Nespecifická prevence onemocnění COVID-19
Nespecifická prevence je podobná jako u jiných nákaz přenášených kapénkami či kontaktem:
- podobně jako u jiných respiračních nákaz se ukázalo, že zakrytí nosu a úst je vysoce účinná prevence při přenosu onemocnění (roušky); pro zesílení ochrany před onemocněním se používá kombinace roušky a ochranného štítu, zejména ve zdravotnictví a v provozech, kde dochází k úzkému a dlouhodobějšímu kontaktu s lidmi,
- dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních osob (distanční postupy/opatření),
- vyhnout se úzkému kontaktu s lidmi s akutním respiračním onemocněním,
- důkladné mytí rukou mýdlem a vodou nebo používání dezinfekčních virucidních prostředků na ruce na bázi alkoholu, zejména při přímém kontaktu s nemocnými nebo v jejich okolí, také před jídlem, pitím nebo kouřením a po fyzickém kontaktu s často dotýkanými předměty, včetně bankovek a mincí, a nedotýkat se obličeje, očí a úst.
- posilovat imunitu zdravým životním stylem a přísunem vitamínů,
- dodržovat zásady bezpečné manipulace a kontaktu s divokými, hospodářskými i domácími zvířaty,
- lidé s akutním respiračním onemocněním by měli dodržovat „etiketu kašle“ – udržovat dostatečnou vzdálenost od jiných osob, krýt si ústa a nos kapesníkem (kašlat a kýchat případně do rukávu), mýt si často ruce vodou a mýdlem; pokud nejsou dostupné, používat dezinfekční gely na bázi alkoholu,
- ve zdravotnických zařízeních dodržovat pravidla prevence a kontroly infekcí [1],
- v prevenci se doporučuje, podobně jako u jiných respiračních nákaz, kloktání a zvlhčování nosní sliznice solnými roztoky,
- u pacientů s COVID-19 se také doporučuje zvlhčování nosní sliznice solnými roztoky, což může zmírnit příznaky, eventuálně snížit přenos SARS-CoV-2.
Specifická prevence – očkování
Očkovací látka zatím není dostupná, ale celosvětově je vyvíjeno a testováno více vakcín. Nejvyšší prioritou je maximální bezpečnost vakcíny, je velmi důležité prokázat i účinnost nové vakcíny v klinických zkouškách.
I přes veliké snahy o rychlý vývoj vakcíny je pravděpodobné, že registrovaná vakcína bude nejdříve na konci roku 2020. Klíčovým momentem pak je, za jak dlouho bude vakcína dostupná k použití v ČR.
Jakmile bude některá z vakcín registrovaná, může se začít s její distribucí. Ta bude probíhat postupně, dle kapacit výroby, a právě proto jsou ve vakcinační strategii stanoveny skupiny obyvatel, které budou očkovány přednostně. V první vlně se jedná zejména o seniory, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému.
V současné chvíli jsou závazně objednány dávky pro cca 5,5 milionu obyvatel ČR, v záloze je možnost objednat dávky pro dalších až 10,6 mil. osob. ČR má tedy zajištěný dostatek vakcín pro všechny své obyvatele.
Vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé. Pro děti nebo těhotné ženy alespoň zpočátku vhodné nebudou. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65–70 % populace.
Očkování proti COVID-19 bude nepovinné a bezplatné.
(Poslední aktualizace: 29. 10. 2020)
Související odkazy
- Národní referenční centrum pro infekce spojené se zdravotní péčí (odkaz vede na web nrc-hai.cz)