Pro alergiky je důležité, aby vhodnými opatřeními snížili alergenovou zátěž. To je ovšem možné jenom při vzácnějších alergiích na plíseň ve vnitřních prostorech:
- Čištění: V obchodech se nabízí řada chemikálií na hubení plísní. Většinou však obsahují chlór, dusík, síru nebo sloučeniny cínu, které vesměs zatíží vzduch v místnosti a jsou zdraví škodlivé. Vhodnější jsou peroxid vodíku, louh sodný nebo vysokoprocentní etylalkohol – těmito látkami plíseň opatrně setřete. Používejte dýchací masku s alergenním filtrem, ochranné brýle a rukavice! Nevysávat, jelikož tím se spóry rozfoukají a rozptýlí ve vzduchu, který dýcháme (ledaže byste použili vysavač s HEPA filtrem). Následně celou místnost dobře provětrejte.
- Vysoušení vlhkých míst: Sušičky, resp. odvlhčovače si můžete pronajmout v obchodě pro kutily. Při vzrůstající vlhkosti stěn nejsou vhodné, protože silným vysušením vzduchu v místnosti se natáhne ještě více vlhkosti do zdí.
- Zastavení růstu: Pro lidi neškodné roztoky ve spreji pokryjí ošetřený povrch a znemožní další bujení plísní. Dostanete je v obchodě s lékařskými pomůckami.
- Trvalé potlačení příčin plísní na zdivu: Potlačování plísně musí být vždy potlačování příčiny, jinak se plíseň zase vrátí. Je-li napadené místo na zdi větší než 50 centimetrů čtverečních, měli byste to konzultovat s profesionálním pracovníkem ze stavební branže. Menší škody můžete odstranit sami. Přitom je většinou smysluplné otlouct napadané místo na stěně až na cihlu, vysušit, ošetřit a znovu omítnout. Tepelná izolace má smysl tehdy, jestliže jsou vnější stěny špatně izolovány nebo existují velké tepelné můstky.
Medikamentózní léčba
Pomocí antialergických a protizánětlivých léků lze mírnit akutní alergické potíže (symptomatická terapie). Léčba alergie zaměřená na příčinu – něco jako „očkování“, které se označuje odbornými pojmy specifická alergenová imunoterapie (SAIT), případně hyposenzibilizace či desenzibilizace, je v případě alergie na plíseň možná pouze u některých plísní (např. Alternaria).
Symptomatická léčba
V případech, kdy není možné nebo není dostatečně možné vyhnout se alergenu, pomáhají ke zmírnění potíží antialergické a protizánětlivé léky. Antihistaminika blokují alergické procesy v těle, čímž zabraňují především svědění a dráždění ke kýchání a plnému nosu. Tyto léky se nabízejí v podobě nosních sprejů (očních) kapek, sirupu a tablet. Při silnějších symptomech se pro lokální aplikaci u nosu nasazují kortikoidy (kortizon). Při alergickém astmatu se inhalují kortikoidy v kombinaci s betamimetiky. S těmito léky je většinou možné zmírnit symptomy alergie, nemoc, která je však jejich základem, se tím nezlepší.
Specifická alergenová imunoterapie (SAIT)
Prostřednictvím takzvané specifické alergenové imunoterapie (SAIT) se imunitní systém tak dlouho trénuje, dokud si neosvojí, že určité alergeny nejsou nebezpečné. Za tím účelem se alergikovi podává „jeho“ spouštěč ve stále se zvyšujících dávkách. Cílem SAIT je znovu uvést imunitní systém do jeho přirozené rovnováhy. Vzhledem k tomu, že existuje velmi mnoho různých druhů plísní a technicky je téměř nemožné vyvíjet standardizované vakcíny z plísňových spór, je SAIT na tuto formu alergie možná jen u některých plísní (např. Alternaria).
Na koho se mohu obrátit?
Diagnózu a terapii alergie na plísňové spóry provádí alergologicky školený odborný lékař (pro dětské, ORL, kožní nebo plicní choroby) a probíhá také ve speciálních zařízeních jako např. na alergologické klinice.