Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • COVID-19
  • COVID-19: prevence
  • Aktuální: COVID-19: možnosti prevence

COVID-19: možnosti prevence

COVID-19: prevence
Autor: Státní zdravotní ústav

Obecně rozlišujeme specifickou a nespecifickou prevenci infekčních onemocnění. Zásady nespecifické prevence, jsou-li důkladně dodržovány, mají potenciál zabránit šíření nejen koronaviru SARS-CoV-2, ale i mnoha dalším choroboplodným zárodkům. Specifická prevence spočívá většinou v očkování.

Nespecifická prevence onemocnění COVID-19

Nespecifická prevence je podobná jako u jiných nákaz přenášených kapénkami či kontaktem: platí pravidlo 3R – respirátory, rozestupy, ruce.

Respirátory (FFP2)

Podobně jako u jiných respiračních nákaz se ukázalo, že zakrytí nosu a úst je vysoce účinná prevence při přenosu onemocnění. Pro zesílení ochrany před onemocněním se používá kombinace respirátoru a ochranného štítu, zejména ve zdravotnictví a v provozech, kde dochází k úzkému a dlouhodobějšímu kontaktu s lidmi. Je nezbytné respektovat aktuální oficiální opatření. Nově se rozšiřující mutace koronaviru jsou totiž nakažlivější a riziko infekce se zvyšuje i při krátkém kontaktu s infekční osobou. Čím více lidí bude nosit respirátory, tím méně koronaviru bude cirkulovat v populaci. Je důležité respirátory nosit řádně nasazené, aby zakrývaly nos a ústa, a pravidelně je měnit. Respirátory minimalizují riziko nákazy. Pokud jste infekční, respirátor snižuje riziko, že nakazíte lidi kolem sebe. Jestliže jste zdraví, respirátor vás chrání před infekcí od osob s onemocněním. Stále platí „Chráním sebe, chráním tebe“. I očkované osoby musí nosit respirátor.

Rozestupy

Rozestupy jsou důležité, aby se minimalizovalo riziko kapénkové infekce, proto se vyhýbejte místům s větším počtem lidí, nebo místům, kde byste se mohli setkat s nemocnými lidmi, udržujte rozestupy minimálně jeden, ideálně dva metry či více, od ostatních na veřejných místech. Čím větší počet kontaktů, tím vyšší riziko infekce. Vyhněte se úzkému kontaktu s lidmi s akutním respiračním onemocněním. 

Ruce

Koronavirus se do těla dostává oční spojivkou, nosem nebo ústy, je proto důležité nedotýkat se obličeje, zejména očí, nosu a úst nemytýma rukama, proto si pravidelně myjte ruce a rovněž pomáhejte při mytí rukou osobě, o kterou pečujete (děti, nemocní atd.,). Nedotýkejte se zevní strany respirátoru. Mytí rukou provádějte mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte, zejména při přímém kontaktu s nemocnými nebo v jejich okolí, také před jídlem, pitím nebo kouřením a po fyzickém kontaktu s často dotýkanými předměty, včetně bankovek a mincí. Totéž platí pro osoby pečující o kohokoli, kdo je pozitivně testován na SARS-CoV-2. Pokud se nemůžete umýt vodou a mýdlem, dezinfikujte si ruce dezinfekčními prostředky na bázi alkoholu.

Další doporučení pro nespecifickou prevenci:

  • Posilujte svou imunitu zdravým životním stylem a přísunem vitamínů.
  • Dodržujte zásady bezpečné manipulace a kontaktu s divokými, hospodářskými i domácími zvířaty. 
  • Pokud máte akutní respirační onemocnění, dodržujte „etiketu kašle“ – udržujte dostatečnou vzdálenost od jiných osob, kryjte si ústa a nos kapesníkem (případně kašlejte a kýchejte do rukávu), myjte si často ruce vodou a mýdlem; pokud nejsou dostupné, používejte dezinfekční gely na bázi alkoholu.
  • Ve zdravotnických zařízeních dodržujte pravidla prevence a kontroly infekcí [1].
  • V prevenci se doporučuje, podobně jako u jiných respiračních nákaz, kloktání a zvlhčování nosní sliznice solnými roztoky, což může zmírnit příznaky, eventuálně snížit přenos SARS-CoV.
  • V prostorách, kde je více lidí, doma, na pracovišti, v dopravních prostředcích, ve škole, v čekárnách atd. často větrejte! Snižuje se tím koncentrace viru v prostředí.

Specifická prevence – očkování

Očkování obecně pomáhá předcházet infekčním nemocem. Je napodobením přirozené infekce, kdy po aplikaci vakcíny dochází v organismu k tvorbě ochranných protilátek.

Očkovací látky proti COVID-19 vyvolávají v těle očkovaného jedince imunitní odpověď, která zabraňuje vzniku onemocnění novým koronavirem SARS-CoV-2.

V současné době (k 17. 12. 2021) jsou v ČR registrovány čtyři vakcíny proti COVID-19, schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA); od firmy Pfizer/BioNTech (Comirnaty – mRNA COVID-19 vakcína), Moderna (Spikevax – mRNA COVID-19 vakcína), AstraZeneca (Vaxzevria), a vakcína od firmy Johnson & Johnson (Covid-19 Vaccine Janssen).

Žádná z těchto vakcín neobsahuje živý virus, proto není možné, aby v důsledku její aplikace došlo k onemocnění COVID-19.

Bližší informace o očkování a případném podání posilujících dávek naleznete na vládním Covid portálu [2]. Základní údaje o mRNA vakcínách najdete v článku COVID-19: co víme o mRNA vakcínách?

(Poslední aktualizace: 21. 12. 2021)

Související odkazy

  1. Národní referenční centrum pro infekce spojené se zdravotní péčí (odkaz vede na web nrc-hai.cz)
  2. Covid portál (odkaz vede na web covid.gov.cz)
  3. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL): Vakcíny proti COVID-19 (odkaz vede na web sukl.cz)
  4. European Medicines Agency (EMA): COVID-19 vaccines: key facts (odkaz vede na web ema.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  5. European Centre for Disease Prevention and Control: ECDC supports Member States to increase COVID-19 vaccination acceptance and uptake in the EU/EEA (odkaz vede na web ecdc.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

COVID-19: základní informace

COVID-19: úvod, inkubační doba, původce a sezónnost onemocnění

COVID-19 je označení pro infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil konce...

COVID-19: základní informace

COVID-19: co víme o mRNA vakcínách?

Technologie mRNA je nová, ale ne neznámá: vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Tato t...

COVID-19: vakcíny a očkování

Ověřené informace o vakcínách proti COVID-19

Vakcíny proti COVID-19 brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že v...

COVID-19: základní informace

COVID-19: cesty přenosu

Virus SARS-CoV-2 se šíří hlavně respiračními infekčními kapénkami a aerosolem, které se uvolňují...

Související doporučené zdroje

COVID-19: vakcíny a očkování

Comirnaty přehledně: důležitá fakta o první podmínečně registrované vakcíně proti COVID-19 v EU

Comirnaty je vakcína sloužící jako prevence onemocnění způsobeného virem SARS-CoV-2 (onemocnění COVID-19) u osob ve věku od 16 let a starších. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal tiskovou...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: prevence

Proč se testovat na COVID-19? Přehled testů, jak se na ně objednat a kolik stojí

Testování ještě dlouho bude jedním ze základních způsobů, jak zmírnit průběh pandemie nemoci COVID-19 a snížit šíření viru SARS-CoV-2, a to společně s očkováním a protiepidemickými opatřeními. Člán...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: prevence

COVID-19: interaktivní mapa odběrových míst pro antigenní testování v ordinacích praktických lékařů

V rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku byla v prosinci 2020 vytvořena interaktivní mapa odběrových míst pro antigenní testování v ordinacích praktických lékařů.

Přejít na externí zdroj
COVID-19: prevence

COVID-19: odběrová místa pro antigenní testy

Přehled odběrových míst pro testování nákazy koronavirem, který je průběžně aktualizován. Antigenní testy jsou pro osoby se zdravotním pojištěním v ČR v současnosti poskytovány zdarma jednou za tři...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI