Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Pohybová aktivita
  • Druhy pohybových aktivit
  • Aktuální: Chůze a pěší turistika

Chůze a pěší turistika

Druhy pohybových aktivit
Autor: gesundheit.gv.at

Pěší turistika a chůze představují jednoduchou formu pohybu, která však nabízí širokou škálu zážitků. Chůze i pěší turistika jsou vhodné pro začátečníky i pro trénované jedince. Pěší turistiku lze provozovat prakticky kdekoli a v jakémkoli ročním období. Svižná procházka po práci, delší túra v přírodě, horská turistika s batohem a holemi – škála možností je opravdu široká. Podle rychlosti chůze a zátěže, kterou si s sebou nesete, více či méně intenzivně spalujete kalorie a zároveň trénujete tělo. Pohyb v přírodě navíc podporuje tělesnou i duševní pohodu.

Co trénujete chůzí a pěší turistikou?

Pravidelná pěší turistika a rychlá chůze zlepšují především vytrvalost a posilují pohybový aparát. Optimálního tréninkového efektu dosáhnete při mírné zátěži; to znamená při takové rychlosti chůze, že ještě můžete mluvit, ale přitom se nezadýcháváte (nebo podle jiné „definice“: ještě můžete mluvit, ale už nemůžete zpívat). Chůze po nezpevněných cestách má ještě další pozitivní účinek: zlepšujete jistotu došlapu a reakcí při chůzi, což je optimální prevence pádů v každodenním životě.

Upozornění: Zejména při horské turistice si dávejte pozor, abyste se nepřepínali. Nepodceňujte náročnost túry, co se týče vaší orientační schopnosti, jistoty došlapu i vytrvalosti. Většina úrazů při vysokohorské turistice je způsobena přetížením kardiovaskulárního systému, dále pak pády, zakopnutími či blouděním.

Jaké jsou zdravotní přínosy chůze a pěší turistiky?

Svižná chůze zvyšuje srdeční frekvenci a může snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, zvláště pak u fyzicky neaktivních lidí. Kromě toho může tato forma pohybu posílit kardiovaskulární systém a pozitivně ovlivnit krevní tlak. Aby se ovšem takový účinek dostavil, nutným předpokladem je pravidelnost: odborníci doporučují zařazovat svižnou chůzi alespoň jednou týdně (lépe však častěji). Velmi důležité je vytrvat, aby se chůze stala součástí každodenního života. Bližší informace na toto téma najdete v článku Zdravý pohyb v každodenním životě (aktivní mobilita).

Vybavení pro chůzi a pěší turistiku

Na procházky nebo svižnější chůzi stačí pohodlná každodenní obuv, ve které se budete cítit dobře. Boty by vás neměly tlačit, jinak se vám na chodidlech mohou vytvořit puchýře. Pokud zvolíte pěší turistiku v terénu, bezpečnou oporu vám poskytnou kotníkové boty s protiskluzovou podrážkou. Důležité je správně zvolit i tuhost podrážky: měkčí podrážky poskytují při chůzi větší pohodlí než boty s tuhou podrážkou, které jsou určeny zejména pro vysokohorskou turistiku.

Zejména pokud plánujete delší túry v horách, je třeba mít na paměti, že počasí se může rychle změnit. Mějte proto s sebou vhodné funkční oblečení, které vás ochrání před chladem nebo deštěm. Kvůli lepší regulaci tělesné teploty se doporučuje spíše více tenkých vrstev oblečení než menší počet silnějších vrstev. Na horách je obecně silnější ultrafialové záření než v nížinách; měli byste proto používat vhodný opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle.

Můžete používat i turistické hole s poutkem na zápěstí. Tím přenesete část zátěže při chůzi z nohou na svaly paží a oblast ramen, čímž lépe ochráníte klouby na nohou, včetně kotníků. Tyto klouby jsou nejvíce zatěžovány při rychlé chůzi z kopce – zde se turistické hole hodí nejvíce.

Pokud plánujete delší procházku (trvající déle než jednu hodinu), nezapomínejte pravidelně pít. Vhodná je voda, bylinkové nebo ovocné čaje, případně ředěné ovocné šťávy. Bližší informace o pitném režimu najdete v článku Kolik tekutin potřebuje lidské tělo?

Na horské túry byste si měli nosit i vybavení pro případ nouze, konkrétně lékárničku s obvazy a bivakovací pytel (někdy nazývaný i „Žďárského vak“ nebo hovorově „žďárák“). Rozhodně si s sebou nezapomeňte vzít mobilní telefon, abyste v případě nouze mohli zavolat horskou službu (v České republice funguje telefonní číslo 1210, v Rakousku 140 apod.). Je však nutné mít na paměti, že horský terén nemusí být v některých místech pokryt signálem mobilního operátora.

Pěší turistika s dětmi

Pohyb musí děti bavit, to platí obecně. Nezapomínejte na to ani při pěší turistice. Dopřejte dětem dostatek přestávek, kde si budou moci pohrát, nebo mít čas na poznávání přírody. Cestu si tak všichni zpestříte a malým turistům „dobijete baterky“ na další úsek.

Geocaching

Geocaching lze stručně popsat jako hledání „pokladů“ (označovaných hovorově jako „kešky“) venku – ať už v přírodě, nebo ve městech. Je to zábavná pohybová aktivita pro malé i velké. Při geocachingu je vaším úkolem pomocí GPS přijímače (který je dnes zabudován ve všech chytrých telefonech) nalézt ukrytou schránku, jejíž souřadnice lze najít na internetu. Pomůže vám s tím vhodná aplikace pro geocaching, kterou si můžete stáhnout do mobilního telefonu. Geocaching má různé úrovně obtížnosti: „kešky“ mohou být schované v pařezu v lese, ve štěrbině ve skále, nebo prakticky kdekoli jinde. V současné době existuje nespočet skrytých objektů na nejrůznějších místech, které čekají na své další „objevitele“. Jakmile takovou schránku objevíte, zapíšete do přiloženého notýsku své jméno a můžete se vydat po stopách dalšího „pokladu“.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Letní sporty a zdraví

Pěší turistika

Chůze je přirozenou formou pohybu bez ohledu na věk, zdravotní stav a kondici. Je ideální startov...

Druhy pohybových aktivit

Nordic walking

Nordic walking je velmi vhodným sportem pro všechny, kdo chtějí začít s pravidelným pohybem. Chůz...

Doporučení pro pohybovou ak...

Doporučení pro pohybovou aktivitu dospělých

Pro podporu zdraví je důležité, aby i dospělí měli pravidelnou pohybovou aktivitu, a to v dostate...

Doporučení pro pohybovou ak...

Doporučení pro pohybovou aktivitu dospělých s chronickými onemocněními

Následující doporučení platí pro dospělé s chronickými tělesnými nebo duševními onemocněními, jak...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 22.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI