Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Žlutá zimnice (febris flava)

Žlutá zimnice (febris flava)

Kategorie: Infekční nemoci – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Žlutá zimnice (lat. febris flava) je zoonotické onemocnění způsobené virem z čeledi Flaviviridae. Virus se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky a Afriky. Virus je přenášen na lidi, opice nebo primáty poštípáním infikovanými komáry rodu Aedes nebo Haemagogus. Virus na člověka přenášejí pouze samičky komárů. Komáři se infikují sáním na infikovaných lidech, opicích nebo primátech.

Výskyt

V některých tropických a subtropických oblastech Afriky a Střední a Jižní Ameriky; onemocnění se vyskytuje v několika formách.

U formy městské (urbánní) virus koluje pouze mezi lidmi a je přenášen zejména komáry rodu Aedes aegypti.

Džunglová (sylvatická) forma žluté zimnice se vyskytuje v přírodních ohniscích nákazy mezi opicemi a virus přenášejí zejména komáři rodu Haemagogus.

Forma střední, přechodná (savanová) se vyskytuje pouze v Africe. K přenosu viru dochází prostřednictvím komárů, kteří sají na opicích nebo primátech a následně na lidech, kteří pracující na hranici džungle nebo pralesa.

Prevence

Očkování se provádí živou očkovací látkou, jedna dávka poskytuje celoživotní ochranu.

Očkovat lze děti od 9 měsíců věku, u osob starších 60 let byly popsány neurotoxické účinky vakcíny, proto je nutné očkování u starších 60 let zvážit individuálně.

Očkování proti žluté zimnici je povinné při cestách do zemí, kde se žlutá zimnice vyskytuje. Vyžadováno je i v případě cest do některých zemí v Asii, kdy cestovatel stráví určitý čas např. v tranzitu na letišti v zemi výskytu žluté zimnice. Toto opatření má zabránit zavlečení viru žluté zimnice do Asie, kde se žlutá zimnice nevyskytuje, ale jsou zde komáři schopní virus přenášet.

O očkování proti žluté zimnici musí být proveden záznam v mezinárodním očkovacím průkazu. Při příletu do zemí s výskytem žluté zimnice je povinnost tento doklad předložit. Očkování se v ČR provádí v očkovacích centrech a v centrech cestovní medicíny.

Příznaky onemocnění

Onemocnění může probíhat ve dvou stadiích. První začíná horečkou, únavou, slabostí, bolestmi v zádech. Na tvářích se objevuje zarudnutí, spojivky jsou překrvené, jazyk na okrajích červený (červené stadium). Může se objevit zvracení, bolesti břicha, průjem nebo poruchy srdečního rytmu. U těžších průběhů onemocnění horečka kolem 5. dne klesá, několik hodin až dnů má pacient pocit zlepšení zdravotního stavu. Poté znovu stoupá horečka a v důsledku poškození jater se objeví žloutenka (žluté stadium), současně mohou být postiženy ledviny a nastane krvácení do kůže a sliznic (hemoragická horečka). Asi polovina nemocných umírá. Horší průběh bývá u osob nově příchozích do rizikové oblasti.

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle trvá 3–6 dní.

Původce: virus žluté zimnice (rod Flavivirus).

Zdroj: virus je přenášen na lidi, opice nebo primáty poštípáním infikovanými komáry rodu Aedes nebo Haemagogus. Virus na člověka přenášejí pouze samičky komárů. Komáři se infikují sáním na infikovaných lidech, opicích nebo primátech. U městského typu onemocnění virus koluje mezi člověkem a komárem Aedes aegypti; u džunglového typu onemocnění jsou zdrojem nákazy různí obratlovci, např. opice v pralese, a virus přenášející komáři různých druhů.

Přenos: komáry různých druhů.

Období nakažlivosti, vnímavost, imunita: není stanoveno, mezilidský přenos není znám. Virus lze v krvi nemocné osoby nalézt po dobu 3 až 6 dní od začátku onemocnění. Krev nemocného je infekční pro komáry krátce před nástupem horečky a v průběhu prvních 3 až 6 dní onemocnění. K nákaze od nemocného může dojít prostřednictvím krve (poranění jehlou od akutně nemocného, práce v laboratoři s krví akutně nemocného), vnímavost k nákaze je všeobecná. Po očkování nebo po prodělaném onemocnění přetrvává celoživotní imunita.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Očkování (vakcinace), Očkování pro cestovatele


Více v kategorii Infekční nemoci

Články na NZIP

  • Očkování potřebují i dospělí

    Očkování dospělých

    Náš imunitní systém s přibývajícím věkem slábne a stáváme se tak náchylnější k infekčním onemocněním (například k pásovému oparu, pneumokokovým onemocněním). Některé očkovací látky neposkytují celoživotní ochranu (například očkovací látky proti chřipce, klíšťové encefalitidě, tetanu, záškrtu nebo černému kašli), proto je nutné očkování pravidelně opakovat.

  • Příušnice

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Příušnice jsou virové onemocnění způsobené virem příušnic. Onemocnění je vysoce nakažlivé a šíří se vzdušnou cestou z osoby na osobu prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání nemocného jedince nebo kontaktem s kontaminovanými předměty.

  • Japonská encefalitida

    Infekční nemoci

    Japonská encefalitida je závažné virové onemocnění přenášené komáry v některých částech Asie a západního Pacifiku. Jedná se o závažné onemocnění: kauzální léčba neexistuje, má vysokou úmrtnost a vyléčení si často odnášejí do života těžké neurologické následky. 

  • Očkování do zahraničí

    Očkování pro cestovatele

    Při cestování do zahraničí je očkování důležitou ochranou před vybranými infekčními onemocněními. Očkování se týká nejen dospělých osob, ale i dětí a adolescentů. Kromě rutinního očkování musí cestovatel do vybraných destinací absolvovat očkování povinná a dle vlastního rozhodnutí může absolvovat očkování doporučená. Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště, tzv. střediska očkování a cestovní medicíny. Některá očkování dětí a dospělých do zahraničí může zajistit i praktický lékař pro děti a dorost (PLDD) nebo praktický lékař pro dospělé.

Doporučené zdroje

  • Platnost očkování proti žluté zimnici

    Očkování pro cestovatele

    Doba ochrany po provedeném očkování proti žluté zimnici a platnost potvrzení o provedeném očkování je prodloužena na celý život očkovaného. 

    Přejít na externí zdroj
  • Kde se provádí očkování proti žluté zimnici?

    Očkování pro cestovatele

    Seznam poskytovatelů zdravotních služeb, kteří provádějí očkování proti žluté zimnici, je k dispozici ke stažení na webu Hygienické stanice Hlavního města Prahy.

    Přejít na externí zdroj
  • Tetanus

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj
  • Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním

    Infekční nemoci

    Meningokoková onemocnění patří mezi závažná přenosná infekční onemocnění, která jsou vyvolána bakterií Neiserria meningitidis. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z 15. ledna 2018 je dostupné v české i v anglické verzi.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Cookies
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 27.02.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace