kterékoli fázi onemocnění vzniknout tzv. makulární edém (otok žluté skvrny, ta má latinský název macula lutea; viz článek Oko: struktura a funkce), což může vést k následnému poškození cév a buněk sítnice, odborně označovanému jako diabetická makulopatie.

Diagnóza diabetické retinopatie

Oční lékař odebere anamnézu. Podstatnou roli při stanovení diagnózy hraje onemocnění diabetem a stav metabolismu – konkrétně to, do jaké míry je pacient schopen udržovat glykemii (hladinu cukru v krvi) co nejblíže normálním hodnotám.

Při oftalmologickém vyšetření kontroluje lékař kromě zrakové ostrosti a nitroočního tlaku i přední oblast oka a oční pozadí (sítnici); vyšetření je prováděno pomocí štěrbinové lampy či oftalmoskopu. V ojedinělých případech jsou nezbytná další vyšetření (např. tonometrie při podezření na glaukom, fluorescenční angiografie, optická koherentní tomografie atd.).

Pro lékaře je diabetická retinopatie navíc časným indikátorem případného dalšího poškození cév v ostatních částech těla.

Léčba diabetické retinopatie

Při léčbě diabetické retinopatie je obzvlášť důležitá prevence. Průběh onemocnění lze totiž důslednou kontrolou hladiny krevního cukru a jejím udržováním ve vhodném rozmezí podstatně zpomalit. Bližší informace najdete v kategorii Diabetes (cukrovka).

Kromě udržování normální hladiny krevního cukru má pro prevenci a léčbu diabetické retinopatie zásadní význam udržování normálního krevního tlaku a normální hladiny krevních tuků, a také odvykání kouření. Výrazně může pomoci i snížení tělesné hmotnosti.

V současné době není možné léčit diabetickou retinopatii medikamentózně. V závislosti na stadiu nemoci přicházejí v úvahu následující léčebná opatření: injekce léků do oka (tzv. nitrooční injekce), ošetření postižených cév laserem nebo operativní zákrok (odstranění sklivce, vitrektomie). Je-li zároveň diagnostikován zákal čočky, pak lze původní čočku při operaci nahradit umělou čočkou. Za jistých okolností může být nutná i operace, jejímž účelem je snížení nitroočního tlaku (viz článek Glaukom: co to je?).

V rámci preventivních opatření je diabetikům doporučeno jednou ročně podstoupit oftalmologické vyšetření. Tak může lékař včas rozpoznat změny a zahájit léčbu, která zabrání oslepnutí pacienta. V případech těžkého průběhu onemocnění je nutné oči vyšetřovat v kratších intervalech. O individuálních opatřeních a průběžných kontrolách rozhoduje lékař.

Na koho se mohu obrátit?

Diabetickou retinopatii diagnostikuje a pacienta o tomto onemocnění informuje oční lékař (neboli oftalmolog či odborný lékař v oboru oční lékařství). Operace se provádějí na specializovaných klinikách, resp. na specializovaných odděleních nemocnic (očních odděleních). Oční lékař může navíc stav pacienta konzultovat s ošetřujícím obvodním lékařem a s lékaři dalších odborností.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Diabetes (cukrovka)


Více v kategorii Onemocnění sítnice

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Oko: struktura a funkce

    Oko: struktura a funkce

    Oči: základní informace

    Oko se skládá z mnoha různých struktur, které ve složitém souladu dohromady provádějí různé úkony, např. chrání oko a poskytují mu živiny, zejména jsou však nezbytné pro vidění a tím i pro orientaci.

  • Ilustrační obrázek k článku „Odchlípení sítnice“

    Odchlípení sítnice

    Onemocnění sítnice

    Odchlípení sítnice (lat. amotio retinae, ablatio retinae) znamená, jak již vyplývá ze samotného názvu, uvolnění sítnice. Tento stav může mít závažné důsledky. Aby nedošlo k následnému oslepnutí, je většinou nezbytné neprodleně zahájit léčbu. Při odchlípení sítnice totiž nemohou být světločivné buňky (viz článek Oko: struktura a funkce) dostatečně zásobovány a odumírají. Neléčené odchlípení sítnice vede prakticky vždy k úplnému oslepnutí, a to většinou již během několika dnů, nejvýše týdnů.

  • Ilustrační obrázek Věkem podmíněná makulární degenerace

    Věkem podmíněná makulární degenerace

    Onemocnění sítnice

    Věkem podmíněná makulární degenerace (často se používá zkratka AMD z anglického výrazu age-related macular degeneration) je onemocnění centra sítnice, tzv. žluté skvrny. Má zásadní vliv na zrak a život postižených.

  • Ilustrační obrázek Degenerativní onemocnění sklivce

    Degenerativní změny sklivce

    Oči

    Sklivec udržuje tvar oční bulvy a stabilizuje ji (viz článek Oko: struktura a funkce). Gelovitá konzistence sklivce zároveň udržuje sítnici v její pozici a brání jejímu odchlípení. Sklivec obsahuje velmi vysoký podíl vody (98 %) a je průhledný. Díky tomu může světlo bez překážek dopadat až na sítnici (viz článek Vidění). Tvar i funkce sklivce mohou být poškozeny v důsledku tzv. degenerativních procesů. Patologické (chorobné) procesy mohou vést ke krvácení do sklivce, sklivcovým zákalkům nebo i k odchlípení sklivce. Důsledkem může být snížení zrakové ostrosti nebo rušivé vjemy v zorném poli (člověk např. vidí skvrny).

Doporučené zdroje

  • Diabetická retinopatie

    Onemocnění sítnice

    Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, diagnostice a léčbě diabetické retinopatie. Příspěvky přinášejí poznatky, které se týkají očních komplikací u diabetu, zejména změn na sítnici a významu vyšetření očního pozadí.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace