Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Odpočinek, relaxace a sport
  • Letní sporty a zdraví
  • Aktuální: Pěší turistika

Pěší turistika

Kategorie: Letní sporty a zdraví – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Chůze je přirozenou formou pohybu bez ohledu na věk, zdravotní stav a kondici. Je ideální startovací a bezpečnou pohybovou aktivitou. Chůze v přírodě – turistika, je doprovázena i širokou škálou poznávacích činností v prostředí lesů, polí, luk, skal ale i setkáváním s národní historií, lidovou tradicí, sloužící jako prostředek k rozšíření vědomostí. Chůze se stává vhodnou kompenzací nepříznivých faktorů dnešní civilizace.

Ilustrační obrázek k článku „Pěší turistika“

Jaké jsou přednosti chůze a jaké má účinky na tělo?

  • Zlepšuje koordinaci a pohyblivost celého těla. Díky přirozenému fyziologickému pohybu se vytváří dostatek kloubního maziva, což šetří kloubní aparát. Lidé, kteří pravidelně chodí, mají menší riziko úrazů a zranění, a to díky lepším rovnovážným schopnostem i svalové síle.
  • Zvyšuje hustotou kostní tkáně, přispívá tak k vyšší pevnosti a odolnosti kostí, a tím předchází vzniku osteoporózy.
  • Snižuje pravděpodobnost vzniku srdečně cévního onemocnění jako je infarkt, mozková mrtvice, onemocnění periferních tepen.
  • Optimalizuje lipidové spektrum, snižuje se hladina cholesterolu, zvyšuje se citlivost buněk na inzulín a oddaluje se riziko vzniku a závažnost cukrovky II. typu.
  • Přispívá k optimalizaci tělesné hmotnosti zrychlením metabolismu.
  • Zlepšuje činnost mozku, který se lépe prokrvuje, tím i okysličuje a zlepšuje se paměť.
  • Při chůzi se zvyšuje produkce hormonů jako je dopamin, endorfiny a serotonin, což zlepšuje náladu i kvalitu spánku.

Je potřeba na turistiku nějaké speciální vybavení?

Množství výzbroje je závislé na typu, délce a obtížnosti akce, ročním období, na velikosti skupiny a na zkušenostech účastníků. Nejdůležitější je asi vhodná obuv, je nutné ji vybírat podle terénu, kde budeme chodit. Výběr by měl splňovat některá kritéria, jako je pevnost, pružnost, pohodlnost, lehkost a relativní trvanlivost. V těžkém kamenitém terénu a tam, kde hrozí uklouznutí, je nezbytná obuv zpevňující hlezenní kloub (kotník) a proti uklouznutí tvarovaná podrážka. Důležité je, se projít při nákupu na nakloněné rovině směrem nahoru i dolů. Při sestupu nesmějí prsty bolestivě narážet do špičky, při výstupu by se neměla pata zvedat.

Oblečení by mělo odpovídat aktuálnímu počasí. Důležité je, aby bylo pohodlné a prodyšné. Doporučovaný je funkční materiál, který dobře odvádí pot, rychle schne a je příjemný na tělo. Vzhledem k tomu, že se při chůzi tělo zahřívá, je užitečné oblečení „vrstvit“, aby bylo možné postupně jednotlivé vrstvy odkládat nebo při případném ochlazení se naopak přiobléct. Nezbytným doplňkem je pláštěnka, případně deštník.

Pro potřeby vycházek a malých výletů je optimální malý batoh (do 30 litrů), pro náročnější víkendové akce batohy s objemem 30-50 litrů. Velké batohy s objemem 50–75 litrů jsou určené pro vícedenní akce. Tyto batohy mají nastavitelná záda s tvarovaným bederním pásem a tvarovanými popruhy.

Co si máme představit pod pojmem severská chůze nebo „nordic walking“?

Nordic walking neboli severská chůze je vhodnou, oblíbenou a finančně dostupnou variantou chůze pro všechny věkové kategorie se speciálními hůlkami. Při této tréninkové/kondiční chůzi jsou zapojovány do pohybu téměř všechny svalové partie, až 90 % svalů celého těla. Kromě svalů nohou i svaly paží, ramen a svaly trupu. Zároveň dochází k odlehčení nosných kloubů a ke zlepšení pohyblivosti páteře, často vedoucí k úlevě od případných bolestí. Podle dynamiky chůze a obtížnosti terénu může být energetický výdej až o 20 % vyšší než u běžné chůze, což vede ke zvýšení kondice i k rychlejší redukci hmotnosti.

Pro takovou turistiku je asi důležitý výběr správných hůlek?

Rozlišujeme dynamickou chůzi, tzv. „severskou“ nordic walking a chůzi v členitém terénu s trekingovými holemi.

  • Hůlky pro chůzi Nordic Walking (NW) – hlavní funkcí NW hůlek je dynamika, slouží k aktivnímu odrazu při každém kroku. Při chůzi NW je v pohybu také horní polovina těla, aktivně se zapojuje větší počet svalů a stoupá energetický výdej.
  • Trekingové hole – zásadní funkce trekingových hůlek je opora a ochrana kloubů při překonávání nerovných horských terénů, potoků, při pohybu v mlze nebo za tmy. Trekingové hole se používají především pro horskou turistiku.

Výběr správných hůlek je velmi důležitý, cena není vždy rozhodující. Hůlky je dobré si před zakoupením vyzkoušet z důvodu jejich správné délky.

Jaká má tedy být správná délka hůlek?

Správná délka hůlek ovlivňuje techniku chůze. Délka hůlek musí odpovídat tělesné výšce, měření by se mělo provádět v obuvi, ve které se chodí.

Pro chůzi v rovném terénu lze vypočítat vzorcem: výška chodce x 0,68 cm s tolerancí ± 5 cm. Druhou možností je hůlky při nákupu prakticky vyzkoušet tak, že ve vzpřímeném stoji, s pokrčenými lokty u těla v úhlu 90° (zdatnější chodci), hůlky držíme s poutky na ruce rovnoběžně s tělem. Pro méně zdatné platí, že úhel v lokti je otevřenější a tedy hůlky mohou být o cca 5 cm kratší.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Letní sporty a zdraví

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Nordic walking“

    Nordic walking

    Druhy pohybových aktivit

    Nordic walking neboli severská chůze je poměrně moderní, typická aerobní aktivita, efektivnější než samotná chůze. Výhodou proti normální chůzi je mírné odlehčení nosných kloubů (např. při artróze) o hmotnost horních končetin, narovnání trupu při chůzi a vylepšení techniky dýchání.

  • Ilustrační obrázek k článku „Infarkt myokardu: rehabilitace a následná péče“

    Infarkt myokardu: rehabilitace a následná péče

    Infarkt myokardu a angina pectoris

    Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je rehabilitace definována jako „soubor opatření, která jsou nezbytná k zajištění nejlepšího možného fyzického, duševního a sociálního stavu pacientů, aby mohli opět zaujmout normální místo ve společnosti a samostatně vést aktivní život.“

  • Ilustrační obrázek Pohybová aktivita

    Pohybová aktivita

    Podpora zdraví

    Pravidelná a přiměřená pohybová aktivita je nejlepší prevencí civilizačních onemocnění. Spolu se správnými stravovacími návyky sehrává významnou roli v současné době v prevenci vzniku nadváhy a obezity.

  • Ilustrační obrázek k článku „Pohybová aktivita a zvýšená hladina tuků (dyslipidemie)“

    Pohybová aktivita a zvýšená hladina tuků (dyslipidemie)

    Pohybová aktivita v souvislostech

    Zvýšená hladina tuků, především cholesterolu je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů aterosklerózy (kornatění tepen), resp. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Přestože nejefektivnější pro snížení rizik je léčba tzv. statiny, které zabraňují tvorbě cholesterolu. Většina cholesterolu je totiž v organismu vytvářena. Nicméně je třeba rozlišovat dva typy cholesterolu: tzv. „hodný“ HDL-cholesterol a „zlý“ LDL-cholesterol, jehož zvýšená hladina je rizikem.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 23.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace