Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Mozek a nervy
  • Aktuální: Bolest hlavy a migréna

Bolest hlavy a migréna

Kategorie: Mozek a nervy – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

S nějakou formou bolesti hlavy se ve svém životě setká většina lidí. Bolesti hlavy běžně provázejí infekce horních cest dýchacích, jsou součástí projevů únavy, emočního vypětí nebo špatného spánku, hladovění nebo přejedení. Může je způsobovat nerozpoznaná porucha zrakové ostrosti nebo zubní zánět. Často jsou původem od krční páteře. Závažná bolest hlavy může mít původ v proběhlém úrazu hlavy. Bolesti hlavy mohou být projevem intoxikací nebo následkem užívání drog, alkoholu nebo kouření.

Ilustrační obrázek k článku „Bolest hlavy a migréna“

Pokud je bolest hlavy těžká nebo krutá, neodezní spontánně nebo po požití analgetika do několika hodin, případně pokud je provázena dalším závažným příznakem, jako je zvracení, horečka, porucha zraku, porucha vědomí nebo závrať, je důvodem k přivolání lékaře. Stejně tak bolest hlavy opakovaná nebo chronická by měla být vyšetřena lékařem.

Migréna je opakující se nebo záchvatovitá bolest hlavy, která trápí část populace a vyznačuje se některými typickými projevy. Přesný původ onemocnění není znám. Dispozice k nemoci se dědí.

Klasický migrénový záchvat se hlásí předzáchvatovými příznaky (tzv. aurou), které zahrnují přechodné poruchy oční, pohybové nebo poruchy citlivosti. Vlastní záchvat má charakter pulsující bolesti jedné poloviny hlavy a provází ho pocit na zvracení, nesnášenlivost světla a hluku. Fyzická aktivita obtíže zhoršuje. Záchvat může trvat až 72 hodin.

Běžný migrénový záchvat, který během svého života prožije až 10 % lidí, se projevuje oboustrannou bolestí celé hlavy nebo bolestí jednostrannou, se střídáním polovin, pocitem na zvracení a světloplachostí.

Lékař rozpozná migrénu obvykle podle typických projevů, event. provede vyšetření k vyloučení jiných příčin. Jako první pomoc poslouží běžná analgetika (paracetamol, ibuprofen). U některých pacientů pomůže specifická antimigrenózní léčba (tzv. triptany). Triptany ovšem musí být hned na začátku záchvatu.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Mozek a nervy

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Premenstruační syndrom

    Premenstruační syndrom

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Mnoho žen trpí již několik dní „před svými dny“ bolestmi břicha nebo hlavy, výkyvy nálad nebo pocitem napětí v prsou. Mohou se však vyskytnout také bolesti zad, zadržování vody, poruchy spánku a trávicí potíže. U některých žen jsou obtíže tak silné, že během této doby nemohou vykonávat své běžné každodenní činnosti. V medicíně se hovoří o premenstruačním syndromu (PMS).

  • Ilustrační obrázek článku "Migréna-help, Spojené hlavy, z. s."

    Migréna-help, Spojené hlavy, z. s.

    Pacientské organizace

    Pacientská organizace Migréna-help je tu pro osoby s migrénou a jejich blízké, obecně však pro společnost jako celek, neboť migréna je natolik rozšířené onemocnění, že se nějakým způsobem dotýká téměř každého člena společnosti. Migréna-help se snaží působit na úrovni celé České republiky a různými prostředky usilovat o zlepšení života osob s tímto onemocněním.

  • Ilustrační obrázek k článku „Horečka u dětí“

    Horečka u dětí

    Akutní stavy u dětí

    Horečka je stav, kdy teplota změřená v konečníku přesahuje 38,0 °C. Horečka není nemoc, ale přirozená a opodstatněná reakce těla na infekci. Zvýšením tělesné teploty může organismus rychleji zneškodnit původce onemocnění, ať už jsou to bakterie nebo viry. Není vyloženě nutné léčit každou horečnatou infekci. U kojenců do tří měsíců věku je však potřeba mít se obzvláště na pozoru.

  • Ilustrační obrázek k článku „Angína“

    Angína

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.

Doporučené zdroje

  • Meningitida

    Mozek a nervy

    Zdroje věnované původci, prevenci, příznakům, nákaze, komplikacím, diagnostice a léčbě meningitidy (zánět mozkových blan). Dozvíte se, kterým příznakům je třeba věnovat zvýšenou pozornost, proč je nutné co nejdříve v případě potvrzení diagnozy zahájit léčbu a jakou věkovou skupinu nejčastěji postihuje toto onemocnění.

    Přejít na externí zdroj
  • Roztroušená skleróza

    Mozek a nervy

    Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy. Dozvíte se, jak žijí lidé, u kterých byla tato nemoc diagnostikovaná a také, že tato diagnóza nemusí nutně znamenat konec aktivního života.

    Přejít na externí zdroj
  • Mozková mrtvice

    Mozek a nervy

    Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice, léčbě a následkům mrtvice. Najdete informace, jakým způsobem se postupuje a podává první pomoc v případě podezření na mrtvici. Také se dozvíte, jak probíhá rehabilitace po prodělané mrtvici.

    Přejít na externí zdroj
  • Syndrom karpálního tunelu

    Mozek a nervy

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 23.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace