Chemické účinné látky, jako např. bisacodyl či pikosulfát, způsobují zpomalení funkce střev a mohou způsobit až významnou závislost tlustého střeva, která nutí pacienta zvyšovat dávky a může skončit až neschopností se samovolně vyprázdnit.
I když můžete vnímat vyprazdňování za citlivé téma, poraďte se včas se svým lékařem či lékárníkem. Existují šetrnější projímadla i metody řešení zácpy, u kterých riziko vzniku závislosti nehrozí.
Projímadla nejsou určena k jinému použití, než jsou problémy s vyprazdňováním. U každého pacienta je třeba individuálně zvážit přínos a riziko z užívání. Ve většině případů je dostatečnou pomocí změna životního stylu, stravy a zvýšení fyzické aktivity. Z volně dostupných léčiv se preferují nenávykové léčivé látky, jako např. laktulóza či makrogol.
Nepoužívejte projímadla k hubnutí. Důsledkem může být nejen návyk, ale také nedostatek živin, podvýživa a celkové vysílení organismu. Pokud máte ve své blízkosti člověka, který nadužívá projímadla za tímto účelem, pomozte mu co nejdříve vyhledat odbornou pomoc u lékaře či přímo v poradně pro poruchy příjmu potravy. Projímadla navíc nepomohou snížit tělesnou hmotnost dlouhodobě a udržitelně. Rychlý a krátkodobý pokles hmotnosti je způsobený pouze vyprázdněním tlustého střeva.
U každého léčivého přípravku, který si odnesete z lékárny, si přečtěte příbalovou informaci a dbejte na doporučené užívání.