Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Paliativní medicína
  • Aktuální: Kdy je čas zvážit konzilium paliativního specialisty?

Kdy je čas zvážit konzilium paliativního specialisty?

Kategorie: Paliativní medicína – více z kategorie
Autor: Česká společnost paliativní medicíny

Je to začarovaný kruh. Z výzkumů [1] víme, že většina lidí očekává, že kdyby jim bylo něco závažného, rozhovor o diagnóze a prognóze začne lékař. Víme také, že většina lékařů naopak očekává, že kdyby jejich pacient chtěl znát informace o povaze a závažnosti svého onemocnění, bude se aktivně ptát. Kdy je potřeba zpozornět, a začít se lékaře ptát na další prognózu onemocnění?

Ilustrační obrázek Vodítka, která vám pomohou poznat, že je čas zvážit konzilium paliativního specialisty

V některých státech (Británie, Rakousko, Německo, Španělsko, USA) je běžné, že pacient, který je diagnostikován s život ohrožujícím nebo život zkracujícím onemocněním, dostává možnost rozhovoru s lékařem specialistou v paliativní medicíně hned po diagnóze. Cílem takového rozhovoru je zhruba toto: „pane Nováku, zatímco se svým onkologem teď všechnu energii a naděje vkládáte do kompletního vyléčení nádoru, já tu jsem kvůli tomu, abychom mluvili i o tom, jaké varianty léčby a postupu bychom měli volit v případě, že léčba zcela nezabere, nebo se časem nemoc vrátí, a také o tom, co je pro vás i v čase nemoci důležité.“ U nás takový rozhovor – ve většině nemocnic a u většiny pacientů – zatím nečekejte. Zároveň si ale můžete tento rozhovor sami včas a v klidu ve většině nemocnic nebo v místním hospici nebo ambulanci paliativní medicíny vyžádat, ať už sami pro sebe, nebo pro někoho ze svých blízkých.

Kdy zpozornět? Která vodítka vám napoví, že by důležitý rozhovor s lékařem o prognóze byl na místě? Tady jsou nejčastější z nich, volně podle odborné literatury:

  1. Opakovaná hospitalizace se závažným chronickým onemocněním kvůli stejným potížím za poslední dva měsíce, která nepřinesla významné zlepšení stavu, nebo se stav dokonce zhoršil.
  2. Onkologické onemocnění, spojené s metastázami (šířením nádoru po těle).
  3. Pobyt na lůžku v nemocnici v řádu týdnů, bez známek zlepšování stavu.
  4. Velké bolesti, pocit dušení nebo úzkosti při chronickém onemocnění.
  5. Pobyt na lůžku intenzivní péče (ARO, JIP) v nemocnici na přístrojové podpoře delší než pět dní, který nepřinesl významné zlepšení stavu, nebo se stav dokonce zhoršil.
  6. Zhoršení stavu při závažném onemocnění, které si vyžádalo opakovanou dialýzu – mechanické čištění krve přístrojem, nebo které se už neobejde bez přísunu kyslíku z přístroje, nebo je spojené se ztrátou reakce na své okolí.
  7. Přibývání závažných obtíží u starého člověka, který nepřiměřeně (intenzivně, progresivně) „chátrá“, aniž by byla zřejmá příčinná choroba.
  8. V rodině nebo s blízkými nemocného se nedaří dohodnout na tom, co je pro nemocného z hlediska léčby nejlepší.

To jsou nejčastější situace, ve kterých byste měli zpozornět a ptát se lékaře na jeho odhad dalšího vývoje nemoci a možností léčby. Tento výčet vyjmenovává pouze nejčastější vodítka a samozřejmě nemůže být úplný. Jak na to? Pokud je pacient léčen v nemocnicI, domluvte si rozhovor s ošetřujícím lékařem o prognóze a dalším postupu. Pokud je to v dané nemocnici možné, můžete se o dalších možnostech léčby poradit také s lékařem – specialistou na paliativní medicínu; řekněte to ošetřujícímu lékaři, on by měl zařídit ostatní. Pokud je pacient doma, domluvte vyšetření s lékařem ambulance paliativní medicíny. Seznam zařízení, kde je specialista v paliativní péči k dispozici pro rozhovovr, najdete v článku Adresář zařízení paliativní medicíny.

Související odkazy

  1. Sociologický ústav Akademie věd ČR. Data o postojích ke smrti a umírání nově v Nesstaru. Prague; 2015.
  2. Komunikace s lékaři a rozhodnutí o své léčbě (odkaz vede na web umirani.cz)
  3. Průvodní jevy léčby onkologického onemocnění (odkaz vede na web umirani.cz)
  4. Nejčastější otázky ohledně konce života (anglicky, odkaz vede na web cancervic.org.au)
  5. Klást otázky pomáhá (anglicky, odkaz vede na web palliativecare.org.au)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Paliativní medicína

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Multidisciplinarita není jen více odborníků na jednom pracovišti

    Multidisciplinarita není jen více odborníků na jednom pracovišti

    Paliativní medicína

    Člověk není jen soubor diagnóz, z nichž si s každou jednotlivou má poradit jeden specialista. Často spolu jednotlivé složky naší osobnosti (fyzické, psychické, sociální a spirituální) vzájemně souvisí, ovlivňují se, v dobrém i zlém. Na tento fakt moderní medicína reaguje zlepšením spolupráce mezi jednotlivými profesemí a lepší výměnou informací. Paliativní medicína má v tomto výhodu, protože multidisciplinární způsob práce je jejím základem.

  • Ilustrační obrázek Kde se s paliativní medicínou potkáte

    Kde se s paliativní medicínou potkáte?

    Paliativní medicína

    Odborníky na paliativní medicínu už dávno nenajdete pouze v lůžkovém hospici (i když tam jsou samozřejmě nejdůležitější profesí). S profesionály, kteří si paliativní péči zvolili za svou specializaci, a s postupy paliativní medicíny, se dnes již potkáte na mnoha pracovištích. Kde jsou, jaké jsou mezi nimi rozdíly, co od nich může pacient očekávat, kdo k nim může napsat doporučení, kolik to stojí?

  • Ilustrační obrázek Když nelze onemocnění vyléčit

    Když nelze onemocnění vyléčit

    Péče v posledním stadiu života

    Od moderní medicíny očekáváme, že nás vyléčí. To je v mnoha případech oprávněné, nicméně je stále mnoho lidí, kteří v důsledku svého onemocnění zemřou. V současné době trpí naše populace zejména chronickými onemocněními. Svou daň si doposud vybírají i choroby, na které se dříve masivně umíralo (například cukrovka).

  • Ilustrační obrázek Co paliativní medicína je, a co není

    Co paliativní medicína je, a co není?

    Paliativní medicína

    Když se řekne „paliativní medicína“, mnoho lidí si matně představí, že to je dlouhodobá péče o velmi staré lidi. Ani někteří lékaři nemají jasnou představu, co vlastně může lékař dělat u pacienta s pokročilým nevyléčitelným onemocněním jiného, než si s ním povídat nebo ho držet za ruku. To jsou – naštěstí – představy bližší spíš telenovele než realitě. Co zmůže moderní medicína u těchto pacientů?

Doporučené zdroje

  • Umírání.cz

    Paliativní medicína

    Informační, poradenský a diskusní portál Umírání.cz je provozován domácím hospicem Cesta domů. Smyslem portálu je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních s dalšími lidmi v celé republice, kteří se dostali do nelehké životní situace – jsou vážně nemocní, pečují o umírajícího nebo jim zemřel někdo blízký.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 25.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace