Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Aktuální: Křečové žíly (varixy): základní informace

Křečové žíly (varixy): základní informace

Kategorie: Srdce, krevní oběh a cévy – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Křečové žíly neboli varixy jsou rozšířené žíly různé velikosti, které vznikají nejčastěji na povrchových žilách dolních končetin. Rodinná dispozice je obvykle v pozadí oslabení žilní stěny a nedostatečnosti žilních chlopní, které jinak napomáhají návratu žilní krve k srdci.

Ilustrační obrázek k článku „Křečové žíly (varixy)“

Dochází ke zvýšení žilního tlaku v končetinách, zhoršování odtoku krve a mízy a tím k otokům dolních končetin. To způsobuje obtíže; pocity těžkých nohou, únavu, napětí, tlaku až bolesti v dolních končetinách, křeče a otoky. Zhoršuje se prokrvení a výživa kůže dolních končetin, dochází ke kožním změnám, zánětům, až ke vzniku bércových vředů.

Běžnou komplikací varixů jsou povrchové záněty, tzv. tromboflebitidy, které se projeví zarudnutím a bolestivým zatuhnutím v průběhu povrchových žil. Stav se dá zvládnout ambulantně. Základem léčby je elastická fixace sahající nad zánět, která zlepší žilní návrat v postižené končetině a je prevencí trombotických (srážlivých) komplikací. Další léčba je lokální, léčba antibiotiky není na místě.

S ohledem na riziko trombózy je potřeba s gynekologem konzultovat případně užívanou antikoncepci.

Rizikovými faktory pro vznik a komplikace varixů jsou věk, ženské pohlaví, těhotenství, obezita, dlouhé stání, těžká fyzická a statická práce a zácpa.

Diagnostika varixů

Diagnostika je jednoduchá, protože povrchní žíly jsou lehce dostupné vyšetření. Lékař však potřebuje také zhodnotit stav hlubokého žilného systému a funkci chlopní a vyloučit přítomnost trombózy v hlubokém žilním systému. Toho dosáhne ultrazvukovým vyšetřením.

Léčba varixů

Varixy samy od sebe nezmizí, v průběhu času lze očekávat spíše zhoršování. Subjektivní obtíže mohou zmírnit některé léky přírodního původu (tzv. venofarmaka), které jsou volně prodejné nebo částečně hrazené na předpis. Důležitá je každodenní správně provedená fixace elastickým obinadlem nebo kompresivními punčochami, které předepíše praktický lékař. Je třeba působit na výše zmíněné ovlivnitelné faktory, zejména nadváhu a životní styl, zejména omezení dlouhého stání a dostatek chůze.

Dalším řešením je operace varixů. Důvody mohou být kosmetické, jinde to jsou to výrazné obtíže a prevence závažných komplikací (vředů, otoků, trombózy, zánětů). Volba chirurgické metody k odstranění varixů je opět individuální, záleží především na rozsahu a lokalizaci varixů.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Cévní mozková příhoda, Chlopenní vady, Infarkt myokardu a angina pectoris, Onemocnění lymfatických cév, Onemocnění srdečního svalu, Onemocnění tepen, Srdeční selhání, Vrozené srdeční vady, Vysoký krevní tlak (hypertenze)


Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Hemoroidy“

    Hemoroidy

    Srdce, krevní oběh a cévy

    Hemoroidy jsou uzlovitě rozšířené cévní pleteně v oblasti konečníku a řitního kanálu. Mezi lidmi jsou rozšířené a jejich výskyt stoupá s věkem. Zkušenost s hemoroidy má více než polovina obyvatel starších 50 let. Projevují se svěděním, pálením až bolestmi v oblasti konečníku, někdy zduřením až výhřezem sliznice konečníku se špinavým výtokem nebo krvácením. Místní potíže ovlivňují vyprazdňování stolice a dopadají na duševní pohodu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Plicní embolie“

    Plicní embolie

    Onemocnění tepen

    Při plicní embolii dochází k částečnému nebo úplnému ucpání plicní tepny nebo některé z jejich větví. Nejčastěji je to způsobeno krevní sraženinou, která se uvolní od žilní stěny (prakticky kdekoliv v těle) a skrze srdce se dostane do plicního oběhu. Jedná se o poměrně častou, ale potenciálně velmi závažnou, poruchu plicního oběhu. V 90 % případů se zároveň s plicní embolií objevuje také hluboká žilní trombóza v nohou nebo v pánevní oblasti, někdy se objevuje i povrchový zánět žil.

  • Ilustrační obrázek k článku „Nedomykavost chlopně: diagnóza a léčba“

    Chlopenní vady: diagnóza a léčba

    Chlopenní vady

    Chlopenní vady často po dlouhou dobu nezpůsobují žádné obtíže a objeveny bývají spíše náhodou. Vždy však musí být brány vážně, protože obvykle se s časem zhoršují a nejen ovlivňují kvalitu života, ale mohou život i zkracovat. Léčba závisí na typu a závažnosti onemocnění.

  • Ilustrační obrázek k článku „Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK)“

    Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK)

    Onemocnění tepen

    Hlavní příčinou ICHDK je ateroskleróza a jako u všech onemocnění, která mají tuto příčinu, je možné její riziko významně snížit řadou preventivních opatření. Ateroskleróza omezuje průtok krve, což vede k nedostatku kyslíku a živin v oblasti zásobované postiženou tepnou (nebo tepnami). Výrazné příznaky se nicméně obvykle objevují až v okamžiku, kdy je zablokování tepny významné.

Doporučené zdroje

  • Křečové žíly

    Srdce, krevní oběh a cévy

    Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, komplikacím, průběhu vyšetření a léčbě křečových žil, včetně různých metod jejich odstranění. Pozornost je věnována podpůrným prostředkům, které jsou doporučovány při postižení nohou křečovými žilami.

    Přejít na externí zdroj
  • Hemoroidy

    Srdce, krevní oběh a cévy

    Zdroje věnované prevenci, příznakům, diagnostice a způsobu léčby hemoroidů.

    Přejít na externí zdroj
  • Nemoci žil dolních končetin

    Srdce, krevní oběh a cévy

    Jaké choroby nejčastěji postihují žíly dolních končetin a jakým způsobem je možné jim předcházet? Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě křečových žil, bércových vředů, hluboké žilní trombózy a otoků nohou.

    Přejít na externí zdroj
  • Hemoroidy

    Srdce, krevní oběh a cévy

    Zdroje věnované prevenci, příznakům, diagnostice a způsobu léčby hemoroidů.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 19.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace