Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Zhoubné nádory mužských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Rakovina penisu: léčba a následná péče

Rakovina penisu: léčba a následná péče

Zhoubné nádory mužských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

Pokud je rakovina penisu včas odhalena i léčena, je prognóza ve většině případů velmi dobrá. Nejčastější léčebnou metodou je chirurgický zákrok; množství tkáně, které je nutné odoperovat, přitom závisí na pokročilosti zhoubného nádoru. V závislosti na konkrétním případu může lékař doporučit, aby pacient po operaci podstoupil ještě chemoterapii nebo radioterapii.

Jak probíhá léčba rakoviny penisu?

Léčba závisí mimo jiné na pokročilosti onemocnění i na tom, zda zhoubný nádor již zasáhl i jiné orgány. Čím dříve je zahájena léčba, tím větší je šance na vyléčení.

Pokud byl zhoubný nádor odhalen v časném stadiu, může v některých případech pomoci lokální léčba. Při ní může být používán laser, radioterapie nebo speciální masti, které obsahují protinádorové léky – tzv. lokální chemoterapie. Přibližně u 30 ze 100 mužů se rakovina po této lokální léčbě vrátí – odborníci hovoří o recidivě. Z tohoto důvodu je nutné s jistým časovým odstupem po ošetření laserem nebo mastí znovu odebrat tkáň z postižené oblasti a vyšetřit ji pod mikroskopem. Pokud se ukáže, že nádorové buňky přetrvaly nebo že nádor znovu roste, je nutné odeslat pacienta na operaci (viz níže). V tomto případě jsou šance na vyléčení stále dobré.

Pokud se již vytvořily metastázy, je šance na vyléčení malá. Lékaři se v takových případech snaží zmírnit příznaky a zpomalit růst zhoubného nádoru, což je odborně označováno jako paliativní léčba.

Operace

V převážné většině případů je nutná operace. Radikalita chirurgického zákroku (v tomto případě množství tkáně, které je nutné odoperovat) závisí na pokročilosti zhoubného nádoru. Chirurg se v principu snaží penis v co největší míře zachovat, avšak zároveň musí odstranit dostatečné množství tkáně, aby se rakovina nevrátila.

V závislosti na konkrétním případu může lékař doporučit, aby pacient po operaci podstoupil ještě chemoterapii nebo radioterapii. V následujících odstavcích jsou stručně popsány chirurgické možnosti, které se používají u pacientů s rakovinou penisu [1, 2].

Záchovná operace penisu – následující možnosti připadají v úvahu pouze v případě málo pokročilého karcinomu penisu [3]:

  • Obřízka (cirkumcize). Pokud je rakovinou postižena pouze předkožka, stačí chirurgicky odstranit pouze ji.
  • Glans resurfacing. Pod tímto odborným výrazem (pochází z angličtiny, český ekvivalent zatím nemá) se zjednodušeně řečeno skrývá chirurgické „seškrábnutí“ nejsvrchnější vrstvy samotného žaludu. Takto ošetřený žalud je potom překryt kožním štěpem, který byl předtím odebrán z pacientova stehna.
  • Parciální amputace penisu. Pokud již zhoubný nádor prorostl hlouběji do tkání penisu, je nutné odpovídající část penisu odstranit. Rakovina často postihuje žalud penisu: pokud se zhoubný nádor ještě nerozšířil do okolí, chirurg odstraní pouze tuto část penisu. V takovém případě je zachována schopnost močení takovým způsobem, jak byl muž dosud zvyklý, a to prostřednictvím zbývající části penisu. Pro chirugické odstranění části penisu se rovněž používá odborný název parciální penektomie.

Totální amputace penisu neboli totální penektomie. Pokud je zhoubný nádor již v pokročilém klinickém stadiu, je nutné penis kompletně odstranit. Poté chirurg uměle vytvoří nový otvor pro odtok moči z těla, a to v oblasti hráze (mezi varlaty a konečníkem).

Odstranění lymfatických uzlin neboli lymfadenektomie. Některé typy rakoviny penisu se šíří velmi rychle. Nádorové buňky se mohou z penisu šířit lymfatickými cévami do lymfatických uzlin v oblasti třísel. Pokud jsou tyto metastázy v lymfatických uzlinách odstraněny včas, je dobrá šance na vyléčení.

Ve většině případů lékaři rozpoznají metastázy v lymfatických uzlinách podle toho, že je lze nahmatat v oblasti třísel. Přibližně u čtvrtiny pacientů, které mají metastázy v lymfatických uzlinách, to však neplatí: metastázy jsou tak malé, že nejsou hmatné a nelze je odhalit běžným vyšetřením. Z tohoto důvodu odborníci doporučují od určitého klinického stadia lymfatické uzliny odstranit i v případě, že nejsou zvětšené.

Po odstranění lymfatických uzlin se u některých pacientů může rozvinout lymfedém. Důvodem je to, že tkáňový mok z nohou již nemůže tak dobře odtékat do lymfatických cév. V důsledku toho jsou nohy postižených mužů oteklé a těžké, někdy i bolavé. Pacienti pak mají k dispozici různé možnosti léčby: například nošení kompresních punčoch, speciální pohybová cvičení a manuální lymfodrenáž (speciální masážní technika, která umožňuje opětovný odtok tkáňového moku lymfatickými cévami).

Jak probíhá následná péče?

Po ukončení protinádorové léčby by muž měl chodit na pravidelné kontroly. Tímto způsobem jednak včas rozpoznat a léčit možné následky léčby, jednak včas odhalit případný relaps (návrat onemocnění), pokud se objeví – a co nejdříve zahájit další léčbu. Riziko relapsu je nejvyšší v prvních dvou letech po ukončení léčby. Z tohoto důvodu odborníci doporučují, aby muži, kteří prodělali rakovinu penisu, po dobu prvních dvou let po ukončení léčby chodili na kontrolu každé tři měsíce. Poté jsou doporučovány kontroly jednou až dvakrát ročně, v závislosti na konkrétním případu. Kromě toho je důležité, aby se muž pečlivě pozoroval: měl by si všímat i těch nejmenších změn na penisu, jako jsou kožní změny, otoky nebo zatvrdnutí. Pokud zjistí změnu, měl by svého lékaře navštívit okamžitě a nečekat na další plánovanou kontrolu.

Diagnóza rakoviny penisu je pro mnoho mužů velmi stresující. Částečné nebo úplné odstranění penisu mění nejen vzhled penisu, ale také jeho funkci a citlivost. Následky operace, jako jsou sexuální poruchy nebo problémy s močením, mohou být pro postiženého muže psychicky velmi náročné. V tomto těžkém období může pacientovi pomoci například odborník v oboru psychoonkologie, případně některá z pacientských organizací.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud si všimnete jakýchkoli změn v oblasti genitálií, obraťte se na svého praktického lékaře, případně na specialistu na urologii a andrologii.

Související odkazy

  1. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Nádory penisu – léčba (odkaz vede na web linkos.cz)
  2. Michael Pešl: Diagnostika a léčba karcinomu penisu. Urologie pro praxi 2018, 19(4): 176–180. (odkaz vede na PDF soubor na webu urologiepropraxi.cz, 350 kB)
  3. Milan Hora, Ivan Trávníček, Kristýna Kalusová, Ondřej Hes, Karel Pizinger, Tomáš Fikrle, Jan Říčař, Dmitry Kazakov, Denisa Kacerovská, Michal Michal: Penis šetřící metody léčby nižších T kategorií karcinomu penisu. Česká urologie 2014; 18(3): 199–207 (odkaz vede na PDF soubor na webu czechurol.cz, 706 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Rakovina tlustého střeva a...

Rakovina tlustého střeva a konečníku: léčba

Léčba rakoviny tlustého střeva a konečníku závisí jednak na typu nádoru (ten je zjištěn při histo...

Zhoubné nádory mužských poh...

Rakovina penisu: co to je?

Rakovina penisu se nevyskytuje příliš často. Pokud je zhoubný nádor odhalen včas, je šance na vyl...

Zhoubné nádory mužských poh...

Rakovina penisu: rizikové faktory, příznaky a diagnóza

Rizikovými faktory pro vznik rakoviny penisu jsou nedostatečná hygiena, zúžení předkožky (fimóza)...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina dělohy: léčba a následná péče

U téměř každé ženy s rakovinou dělohy je potřeba provést operaci. Až během operačního zákroku moh...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 24.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI