Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Ušní, nosní a krční (ORL)
  • Aktuální: Zánět středního ucha (otitida)

Zánět středního ucha (otitida)

Kategorie: Ušní, nosní a krční (ORL) – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Zánět středního ucha neboli otitida je častým onemocněním dětského věku. V tomto článku najdete stručný popis anatomie středního ucha i základní informace o jeho zánětech.

Ilustrační obrázek k článku „Zánět středního ucha (otitida)“

Střední ucho odděluje od vnějšího ucha bubínek – membránová přepážka, kterou končí zvukovod. Střední ucho je prostor, ve kterém je umístěn systém malých kůstek (kovadlinka, kladívko a třmínek), které spolu navzájem souvisí. Třmínek pak naléhá na jemnou blanitou membránu tzv. oválného okénka, které tvoří hranici vnitřního ucha. Ve vnitřním uchu dochází k registraci zvuku nervovými buňkami a převedení vzruchů do mozku.

Prostor středního ucha a nosohltanu spojuje Eustachova trubice. Tato komunikace je velmi důležitá k vyrovnávání tlaků ve středouší a v nosohltanu a k odvádění nežádoucí tekutiny ze středoušní dutiny. Anatomické poměry a přítomnost nosní mandle, která může zúžit Eustachovu trubici, jsou důvodem větší dispozice dětí k zánětům středního ucha.

Středoušní záněty jsou obvykle komplikací zánětů horních cest dýchacích. Projevují se bolestí v uchu, jednostrannou nebo oboustrannou, horečkou, někdy výtokem. Nástup obtíží je rychlý, obvykle v noci. Malé děti pláčou bolestí a ukazují na ucho. Častěji onemocní děti v kolektivních zařízeních a v zimě. Zánět vede ke zvýšení tlaku ve středoušní dutině a vyklenutí bubínku, až dochází k jeho prasknutí a spontánnímu výtoku s okamžitou úlevou od bolesti. Součástí terapeutického zákroku lékaře tak může být propíchnutí bubínku (paracentéza). Jindy postačí studené obklady, udržování volných průduchů nosních smrkáním nebo nosními kapkami, analgetika nebo antipyretika (paracetamol, ibuprofen). Pokud lékař předpokládá nebo podle výtoku rozezná bakteriální zánět, podá antibiotika.

Středoušní záněty se u dětí mohou opakovat a mohou přejít v chronický zánět, který může vést až k nedoslýchavosti. Chronický zánět nemá tak nápadné příznaky; děti si stěžují spíše na praskání, šumění a pocit zalehlého ucha. V důsledku nedoslýchavosti mohou být méně pozorné. Komplikací může být přechod do výběžku kosti spánkové (mastoiditida) nebo přechod zánětu do mozkových plen. Tyto stav diagnostikuje a léčí lékař specialista.

obrázek 1 k článku Zánět středního ucha (otitida)

Obrázek 1: Anatomie ucha – schematický nákres. (Zdroj: Shutterstock)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Ušní, nosní a krční (ORL)

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Akutní zánět středního ucha u dětí“

    Akutní zánět středního ucha u dětí

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Akutní zánět středního ucha (lat. otitis media acuta) je jednou z častých nemocí u dětí, především u kojenců. Jedná se o virové či bakteriální onemocnění, které způsobuje bolestivý zánět sliznice středního ucha. V mnoha případech jde původně o rýmu vyvolanou virem, po které následuje bakteriální infekce. Akutní zánět středního ucha se vyznačuje náhlým a silným nástupem onemocnění, které však rychle ustoupí.

  • Ilustrační obrázek k článku „Angína“

    Angína

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Rýma“

    Rýma

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest.

  • Ilustrační obrázek k článku „Záněty dýchacích cest“

    Záněty dýchacích cest

    Dýchací cesty a plíce

    Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí nosohltanu a pokračuje přes hrtan, průdušnici (horní dýchací cesty) až do místa, kde se rozdělují dvě průdušnice, aby přivedly vzduch do průdušinek a plicních sklípků (dolní dýchací cesty). Opačnou cestou pak jde vydechovaný vzduch zpět.

Doporučené zdroje

  • Ušní záněty

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobem správně provádět ušní hygienu.

    Přejít na externí zdroj
  • Ušní záněty

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobem správně provádět ušní hygienu.

    Přejít na externí zdroj
  • Nachlazení

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zdroje věnované původcům nákazy, prevenci, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě nachlazení. Dozvíte se, jak posílit imunitní systém, ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazením nebo jaký je rozdíl mezi nachlazením, chřipkou a onemocněním COVID-19.

    Přejít na externí zdroj
  • Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida)

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Co je zánět dutin, proč k němu dochází a jak se projevuje? V čem spočívá prevence tohoto nepříjemnému onemocnění? Kdy je nutné vyhledat lékaře a jak se uvedený zánět léčí? Kde se nacházejí vedlejší dutiny nosní a jakou plní funkci? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají zánětu dutin naleznete v příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 15.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace