Dochází ke zvýšení žilního tlaku v končetinách, zhoršování odtoku krve a mízy a tím k otokům dolních končetin. To způsobuje obtíže; pocity těžkých nohou, únavu, napětí, tlaku až bolesti v dolních končetinách, křeče a otoky. Zhoršuje se prokrvení a výživa kůže dolních končetin, dochází ke kožním změnám, zánětům, až ke vzniku bércových vředů.
Běžnou komplikací varixů jsou povrchové záněty, tzv. tromboflebitidy, které se projeví zarudnutím a bolestivým zatuhnutím v průběhu povrchových žil. Stav se dá zvládnout ambulantně. Základem léčby je elastická fixace sahající nad zánět, která zlepší žilní návrat v postižené končetině a je prevencí trombotických (srážlivých) komplikací. Další léčba je lokální, léčba antibiotiky není na místě.
S ohledem na riziko trombózy je potřeba s gynekologem konzultovat případně užívanou antikoncepci.
Rizikovými faktory pro vznik a komplikace varixů jsou věk, ženské pohlaví, těhotenství, obezita, dlouhé stání, těžká fyzická a statická práce a zácpa.
Diagnostika varixů
Diagnostika je jednoduchá, protože povrchní žíly jsou lehce dostupné vyšetření. Lékař však potřebuje také zhodnotit stav hlubokého žilného systému a funkci chlopní a vyloučit přítomnost trombózy v hlubokém žilním systému. Toho dosáhne ultrazvukovým vyšetřením.
Léčba varixů
Varixy samy od sebe nezmizí, v průběhu času lze očekávat spíše zhoršování. Subjektivní obtíže mohou zmírnit některé léky přírodního původu (tzv. venofarmaka), které jsou volně prodejné nebo částečně hrazené na předpis. Důležitá je každodenní správně provedená fixace elastickým obinadlem nebo kompresivními punčochami, které předepíše praktický lékař. Je třeba působit na výše zmíněné ovlivnitelné faktory, zejména nadváhu a životní styl, zejména omezení dlouhého stání a dostatek chůze.
Dalším řešením je operace varixů. Důvody mohou být kosmetické, jinde to jsou to výrazné obtíže a prevence závažných komplikací (vředů, otoků, trombózy, zánětů). Volba chirurgické metody k odstranění varixů je opět individuální, záleží především na rozsahu a lokalizaci varixů.