Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Informovaný pacient
  • Gynekologie a porodnictví: Porodnice
  • Aktuální: Spontánní porod plodu v poloze podélné koncem pánevním

Spontánní porod plodu v poloze podélné koncem pánevním

Gynekologie a porodnictví: Porodnice
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Výhodou je kratší doba hospitalizace, pokud nejsou přítomny komplikace. Ty mohou být spojeny s narkózou nebo pooperačními komplikacemi (např. hojením rány).

Účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky a možná rizika zdravotního výkonu

Spontánní porod dítěte pochvou při poloze plodu zadečkem dolů.

Výhodou je kratší doba hospitalizace, pokud nejsou přítomny komplikace. Ty mohou být spojeny s narkózou nebo pooperačními komplikacemi (např. hojením rány). Nevýhodou je možný delší průběh porodu, rizika spojená s poruchami mechanismu porodu (při porodu hlavičky je možné její uskřinutí v pánvi). Nejzávažnější je riziko uskřinutí hlavičky v porodních cestách po porodu trupu plodu, které může vyústit v postižení plodu až jeho smrt.

V průběhu porodu se mohou objevit okolnosti, které si mohou vynutit provedení císařského řezu (krvácení z rodidel, předčasné odloučení placenty, výhřez pupečníku, závažné změny stavu rodičky, hrozící hypoxie plodu – nedostatečné zásobení kyslíkem).

Jiné možnosti, jejich vhodnost, přínosy a rizika

Ukončení těhotenství císařským řezem.

Průběh zdravotního výkonu

Při spontánním porodu koncem pánevním bude plod monitorován obdobným způsobem jako při poloze hlavičkou. Celková délka porodu (do otevření děložního hrdla) bývá delší než při porodu hlavičkou napřed. Je doporučováno užít epidurální anestezii pro ulehčení otevírání děložního hrdla a jako prevenci stažení hrdla děložního po porodu ramének. Při porodu koncem pánevním se vždy provádí profylaktický (preventivní) nástřih hráze.

Vyšetřování v průběhu porodu

Při příjmu a dále přibližně každé 1–2 hodiny vyšetřením pochvou (dle potřeby i častěji) sledujeme otevírání porodních cest a postup plodu. Cílem je zjistit, zda porod probíhá pravidelně a zda není potřeba zasáhnout.

Sledování stavu plodu

Při příjmu, a pokud porod není plně rozvinut, pořizujeme každé 2 hodiny přibližně půlhodinový záznam srdeční činnosti plodu kardiotokografem. Pokud jsou známky nějakých nepravidelností, pořizuje se i delší záznam. V poslední části porodu, kdy je plně rozvinut a plod vystaven největšímu risku, je sledování ozev plodu kontinuální (stálé). Kardiotokografické sledování by nás mělo upozornit na ohrožení plodu, aby bylo možné včas zasáhnout. Pro vás má nevýhodu, že během pořizování záznamu jste do určité míry omezena ve volném pohybu.

Tlumení porodních bolestí

Porodní bolest je způsobena děložní činností a tlakem prostupujícího plodu na měkké tkáně porodních cest. Tlumení těchto bolestí je samozřejmou součástí moderního porodnictví a používáme k němu i epidurální analgezii.

Aplikace léků

V některých případech je během porodu nutné podat léky na úpravu průběhu porodu. Tyto léky aplikujeme buď ve formě čípků do konečníku, tablet do úst nebo do pochvy nebo ve formě injekcí do svalu či do žíly. Před každým podáním léků vám důvod aplikace i účinky vždy vysvětlíme.

Nástřih hráze (epiziotomie)

Naší snahou je vést porod bez poranění či operačních zásahů. Vzhledem k většímu riziku vzniku porodních poranění při spontánním porodu plodu koncem pánevním provádíme epiziotomii vždy. Je to 2–5 cm velký postranní nástřih hráze, většinou šikmo vpravo nebo vlevo od konečníku, který je po porodu sešit vstřebatelným materiálem. V naprosté většině případů se nástřih hojí bez komplikací a trvalých následků. Ve výjimečných případech může hojení probíhat komplikovaně a s nutností dalšího ošetření.

Poporodní péče o novorozence

Pokud je vše v pořádku, je novorozenec po porodu položen na břicho rodičky a zabalen. Po krátké době (vzhledem k riziku jeho prochladnutí) je novorozenec zabalen, označen jménem, ošetřen dětskou sestrou a přinesen k vám a přiložen k prsu. Po 20–30 minutách odnáší dětská sestra novorozence na oddělení šestinedělí k observaci (sledování, jak se přizpůsobí vnějšímu světu), která trvá 2 hodiny a je při ní provedeno komplexní ošetření a vyšetření lékařem. Poté se dítě odnáší za vámi na oddělení šestinedělí. U rizikových a patologických porodů je vždy přítomen lékař neonatolog, který dítě bezprostředně po porodu vyšetří a ošetří a informuje vás o jeho stavu a dalším postupu.

Operační porod

V kterékoli fázi porodu se mohou objevit známky ohrožení vašeho života, nebo vaše zdravotní komplikace. V takovém případě je nutné porod okamžitě ukončit operativně. Provádí se buď císařský řez (vyjmutí plodu přes stěnu břišní) nebo, vyskytne-li se tato komplikace v samém závěru porodu, je výjimečně nutné použít k porodu dítěte vakuumextraktor (zvon) nebo kleště. Tyto výkony bývají velmi akutní, proto není čas na podrobnější vysvětlování všech okolností v okamžiku, kdy nutnost této operace nastane. Během samotného výkonu vás průběžně o jednotlivých krocích informujeme.

Omezení a doporučení ve způsobu života s ohledem na zdravotní stav a případné změny zdravotní způsobilosti po provedení uvedeného zdravotního výkonu

Po porodu je nutné dodržovat režim šestinedělí (zvýšená hygiena rodidel, sexuální abstinence, vynechání koupelí – celé šestinedělí pouze sprcha, dohled nad pitným režimem). Dále je nutné pečovat o jizvu po případném nástřihu nebo jiném poranění.

Související odkazy

  1. Spontánní porod plodu v poloze podélné koncem pánevním (odkaz vede na PDF soubor na webu informovanypacient.cz, 87 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Gynekologie a porodnictví:...

Spontánní porod

Snahou porodníků je přivést na svět co nejvíce dětí přirozenou cestou. Spontánní porod je porod,...

Gynekologie a porodnictví:...

Porod mrtvého plodu

Porod mrtvého plodu je vypuzení plodu (z dělohy), který nejeví známky života a má hmotnost více n...

Gynekologie a porodnictví:...

Umělé ukončení těhotenství ve druhém trimestru

Cílem zákroku, který se provádí z lékařských důvodů (jako je zejména těžké postižení plodu nebo z...

Gynekologie a porodnictví:...

Císařský řez (sectio caesarea)

Císařský řez je chirurgický zákrok, při němž porodník prořízne břišní stěnu i dělohu, aby se tímt...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI