Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Cévní mozková příhoda
  • Aktuální: Cévní mozková příhoda: jak ji poznat?

Cévní mozková příhoda: jak ji poznat?

Kategorie: Cévní mozková příhoda – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

U CMP jde především o čas. Důsledky cévní mozkové příhody lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány včas a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. V mnoha případech se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Nejčastěji se v takových případech jedná o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři, ruce a/nebo noze. Tyto dočasné příznaky jsou často typickými předzvěstí blížící se mrtvice, a pokud nastanou, je velmi vhodné co nejdříve vyhledat lékaře – odborné vyšetření a včasné léčba může v takových případech předejít závažným následkům nebo i smrti!

Ilustrační obrázek k článku „Cévní mozková příhoda: jak ji poznat?“

Tři nejdůležitější příznaky cévní mozkové příhody

Ochrnutí a necitlivost

Charakteristickým znakem cévní mozkové příhody je náhlé ochrnutí jedné strany těla – například bezdůvodný mimovolný pokles paže, koutků úst, nebo náhlé problémy při vstávání. Příznakem paralýzy může být také náhlý pád bez jasného vnějšího důvodu. V některých případech postižení například neovládají dobře jednu ruku a/nebo může ruka mít poruchu citlivosti (není cítit dotyk).

Poruchy řeči

Poruchy řeči se mohou projevit různými způsoby. Postižení mají často problém najít správná slova, používají nesprávná písmena nebo nesprávně vyslovují slabiky. Také mohou mít naopak potíže s porozuměním a často nejsou schopni pochopit jednoduché pokyny (porucha porozumění řeči). Ve vzácných případech se může stát, že pacienti nemohou mluvit vůbec nebo mluví nezřetelně.

Poruchy vidění

Při CMP může dojít také k poruchám vidění. Někteří pacienti vidí dvojitě nebo se jim může stát, že např. při čtení náhle zmizí polovina zorného pole. Zřídka se objevuje i dočasná slepota na jedno oko.

Další možné příznaky cévní mozkové příhody

Mozková mrtvice se může projevovat i dalšími příznaky:

Závratě a poruchy rovnováhy

U postižených se mohou objevit náhlé závratě, které jsou obvykle spojeny s tendencí k pádu na jednu stranu (vertigo). Obvykle se nevyskytuje izolovaně, ale spíše společně s dalšími obtížemi, jako jsou dvojité vidění, poruchy polykání, ochrnutí nebo necitlivost.

Náhlý nástup silných bolestí hlavy

Náhlé extrémně silné bolesti hlavy mohou být známkou určitého typu krvácení do mozku (tzv. subarachnoidální krvácení), a proto je v takových případech nutné vyšetření.

CMP – reagujte správně!

Pokud u někoho rozpoznáte obtíže výše uvedeného charakteru, okamžitě informujte záchrannou službu. Toto doporučení platí bez ohledu na věk postižené osoby, protože mrtvice se mohou objevit nejen u starších lidí, ale také u mladších lidí (i když méně často). Relativně vzácný výskyt CMP u mladých lidí vede k tomu, že pacienta ani jeho okolí ani nenapadne, že by se mohlo jednat o CMP. To je také hlavním důvodem pro to, že průměrná doba k poskytnutí odpovídající lékařské péče je nejdelší u mladých mužů (do 40 let věku). Je však nutné mít na paměti, že včasná léčba může ochránit mozkové buňky před odumřením. V případě CMP je rozhodujících zejména prvních několik hodin; během této doby – od začátku CMP – je například nejvyšší šance na to, že krevní sraženina v mozku bude vyřešena bez závažnějších následků.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Cévní mozková příhoda

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Cévní mozková příhoda u žen“

    Cévní mozková příhoda u žen

    Cévní mozková příhoda

    U žen se CMP většinou vyskytuje ve vyšším věku než u mužů: průměrný věk výskytu CMP je u žen 74 let, u mužů 69 let. Cévní mozkové příhody u žen jsou nicméně často závažnější než u mužů a mnohem častěji je u nich příčinou srdeční arytmie. Cévní mozková příhoda se navíc někdy u žen projevuje jinak než u mužů: CMP u žen může mít netypické příznaky, proto postižená žena či její okolí hned nepomýšlí na CMP – a důsledkem toho je ztráta drahocenného času.

  • Ilustrační obrázek k článku „Naléhavý stav: cévní mozková příhoda“

    Akutní cévní mozková příhoda: co to je?

    Cévní mozková příhoda

    Při CMP platí, že nic není v tuto chvíli tak důležité jako čas. Každá minuta oběhové poruchy v mozku nebo krvácení do mozku jej poškozuje. Čím dříve je zahájena léčba, tím vyšší má pacient šanci na přežití mrtvice a záchranu mozkových buněk, a tím i na co nejúčinnější prevenci vážného poškození mozku. Diagnostika a akutní léčba mrtvice proto vždy znamenají závod s časem. Nejzazším limitem pro optimální zahájení léčby jsou čtyři a půl hodiny od prvních známek ischemické cévní mozkové příhody.

  • Ilustrační obrázek k článku „Cévní mozková příhoda: diagnóza“

    Akutní cévní mozková příhoda: diagnóza

    Cévní mozková příhoda

    Jakmile se pacient s cévní mozkovou příhodou dostane na oddělení urgentního příjmu nebo do iktového centra (specializovaného oddělení pro léčbu cévních mozkových příhod), musí ošetřující lékař co nejdříve rozhodnout o vhodné terapii. První 4,5 hodiny od počátku příznaků jsou totiž tzv. časovým oknem, během nějž je možné zachránit mozkové buňky a omezit tak závažnost poškození. Přesto však platí, že čím dříve je léčba zahájena, tím lépe; proto by pacienti – nebo jejich příbuzní – v případě zpozorování příznaků mrtvice neměli váhat s kontaktováním záchranné služby.

  • Ilustrační obrázek k článku „Cévní mozková příhoda: co to je?“

    Cévní mozková příhoda: co to je?

    Cévní mozková příhoda

    Cévní mozková příhoda vzniká následkem náhlého problému s krevním zásobením mozku. Výsledkem je, že nervové buňky (neurony) mozku nemají dostatek kyslíku ani živin a odumírají. Existuje několik mechanismů, které k této situaci mohou vést.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 17.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace