Stěžejní rolí resortu je vytyčovat strategii, jakou se bude ubírat rozvoj českého zdravotnictví. K tomu samozřejmě patří i příprava reforem, novel, zákonů, vyhlášek a další legislativy. Hlavní rolí je tedy formulovat, prosazovat a kultivovat zdravotní politiku státu.
K agendám ministerstva patří [1]:
- krizové řízení,
- kvalita a bezpečí zdravotních služeb, práva a povinnosti pacientů,
- zdravotnické prostředky,
- Český inspektorát lázní a zřídel
- léčiva,
- návykové látky a prekurzory drog,
- zdravotní pojištění,
- zdravotní služby.
Organizace v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví je rovněž zřizovatelem řady organizací. Přímo řídí instituce zmíněné v následujících odstavcích [2].
Zdravotnická zařízení
MZ ČR přímo řídí některá zdravotnická zařízení: jsou to všechny fakultní a některé další nemocnice, psychiatrické nemocnice, některé lázně, léčebny a rehabilitační ústavy. Bližší informace najdete v kategorii Zdravotnická zařízení.
Český inspektorát lázní a zřídel (ČIL)
Český inspektorát lázní a zřídel (ČIL) [3] je ústředním orgánem státní správy pro stanovení podmínek pro vyhledávání, ochranu, využívání a další rozvoj přírodních léčivých zdrojů, zdrojů přírodních minerálních vod určených zejména k dietetickým účelům, přírodních léčebných lázní a lázeňských míst.
Inspektorát omamných a psychotropních látek
Inspektorát omamných a psychotropních látek [4] spravuje zacházení s návykovými látkami, přípravky, prekurzory a pomocnými látkami.
Krajské hygienické stanice (KHS)
Úlohou krajských hygienických stanic je např. ochrana a podpora veřejného zdraví, státní zdravotní dozor nad pracovními riziky a pracovnělékařskými prohlídkami, posuzuje nemoci z povolání, rozhoduje o opatřeních k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění, nařizuje mimořádná opatření při epidemii a k ochraně zdraví fyzických osob při výskytu nebezpečných a výrobků a nejakostních vod, při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech, provádí epidemiologické šetření, podílí se na úkolech integrovaného záchranného systému.
Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV ČR)
Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV ČR) byla zřízena za účelem podpory aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví.
BALMED Praha s.p.
BALMED Praha s.p. [5] se zabývá správou různorodého nemovitého i movitého majetku.
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ)
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) organizuje specializační a celoživotní vzdělávání lékařů, farmaceutů, stomatologů a nelékařských zdravotnických pracovníků.
Koordinační středisko transplantací
Cílem činnosti Koordinačního střediska transplantací [6] je maximální měrou přispět ke zlepšení kvality nebo k záchraně života pacientů. Je jedinou národní institucí nezávisle zajišťující zejména koordinaci odběru orgánů a tkání a alokaci orgánů k transplantaci.
Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO)
Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) je zejména odbornou institucí pro realizaci a rozvoj celoživotního vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, poskytuje širokou nabídku vzdělávacích programů specializačního vzdělávání, kvalifikačních a certifikovaných kurzů včetně dalších forem celoživotního vzdělávání zdravotnickým pracovníkům i široké veřejnosti.
Národní lékařská knihovna (NLK)
Národní lékařská knihovna (NLK) je veřejnou specializovanou knihovnou v oblasti medicíny a příbuzných oborů. Její fondy a služby jsou přístupné všem uživatelům.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zajišťuje, aby se v praxi a při klinickém hodnocení používala pouze farmaceuticky jakostní, účinná a bezpečná léčiva, jakostní a bezpečné suroviny pro výrobu a přípravu léčiv a bezpečné a funkční zdravotnické prostředky s informacemi popisujícími jejich objektivně zjištěné vlastnosti a aby údaje z výzkumu léčiv a zdravotnických prostředků byly věrohodné a byly získávány eticky. Rozhoduje také o maximálních cenách léčivých přípravků a o výši a podmínkách jejich úhrad. Vykonává i dozor nad reklamou na léky.
Státní zdravotní ústav (SZÚ)
Státní zdravotní ústav (SZÚ) byl zřízen za účelem přípravy podkladů pro národní zdravotní politiku, pro ochranu a podporu zdraví, k zajištění metodické a referenční činnosti na úseku ochrany veřejného zdraví, k monitorování a výzkumu vztahů životních podmínek a zdraví, k mezinárodní spolupráci, ke kontrole kvality poskytovaných služeb k ochraně veřejného zdraví, k postgraduální výchově v lékařských oborech ochrany a podpory zdraví a pro zdravotní výchovu obyvatelstva.
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS)
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) je součástí státní statistické služby. Je rovněž správcem Národního zdravotnického informačního systému (NZIS). Spolupracuje s orgány státní statistické služby, především s Českým statistickým úřadem, zajišťuje vazby mezi NZIS a jednotlivými poskytovateli zdravotních služeb a spolupracuje s provozovateli informačních systémů jiných organizací v resortu i mimo něj. V oblasti zdravotnické statistiky na mezinárodní úrovni spolupracuje zejména s organizacemi WHO, OECD, OSN, EUROSTAT a dalšími. Ústav je předkladatelem oficiálních informací z NZIS za Českou republiku.
S čím se lze na MZ ČR přímo obrátit?
Na ministerstvo zdravotnictví se můžete přímo obracet se svými dotazy a podněty na adresu elektronické podatelny mzcr@mzcr.cz, popřípadě na verejnost@mzcr.cz, či na informační linku (+420) 224 972 222.
Místní a časovou dostupnost zdravotních služeb, tedy jak máte mít nejdále k lékařům a jak maximálně dlouho můžete čekat na plánované výkony a vyšetření (více viz Nařízení vlády č. 307/2012 Sb. [7]), vám musí zajistit vaše zdravotní pojišťovna. Pokud tuto povinnost zajistit vám adekvátně dostupného lékaře nedodrží, můžete si stěžovat na ministerstvu zdravotnictví na adrese mzcr@mzcr.cz. Úřad rovněž uvádí na svých stránkách formulář Stížnost na nedostupnost zdravotní péče [8], jehož prostřednictvím můžete podat stížnost ke své zdravotní pojišťovně, že se vám nedaří najít potřebného lékaře.
Stěžovat si přímo na ministerstvu zdravotnictví či podávat různé podněty můžete také v případě, že nejste spokojeni s poskytnutou péčí v nemocnicích, které resort přímo řídí [2]. Jde o všechny fakultní nemocnice, psychiatrické nemocnice, některé lázně, ústavy a další zdravotnická zařízení. Nejprve se však ale se stížností musíte obrátit přímo na poskytovatele. Až když nevyřídí vaši stížnost k vaší spokojenosti, můžete kontaktovat resort.
U ostatních nemocnic a dalších zdravotnických zařízení je postup podání stížnosti ještě o jeden stupínek složitější. Nejprve si musíte stěžovat u poskytovatele zdravotní péče, pokud není odpověď uspokojivá, obraťte se na krajský úřad, resp. v případě Prahy na magistrát. Pokud se vaše stížnost týká neodborného nebo neetického chování lékaře, stěžujte si nejprve u České lékařské komory.
Ministerstvo zdravotnictví slouží jako odvolací orgán i v řadě dalších situací, ale ty se týkají profesionálů ve zdravotnictví. Jde o různé agendy, například Státního ústavu pro kontrolu léčiv v případech jako jsou např. pokuty lékárnám, distributorům, farmaceutickým firmám za reklamu, distribuci, cenové delikty, za zacházení s omamnými a psychotropními látkami apod. Ministerstvo je odvolacím orgánem také např. proti některým rozhodnutím krajského úřadu a v mnoha dalších případech.
Související odkazy
- Agendy ministerstva zdravotnictví ČR (odkaz vede na web mzcr.cz)
- Organizace v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví (odkaz vede na web mzcr.cz)
- Český inspektorát lázní a zřídel (ČIL) (odkaz vede na web mzcr.cz)
- Návykové látky a prekurzory drog (odkaz vede na web mzcr.cz)
- BALMED Praha, s.p. (odkaz vede na web balmed.cz)
- Koordinační středisko transplantací (odkaz vede na web kst.cz)
- Nařízení vlády č. 307/2012 Sb., o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
- Stížnost na nedostupnost zdravotní péče (odkaz vede na formulář na webu mzcr.cz)