Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Alergie
  • Alergie na plísně
  • Aktuální: Alergie na plísně: léčba

Alergie na plísně: léčba

Kategorie: Alergie na plísně – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Nejdůležitější léčebné opatření spočívá v tom, že se alergik snaží co nejvíce předejít kontaktu s alergenem. Ke zmírnění akutních potíží jsou k dispozici protialergické a protizánětlivé léky. Léčba příčiny pomocí specifické alergenové imunoterapie (SAIT) je v případě plísňové alergie možná pouze v odůvodněných případech.

Ilustrační obrázek Alergie na plísně: léčba

Pro alergiky je důležité, aby vhodnými opatřeními snížili alergenovou zátěž. To je ovšem možné jenom při vzácnějších alergiích na plíseň ve vnitřních prostorech:

  • Čištění: V obchodech se nabízí řada chemikálií na hubení plísní. Většinou však obsahují chlór, dusík, síru nebo sloučeniny cínu, které vesměs zatíží vzduch v místnosti a jsou zdraví škodlivé. Vhodnější jsou peroxid vodíku, louh sodný nebo vysokoprocentní etylalkohol – těmito látkami plíseň opatrně setřete. Používejte dýchací masku s alergenním filtrem, ochranné brýle a rukavice! Nevysávat, jelikož tím se spóry rozfoukají a rozptýlí ve vzduchu, který dýcháme (ledaže byste použili vysavač s HEPA filtrem). Následně celou místnost dobře provětrejte.
  • Vysoušení vlhkých míst: Sušičky, resp. odvlhčovače si můžete pronajmout v obchodě pro kutily. Při vzrůstající vlhkosti stěn nejsou vhodné, protože silným vysušením vzduchu v místnosti se natáhne ještě více vlhkosti do zdí.
  • Zastavení růstu: Pro lidi neškodné roztoky ve spreji pokryjí ošetřený povrch a znemožní další bujení plísní. Dostanete je v obchodě s lékařskými pomůckami.
  • Trvalé potlačení příčin plísní na zdivu: Potlačování plísně musí být vždy potlačování příčiny, jinak se plíseň zase vrátí. Je-li napadené místo na zdi větší než 50 centimetrů čtverečních, měli byste to konzultovat s profesionálním pracovníkem ze stavební branže. Menší škody můžete odstranit sami. Přitom je většinou smysluplné otlouct napadané místo na stěně až na cihlu, vysušit, ošetřit a znovu omítnout. Tepelná izolace má smysl tehdy, jestliže jsou vnější stěny špatně izolovány nebo existují velké tepelné můstky.

Medikamentózní léčba

Pomocí antialergických a protizánětlivých léků lze mírnit akutní alergické potíže (symptomatická terapie). Léčba alergie zaměřená na příčinu – něco jako „očkování“, které se označuje odbornými pojmy specifická alergenová imunoterapie (SAIT), případně hyposenzibilizace či desenzibilizace, je v případě alergie na plíseň možná pouze u některých plísní (např. Alternaria).

Symptomatická léčba

V případech, kdy není možné nebo není dostatečně možné vyhnout se alergenu, pomáhají ke zmírnění potíží antialergické a protizánětlivé léky. Antihistaminika blokují alergické procesy v těle, čímž zabraňují především svědění a dráždění ke kýchání a plnému nosu. Tyto léky se nabízejí v podobě nosních sprejů (očních) kapek, sirupu a tablet. Při silnějších symptomech se pro lokální aplikaci u nosu nasazují kortikoidy (kortizon). Při alergickém astmatu se inhalují kortikoidy v kombinaci s betamimetiky. S těmito léky je většinou možné zmírnit symptomy alergie, nemoc, která je však jejich základem, se tím nezlepší.

Specifická alergenová imunoterapie (SAIT)

Prostřednictvím takzvané specifické alergenové imunoterapie (SAIT) se imunitní systém tak dlouho trénuje, dokud si neosvojí, že určité alergeny nejsou nebezpečné. Za tím účelem se alergikovi podává „jeho“ spouštěč ve stále se zvyšujících dávkách. Cílem SAIT je znovu uvést imunitní systém do jeho přirozené rovnováhy. Vzhledem k tomu, že existuje velmi mnoho různých druhů plísní a technicky je téměř nemožné vyvíjet standardizované vakcíny z plísňových spór, je SAIT na tuto formu alergie možná jen u některých plísní (např. Alternaria).

Na koho se mohu obrátit?

Diagnózu a terapii alergie na plísňové spóry provádí alergologicky školený odborný lékař (pro dětské, ORL, kožní nebo plicní choroby) a probíhá také ve speciálních zařízeních jako např. na alergologické klinice.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Alergie na plísně

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Alergie na plísně: základní informace

    Alergie na plísně: spouštěče

    Alergie na plísně

    Plísně mají důležitou funkci v přírodním koloběhu: „uklízejí“ tím, že rozkládají organické stavební látky všeho odumřelého a zkaženého, přeměňují je na anorganický materiál a opět ho uvádějí do přirozeného koloběhu (např. v hromadě kompostu). Aby se plísně mohly rozmnožovat, vytvářejí spóry, které jsou pouhým okem neviditelné. Tyto spóry se mohou ve vysoké koncentraci vyskytovat ve vzduchu, dostávat se do dýchacích cest člověka a v některých případech vyvolávat alergické reakce.

  • Ilustrační obrázek Alergie na prachové roztoče: základní informace

    Alergie na prachové roztoče: příznaky a diagnóza

    Alergie na prachové roztoče

    Alergií na prachové roztoče přibývá. Mohou za to především zateplovací stavební opatření: utěsněná okna snižují výměnu vzduchu a zvyšují vzdušnou vlhkost v místnosti. Tím se vytvářejí vynikající životní podmínky pro prachové roztoče. Obzvláště velké množství alergenů vdechuje člověk ve spánku. Typické pro alergii na prachové roztoče jsou proto potíže vyskytující se především v noci a ranních hodinách.

  • Ilustrační obrázek Alergie na plísně: prevence

    Alergie na plísně: prevence

    Alergie na plísně

    Plísně a jejich spóry jsou všudypřítomné – kontaktu s nimi a vývoji alergie se nedá zcela zabránit. Člověk má dobré adaptační schopnosti na plísně, a proto jen vzácně reaguje chorobnými symptomy. V normálním případě fagocyty okamžitě houbové spóry zneškodní a bílé krvinky je usmrtí. To, jestli je ohroženo zdraví, závisí na intenzitě, druhu zplesnivění a citlivosti člověka.

  • Ilustrační obrázek Alergie na prachové roztoče: prevence

    Alergie na prachové roztoče: prevence

    Alergie na prachové roztoče

    Nejdůležitější preventivní opatření spočívá v tom, že se co možná nejvíce zabrání kontaktu s alergenem. Vyloučení kontaktu s prachovými roztoči, resp. s produkty jejich vyměšování, vede ke zmírnění akutních alergických potíží. Užitečná, praxí prověřená opatření mohou přispět ke snížení roztočové zátěže.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace