Očkování zdravotníků proti chřipce
Očkování proti chřipce je doporučeno také osobám, které pečují o lidi s akutním nebo chronickým onemocněním (rizikové osoby), zejména tedy zdravotníkům a sociálním pracovníkům, nebo osobám žijícím s rizikovými osobami v domácnosti, nebo osobám které jsou v kontaktu s rizikovými osobami.
Očkování proti chřipce kromě vlastní ochrany zdravotníka snižuje riziko šíření chřipky na klienty, kolegy a členy rodiny.
Obecně se doporučuje zaměstnavatelům, aby nabízeli možnost zvýhodněného či bezplatného očkování proti chřipce svým zaměstnancům, neboť je to pro všechny výhodné jak ze zdravotního, tak i ekonomického hlediska. Očkování zdravotníků má význam též z důvodu zajištění bezpečnosti pacientů a snížení rizika nákazy chřipkou v souvislosti s poskytování zdravotní péče.
Očkování zdravotníků proti invazivním meningokokovým onemocněním (IMO)
Očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním (IMO) je podle doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z roku 2018 [1] určeno lidem v profesionálním riziku IMO, tedy zejména pro zdravotnický personál pečující o pacienty s IMO a laboratorní pracovníky, kteří pracující s původci IMO.
Očkování zdravotníků proti černému kašli (pertusi)
Očkování proti černému kašli (pertusi) je podle doporučení Národní imunizační komise (NIKO) při Ministerstvu zdravotnictví ČR určeno dospělým, u kterých od posledního očkování proti pertusi uplynulo více než 10 let. U zdravotnických profesionálů je vhodné aplikovat co nejdříve jednu dávku vakcíny. Jedná se zejména o lidi pečující o děti mladší 12 měsíců věku (chůvy, personál kojeneckých ústavů) a zdravotnický personál ošetřující novorozence, nedonošené děti (novorozenecká, neonatologická, dětská oddělení, ambulance praktických lékařů pro děti a dorost). Cílem očkování proti pertusi v této skupině je zabránit onemocnění zdravotníků a současně zabránit přenosu pertuse na děti a osoby se sníženou obranyschopností.