Základní funkcí orgánů močového ústrojí je odstranit rozpuštěné produkty látkové přeměny z krve. Močový systém tvoří ledviny, horní a dolní močové cesty. Ledviny vylučováním moči odstraňují nečistoty z krve. Funkcí močových cest je shromažďování a vylučování moči. Dolní močové cesty tvoří močový měchýř, v němž se shromažďuje moč před vyprázdněním. Kapacita měchýře je 250-300 ml, ale může bez problému pojmout až 500 ml.
Ženská močová trubice je dlouhá 3 až 4 cm, začíná ve stěně močového měchýře, prochází svaly pánevního dna a otvírá se zevním ústím do předsíně poševní. Cirkulární svěrač je ovládán vůlí.
Mužská močová trubice dosahuje délky 18 až 22 cm. Začíná ve stěně močového měchýře, prochází prostatou a pánevním dnem, kde je obklopena svalstvem, a vstupuje do penisu. Mužská močová trubice je zároveň vývodní pohlavní cestou.
Důvodem pro vytvoření urostomie bývá překážka, která brání normálnímu odtoku moči. Nejčastěji je postiženo ústí močovodu do močového měchýře, méně často jsou postiženy vlastní močovody. Není-li možno obnovit normální tok moče, jsou močovody vyvedeny břišní stěnou na její povrch. Vzácně se řeší vývodem také poranění močovodů, močového měchýře, nebo vývojové vady u dětí.
Vyšití urostomie představuje v životě pacienta velmi významnou změnu. Moč se v ledvinách tvoří nepřetržitě. Při odstranění močového měchýře je moč odváděna ven z těla pomocí urostomie. Odstraněním močového měchýře chybí člověku rezervoár. Ten se vytvoří tak, že se část tenkého střeva, asi 20 cm, použije pro vytvoření rezervoáru a stomie. Do střevní kličky se implantují močovody a vyvedením části střeva se vytvoří vývod na břišní stěnu. Díky němu moč odchází do stomické pomůcky. Urostomie bývá většinou umístěna v dolní partii břicha, vpravo.
Druhy urostomie
Druhy urostomie podle způsobu provedení:
- Urostomie vyvedená přes tenké střevo (ileum conduit, operace dle Brickera), se provádí nejčastěji. Odejmutím kousku tenkého střeva se na břiše vytvoří vývod pro močovody. Díky tomu se omezí vznik infekce močového ústrojí. Používají se sáčky s výpustným kohoutem. Ureterostomie je vyvedení močovodů (ureterů) na povrch břišní stěny. Kvůli riziku infekce močovodů či ledvin je nutná velmi pečlivá péče a používají se sáčky s výpustným kohoutem.
- KOCK rezervoár je postup, kdy se pomocí tenkého střeva vytvoří rezervoár, kterým jsou vyvedeny močovody. Díky rezervoáru moč samovolně neodtéká, a proto není potřeba používat urostomické sáčky. Vývod se vypouští po 4 až 6 hodinách zavedením gumového katetru (ČIK - Čistá intermitetní katetrizace).
Obrázek: https://www.convatec.cz/pece-o-stomie/pred-operaci/zakladni-informace-o-stomii/urostomie/
Důvody urostomie
Příčinou založení urostomie mohou být nádorové choroby, neurogenní léze, tuberkulóza, intersticiální cystitida, komplikované rekto-veziko-vaginální píštěle, velmi těžká inkontinence apod. Další příčinou jsou vrozené vady močového měchýře u dětí, nebo postižení vedoucí k poruchám vyprazdňování, které mohou poškodit ledviny.
Jaké sáčky používají urostomici?
Sortiment kompenzačních pomůcek pro urostomiky je velmi pestrý. Je možné si vybrat jednodílný systém, kdy se mění stomický sáček opatřený lepicí plochou jednou denně, nebo dvoudílný systém, kdy se podložka vyměňuje po zhruba třech dnech a stomický sáček jednou denně.
Jelikož urostomie odvádí moč nepřetržitě, doporučuje se na noc používat noční sáček, který se napojí pomocí hadičky na urostomický sběrný sáček. Tímto opatřením je zajištěn komfort při spánku a také se předchází nechtěnému podtečení systému jeho přeplněním a přetížením.
Potíže při urostomii
Nejčastějšími zdroji urostomických komplikací jsou chyby při konstrukci stomie, špatně zvolené stomické pomůcky, nevhodné umístění, nedodržování zásad péče o urostomie nebo kombinace uvedených příčin.
Komplikace mohou být časné, ke kterým dochází brzy po operaci, a pozdní. Bližší informace se dozvíte v článku Komplikace při stomii.
Související odkazy
- Convatec Group: Urostomie (odkaz vede na web convatec.cz)
- Ludmila Hranická: Specifika ošetřovatelské péče o pacienty s ureteroileostomií. Urologie pro praxi 2017; 18(3): 133–136. (odkaz vede na PDF soubor na webu urologiepropraxi.cz, 150 kB)
- České ILCO z.s.: Druhy stomií (odkaz vede na web ilco.cz)