Jak probíhá léčba horečky?
Horečnatou infekci je nutné léčit v případech, kdy je spojena se silným zhoršením celkového stavu (např. bolesti hlavy nebo i jiné bolesti, nevolnost, zchvácenost) nebo kdy horečka zatěžuje krevní oběh.
Všeobecná opatření
- Je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin. Zdravé dítě o hmotnosti 10 kg by během 24 hodin mělo vypít jeden litr tekutin, u dítěte o hmotnosti 20 kg by to mělo být 1,5 litru. Při horečce, zvracení a průjmu je potřeba tekutiny doplňovat ve zvýšené míře.
- Dítě by mělo dostávat lehkou stravu, která podporuje chuť k jídlu. Děti s horečkou často chuť k jídlu ani nemají, to však obecně není důvod k obavám.
- Dítě by se mělo vyhýbat nadměrné námaze (sport); doporučuje se klidový režim, případně i klid na lůžku, je-li k tomu dítě ochotné.
- Při zimnici by tělo mělo být udržováno v teple, ať už pomocí teplého oblečení nebo přikrývek. K tomu se doporučuje podávat teplé nápoje.
Srážení horečky domácími prostředky
- Zábaly lýtek: jsou vhodné pro děti ve věku 6–12 měsíců.
Navlhčete dva menší ručníky vlažnou (ne studenou!) vodou, do které ještě před použitím můžete přidat trochu citronové šťávy nebo octa. Každý ručník oviňte dítěti kolem jednoho lýtka a překryjte jej o něco větším (suchým) šátkem. Zábaly nechte působit asi 10 minut, potom je 1× až 2× opakujte a následně změřte teplotu. Během zábalů lýtek by tělesná teplota měla klesnout nanejvýš o 1 °C. Před opakováním této procedury (bude-li vůbec nutná) je potřeba alespoň tři hodiny vyčkat.
- Zábaly zápěstí a kotníků: šetrně srážejí horečku a jsou vhodné již pro kojence. Jejich princip je stejný jako u zábalů lýtek (viz výše), jen je potřeba použít výrazně menší kusy látky, např. kapesníky. K fixaci (upevnění) zábalů můžete použít např. potítka, případně ponožky, u kterých jste předtím ustřihli chodidlovou část.
- Prostředky podporující pocení: např. teplý čaj z květů šeříku, černého bezu, lípy nebo heřmánku.
Srážení horečky pomocí léků
Léky proti horečce (antipyretika) by se měly používat je v nutných případech. U dětí se používá především ibuprofen (Nurofen) a paracetamol (Panadol), většinou ve formě sirupu nebo čípků.
Na koho se mohu obrátit?
- Horečnatý stav u kojenců do jednoho měsíce věku je důvodem k okamžitému převozu do nemocnice.
- Pokud se horečka vyskytne u kojence do tří měsíců věku, měl by jej neprodleně vyšetřit dětský lékař.
- U starších kojenců a dětí se naléhavost lékařského vyšetření řídí podle jejich celkového stavu (tedy nikoli podle toho, jak dlouho již horečka trvá).
Horečka u dítěte obecně vyžaduje lékařskou péči v následujících případech:
- dítě je mladší jednoho roku,
- horečka vystoupala nad 39,5 ºC,
- horečka trvá déle než dva dny,
- při každém prudkém zhoršení stavu.
Dále byste se měli obrátit na lékaře, pokud se vyskytnou febrilní křeče nebo pokud se k horečce přidá průjem, zvracení, kožní vyrážka, bolesti kloubů, dušnost, silné bolesti hlavy nebo malátnost.
Související odkazy
- Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Horečka u dětí (odkaz vede na web cpzp.cz)