Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Informovaný pacient
  • Gynekologie a porodnictví: Porodnice
  • Aktuální: Porod mrtvého plodu

Porod mrtvého plodu

Gynekologie a porodnictví: Porodnice
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Porod mrtvého plodu je vypuzení plodu (z dělohy), který nejeví známky života a má hmotnost více než 500 gramů. Nelze-li zjistit hmotnost plodu, pak je kritériem gestační stáří (od 22. týdne těhotenství dále); není-li známo ani gestační stáří plodu, kritériem je délka plodu od temene k patě (od 25 cm).

Cílem lékařů je zajistit nekomplikovaný a bezpečný průběh porodu i poporodního období.

Účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky a možná rizika zdravotního výkonu

Vážená paní,

velmi nás mrzí, že se u Vás vyskytla tato politováníhodná situace. Naším cílem je zajistit Vám nekomplikovaný a bezpečný průběh porodu i poporodního období. Současně jsme připraveni respektovat osobnost každé rodičky i její představy o vedení porodu a zachovávat co nejvyšší míru jejího soukromí.

Naší snahou je ukončit těhotenství přirozenou cestou. Operační porod (císařský řez, klešťový porod, vakuumextrakce – porod pomocí zvonu) provádíme jen v nejnutnějších případech, kdy přirozený porod není možný nebo není bezpečný.

Dovolujeme si Vás upozornit, že v souladu s doporučením České gynekologické a porodnické společnosti neprovádíme císařský řez na přání, tedy bez závažného medicínského důvodu.

Bohužel, žádný porod není zcela bez rizika. I přes velkou opatrnost a péči může dojít během porodu ke komplikacím, které nejsou časté a které jsou ve velké většině případů dobře rozpoznatelné a dobře řešitelné.

  • Během porodu může při prostupu hlavičky porodními cestami popraskat hrdlo děložní, pochva a hráz, což je nutné následně chirurgicky ošetřit.
  • V případě zadržení placenty nebo plodových obalů může nastat silné krvácení, a proto musí být z dělohy operačně odstraněny.
  • Vzácná, ale o to vážnější komplikace, je atonie děložní (tedy ochabnutí svaloviny děložní stěny), při které se po porodu nezačne smršťovat děloha, doprovázená silným krvácením.
  • V poporodním období se může vyskytnout dočasná porucha vyprazdňování močového měchýře, která pozvolna během několika dnů odezní.
  • Velmi vzácná je trombóza (vznik krevních sraženin v žilách např. pánevního dna) a embolie (zanesení těchto sraženin například do plic). V krajním případě se může dojít k uzavření žilního řečiště a smrti.

Jiné možnosti, jejich vhodnost, přínosy a rizika

Tento způsob porodu nemá jinou alternativu. V případě komplikací je nutné přistoupit k porodu vakuumextrakcí – zvonem, kleštěmi či císařským řezem (operačním vybavením plodu přes břišní stěnu).

Průběh zdravotního výkonu

Vyšetřování v průběhu porodu

Při příjmu a dále dle přibližně každé 1–2 hodiny vyšetřením pochvou (dle potřeby i častěji) sledujeme otevírání porodních cest a postup plodu. Cílem je zjistit, zda porod probíhá pravidelně a zda není potřeba nějakým způsobem zasáhnout.

Tlumení porodních bolestí

Porodní bolest je způsobena děložní činností a tlakem prostupujícího plodu na měkké tkáně porodních cest. Tlumení těchto bolestí je samozřejmou součástí moderního porodnictví a používáme k němu i epidurální analgezii.

Aplikace léků

V některých případech je během porodu nutné podat léky na úpravu průběhu porodu. Tyto léky aplikujeme buď ve formě čípků do konečníku, tablet do úst nebo do pochvy nebo ve formě injekcí do svalu či do žíly. Před každým podáním léků Vám důvod aplikace i účinky vždy vysvětlíme.

Nástřih hráze (epiziotomie)

Naší snahou je vést porod bez poranění či operačních zásahů. V závěru porodu někdy hrozí roztržení hráze. V takovém případě provádíme epiziotomii. Je to 2–5 cm velký postranní nástřih hráze, většinou šikmo vpravo nebo vlevo od konečníku. Po porodu je sešit vstřebatelným materiálem. V naprosté většině případů se nástřih hojí bez komplikací a trvalých následků. Ve výjimečných případech může hojení probíhat komplikovaně a s nutností dalšího ošetření.

Plod a placenta

Plod i placenta jsou po porodu odeslány na histopatologické vyšetření k objasnění příčiny úmrtí, i přesto příčina nemusí být známá.

Operační porod

V kterékoli fázi porodu se mohou objevit známky ohrožení Vašeho života nebo Vaše zdravotní komplikace. V takovém případě je nutné porod okamžitě ukončit operativně. Provádí se buď císařský řez (vyjmutí plodu přes stěnu břišní) nebo, vyskytne-li se tato komplikace v samém závěru porodu, je výjimečně nutné použít k porodu plodu vakuumextraktor (zvon) nebo kleště. Tyto výkony bývají velmi akutní, proto není čas na podrobnější vysvětlování všech okolností v okamžiku, kdy nutnost této operace nastane. Během samotného výkonu Vás průběžně o jednotlivých krocích informujeme.

Věříme, že průběh Vašeho porodu bude bezproblémový. Ujišťujeme Vás, že učiníme vše pro to, aby Váš porod proběhl bez komplikací.

Související odkazy

  1. Porod mrtvého plodu (odkaz vede na PDF soubor na webu informovanypacient.cz, 92 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Gynekologie a porodnictví:...

Spontánní porod

Snahou porodníků je přivést na svět co nejvíce dětí přirozenou cestou. Spontánní porod je porod,...

Gynekologie a porodnictví:...

Umělé ukončení těhotenství ve druhém trimestru

Cílem zákroku, který se provádí z lékařských důvodů (jako je zejména těžké postižení plodu nebo z...

Gynekologie a porodnictví:...

Císařský řez (sectio caesarea)

Císařský řez je chirurgický zákrok, při němž porodník prořízne břišní stěnu i dělohu, aby se tímt...

Gynekologie a porodnictví:...

Spontánní porod plodu v poloze podélné koncem pánevním

Výhodou je kratší doba hospitalizace, pokud nejsou přítomny komplikace. Ty mohou být spojeny s na...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI