Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Paliativní medicína
  • Aktuální: Multidisciplinarita není jen více odborníků na jednom pracovišti

Multidisciplinarita není jen více odborníků na jednom pracovišti

Kategorie: Paliativní medicína – více z kategorie
Autor: Česká společnost paliativní medicíny

Člověk není jen soubor diagnóz, z nichž si s každou jednotlivou má poradit jeden specialista. Často spolu jednotlivé složky naší osobnosti (fyzické, psychické, sociální a spirituální) vzájemně souvisí, ovlivňují se, v dobrém i zlém. Na tento fakt moderní medicína reaguje zlepšením spolupráce mezi jednotlivými profesemí a lepší výměnou informací. Paliativní medicína má v tomto výhodu, protože multidisciplinární způsob práce je jejím základem.

Ilustrační obrázek Multidisciplinarita není jen více odborníků na jednom pracovišti

„V paliativní medicíně už si nevystačíme jen s biomedicínským modelem tak, jak se učí na lékařských fakultách. Nestačí jen řešit buňky, krvinky a hormony. Nemoc je třeba vnímat jako událost lidskou – ne jen biologickou. Lékař by měl umět pohlížet na člověka nejen jako na pacienta, ale jako na zajímavou osobu, která má jen tu smůlu, že trpí nějakou vážnou nemocí,“ říká Ondřej Sláma, onkolog a předseda České společnosti paliativní medicíny (celý rozhovor si můžete přečíst na webu umirani.cz) [1]. Na tento fakt reaguje paliativní medicína zapojením různých profesí, které svůj postup vzájemně koordinují: lékaři, sestry, sociální pracovníci, psychoterapeuti a psychologové, pečovatelky a duchovní pracují jako jeden tým pod jedním vedením. Jaká je role jednotlivých profesí v týmu paliativní péče?

Lékař je vždy tím, kdo nese celkovou odpovědnost za nastavení léčby, její kvalitu, a odbornou úroveň celého týmu. Jen on také může předepisovat léky, měnit medikaci, dávkování a podobně. A je to také lékař, kdo posuzuje takzvaná indikační kritéria, tedy odpověď na otázku, zda pacient splňuje podmínky například pro zařazení do péče mobilního hospice. Lékař je také ten, kdo s pacientem a jeho rodinou sestavuje plán péče podle přání a životních postojů pacienta. Týmy specializované paliativní péče vede v pozici primáře nebo vedoucího lékaře vždy lékař atestovaný v oboru paliativní medicíny.

Sestra má v paliativní péči většinou významnější postavení, než je zvykem v jiných medicínských odvětvích. Je to dáno tím, že jejím úkolem je neustálé hodnocení nejen pacientova zdravotního stavu, ale i jeho dalších potřeb: psychické pohody, rodinných a sociálních vztahů a vazeb, spirituálních potřeb. Právě sestra je pacientovi nejvíce nablízku, rozumí jeho životnímu příběhu, má v reálném čase možnost sledovat vývoj jeho nemoci. Sestra je také u většiny pacientů tím členem paliativního týmu, s nímž sdílí své obavy, otázky, nejistoty ohledně nemoci a budoucnosti [2]. Sestra také často slouží jako přirozený centrální prvek péče, který má přehled o činnosti dalších profesí u pacienta a zná všechny relevantní informace.

Sociální pracovník je průvodcem pacienta v otázkách dostupných služeb, systému finanční podpory, zajišťování návazných služeb v komunitě apod.

Psycholog nebo psychoterapeut je k dispozici jak pacientovi, tak jeho blízkým pro rozhovor o obavách, nejistotách nebo jakýchkoliv tíživých tématech, která situace do života nemocného přinesla.

Kaplan.

Související odkazy

  1. Nemoc je třeba vnímat jako událost lidskou, nejen biologickou (odkaz vede na web umirani.cz)
  2. Narozdíl od často sdíleného chybného názoru není pravdou, že by sestra nesměla s pacientem o těchto tématech mluvit a jediný k tomu oprávněný by byl lékař. Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, v ustanovení § 31 odst. 3 výslovně uvádí, že „informaci o zdravotním stavu podává ošetřující zdravotnický pracovník způsobilý k poskytování zdravotních služeb, kterých se podání informace týká.“ (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Paliativní medicína

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Další členové zdravotnického týmu

    Další členové zdravotnického týmu

    Nemocnice

    Přehled zdravotnických pracovníků, se kterými se budete během vašeho pobytu v nemocnici setkávat nejčastěji, najdete v článku Kdo se o vás stará. Na nemocničních odděleních však často pracují i další specialisté, někdy se setkáte i se studenty či stážisty.

  • Ilustrační obrázek Kde se s paliativní medicínou potkáte

    Kde se s paliativní medicínou potkáte?

    Paliativní medicína

    Odborníky na paliativní medicínu už dávno nenajdete pouze v lůžkovém hospici (i když tam jsou samozřejmě nejdůležitější profesí). S profesionály, kteří si paliativní péči zvolili za svou specializaci, a s postupy paliativní medicíny, se dnes již potkáte na mnoha pracovištích. Kde jsou, jaké jsou mezi nimi rozdíly, co od nich může pacient očekávat, kdo k nim může napsat doporučení, kolik to stojí?

  • Ilustrační obrázek Když nelze onemocnění vyléčit

    Když nelze onemocnění vyléčit

    Péče v posledním stadiu života

    Od moderní medicíny očekáváme, že nás vyléčí. To je v mnoha případech oprávněné, nicméně je stále mnoho lidí, kteří v důsledku svého onemocnění zemřou. V současné době trpí naše populace zejména chronickými onemocněními. Svou daň si doposud vybírají i choroby, na které se dříve masivně umíralo (například cukrovka).

  • Ilustrační obrázek Volba paliativní medicíny jako klinického oboru

    Volba paliativní medicíny jako klinického oboru

    Paliativní medicína

    Paliativní medicína je, bez nadsázky, jeden z klíčových oborů budoucnosti. Onkologická a chronická onemocnění dnes představují nejvýznamnější zdravotní hrozbu v Evropě. S chronickými nemocemi se potýká více než 80 % lidí starších 65 let a jsou zodpovědné za 86 % všech úmrtí, onkologická onemocnění jsou každoročně nově diagnostikována u téměř 4 milionů lidí. Paliativní péče je nezbytná součást odpovědi na otázku, jak do budoucna pečovat o pacienty s těmito nemocemi.

Doporučené zdroje

  • Umírání.cz

    Paliativní medicína

    Informační, poradenský a diskusní portál Umírání.cz je provozován domácím hospicem Cesta domů. Smyslem portálu je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních s dalšími lidmi v celé republice, kteří se dostali do nelehké životní situace – jsou vážně nemocní, pečují o umírajícího nebo jim zemřel někdo blízký.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 20.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace