Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Výživové trendy
  • Aktuální: Ortorexie: „posedlost“ zdravým stravováním

Ortorexie: „posedlost“ zdravým stravováním

Výživové trendy
Autor: gesundheit.gv.at

Na vyváženou a zdravou stravu klade mnoho lidí velký důraz a považují ji za důležitou součást svého životního stylu, což je zcela v pořádku. V případě takzvané ortorexie jde však zaujetí výživou ještě o několik kroků dál: pro postižené se zdravé stravování stává skutečně „posedlostí“. Mnozí lidé trpící ortorexií se bojí, že z konzumace „nezdravých“ potravin onemocní, a svá pravidla zdravého stravování ženou až do extrému.

Co je ortorexie?

Pod pojmem ortorexie (lat. orthorexia nervosa) se zjednodušeně řečeno skrývá „posedlost“ konzumací výhradně zdravých potravin [1]. Lidé trpící ortorexií (ortorektici) si přitom sami určují, které potraviny jsou zdravé a které nezdravé. Mezi odborníky stále nepanuje shoda v otázce, jak by měl být fenomén ortorexie lékařsky klasifikován.

Pojem „patologicky zdravé stravování“ poprvé popsal americký lékař Dr. Steven Bratman v roce 1997 [2]. Samotný výraz „ortorexie“ pochází z řečtiny a v doslovném překladu znamená „správná chuť k jídlu“. Někteří ortorektici se však postupem času „dopracují“ k velmi jednostranné stravě, která již může představovat značné zdravotní riziko, neboť v jídelníčku chybějí některé důležité živiny.

Poznámka: Podle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) ani Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch (DSM-5) není ortorexie zatím považována za samostatné onemocnění nebo poruchu. „Patologicky zdravé stravování“ je v současné době předmětem vědeckého výzkumu [3]. Diskutuje se o tom, zda se jedná „pouze“ o extrémní trend životního stylu, který doprovází například jinou poruchu příjmu potravy nebo obsedantně kompulzivní poruchu, nebo zda jde o samostatný, definovatelný klinický obraz.

Jak se projevuje ortorexie?

Lidé trpící ortorexií dodržují velmi přísná pravidla, co se týče stravování. Upínají se výhradně na zdravé potraviny a úzkostlivě se vyhýbají těm nezdravým, neustále se zabývají zdravou výživou. Zejména si však sami stanovují výživová pravidla a pak je pečlivě dodržují. Při samotném výběru potravin je rozhodujícím kritériem jejich kvalita [4].

Zatímco někteří ortorektici se vyhýbají jednotlivým potravinám (např. bílému cukru), jiní vyřazují z jídelníčku celé skupiny potravin. Ortorexie může být spojena i s kompulzivním chováním, jako jsou například pevné časové rozvrhy (např. nejíst po 18. hodině). Se zvláštní pečlivostí ortorektici zkoumají a porovnávají obsah živin, vitaminů a minerálů; potraviny pak podle toho dělí do kategorií „zdravé“ a „nezdravé“, nebo dokonce „zakázané“ a „povolené“.

Pokud ortorektici snědí něco, co nesplňuje jejich požadavky na zdravou výživu, mají pocit selhání, viny a ztráty kontroly. Ze strachu, že by byli okolnostmi nuceni sníst něco „nezdravého“ (např. dort) na večírku nebo jiné společenské události, se mohou ortorektici dokonce stáhnout do ústraní a postupně se dostat do sociální izolace.

Poznámka: Potraviny nelze rozlišovat na „zdravé“ a „nezdravé“. Rozhodující je pouze složení stravy jako celku. Potravina sama o sobě tedy nemůže být ani „zdravá“, ani „nezdravá“.

Čím se ortorexie liší od poruch příjmu potravy?

Ortorektici nevěnují tolik pozornosti počítání kalorií, hubnutí a své tělesné hmotnosti jako například lidé postižení mentální anorexií nebo bulimií. Myšlenky ortorektiků se točí spíše kolem jejich zdravotního stavu, konzumace zdravých, přirozených a neupravených potravin a jejich nutriční hodnoty. U ortorektiků mnohdy ustupuje do pozadí požitek z jídla nebo dřívější osobní preference (tedy dříve oblíbená jídla). Stravovací návyky se mění spíše postupně. Ohledně stravování se ortorektici stávají čím dál méně flexibilními, jejich fixace na zdravé potraviny mnohdy hraničí až s obsesí.

Poznámka: Zdaleka ne každý, kdo chce jíst zdravě, trpí ortorexií. Důležitá je především míra [5].

Bližší informace o (nejen) mentální anorexii a bulimii najdete v samostatné kategorii Poruchy příjmu potravy.

Jaké následky může mít ortorexie?

Ortorektici v touze po zdravém stravování často drasticky omezí svůj jídelníček, což může ovšem vést k výrazně jednostrannému výběru potravin. Z dlouhodobého hlediska se to může projevit nedostatkem živin, energie, vitaminů a minerálů. Výsledkem může být podvýživa, úbytek hmotnosti, nebo dokonce podváha. Kromě tělesných následků může ortorexie vést k sociální izolaci a snížení kvality života.

Jak se chová člověk trpící ortorexií?

Chování ortorektika se dá nejlépe popsat přibližně následovně:

  • myšlenky se neustále točí kolem zdravého jídla a výživy,
  • vlastní způsob stravování je považován za jediný správný (tzv. morální nadřazenost),
  • zdravé stravování slouží ke zvyšování vlastní hodnoty,
  • při dodržení všech pravidel má ortorektik pocit (morální) čistoty a kontroly, naopak v případě jejich porušení se dostavuje pocit selhání,
  • misionářské (přesvědčovací) chování vůči rodině, přátelům, známým apod.,
  • mnoho potravin je tabu, protože jsou považovány za „nezdravé“,
  • seznam potravin, které si ortorektik sám „zakázal“, se průběžně rozšiřuje,
  • trestání sebe sama (např. postní dny) v případě nedodržení stravovacích pravidel,
  • čím dál více je ignorováno potěšení z jídla i chuťové preference, jediným důležitým kritériem je zdravotní hledisko,
  • sociální stažení až izolace (např. neúčast na společných jídlech s přáteli, odmítání pozvání na společenské akce apod.).

Dá se ortorexie léčit?

Podle MKN-10 ani DSM-5 není ortorexie samostatnou poruchou. Přesto je možné lidem s ortorexií pomoci, aby se od ní odpoutali a znovu se naučili mít k jídlu „uvolněnější“ přístup. Mohou vyzkoušet „zakázané“ potraviny, aby si znovu zvykli na jejich chuť. Zpočátku stačí i jen malé množství, na „ochutnávku“. U ortorektiků je požitek z jídla obvykle upozaděn, a právě proto by měli ochutnávání a vnímání jídla věnovat více prostoru. Lidem, kteří se snaží oprostit od ortorexie, odborníci doporučují, aby chuť právě konzumovaného jídla vědomě vnímali a třeba si i v duchu odpovídali na otázky typu: Jakou má to jídlo chuť? Co mi připomíná? Je to dobré? Jak se při jídle cítím?

Poznámka: V rámci vyvážené stravy by se neměly opomíjet individuální potřeby, jako je požitek z jídla a chuťové preference. Potěšení a radost z jídla jsou důležitou součástí zdravého stravování.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud máte podezření, že trpíte (nebo někdo z vašich příbuzných či přátel trpí) ortorexií, nebojte se požádat o pomoc psychologa nebo psychoterapeuta. Předpokladem pro úspěšnou léčbu je, aby si člověk přiznal svůj narušený vztah k jídlu. Samotná terapie pak začíná rozhovorem, kdy člověk společně s terapeutem zjišťuje, zda příčinou pokřiveného vztahu k jídlu jsou psychické potíže. V praktických „lekcích“ (např. vařením a jezením společně s přáteli) se pak dá naučit „nový“ přístup k jídlu. V neposlední řadě je potřeba znovu objevit radost z jídla.

Související odkazy

  1. News Medical: Čisté stravování a ortorexie [Clean eating and orthorexia] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  2. News Medical: Historie ortorexie [History of orthorexia] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  3. News Medical: Výzkum ortorexie [Orthorexia nervosa research] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  4. News Medical: Projevy a příznaky ortorexie [Signs and symptoms of orthorexia] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  5. News Medical: Diagnostická kritéria ortorexie [Diagnostic criteria for orthorexia] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  6. News Medical: Epidemiologie ortorexie [Epidemiology of orthorexia nervosa] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Poruchy příjmu potravy

Mentální anorexie: co to je?

Mentální anorexie (lat. anorexia nervosa) je porucha příjmu potravy, kdy postižený výrazně omezuj...

Poruchy příjmu potravy

Mentální anorexie: diagnóza a léčba

Diagnózu mentální anorexie lékař stanoví často až na nátlak příbuzných (rodičů, zákonných zástupc...

Poruchy příjmu potravy

Bulimie: co to je?

Bulimie (neboli mentální bulimie, lat. bulimia nervosa) se vyznačuje záchvaty přejídání, kdy post...

Poruchy příjmu potravy

Bulimie: diagnóza a léčba

Za účelem diagnózy bulimie potřebuje lékař odebrat pečlivou anamnézu. Může se přitom vyptávat na...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 08.06.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI