estradiol

Estradiol neboli E2 je pohlavní hormon, který je nejznámějším ze tří přirozeně se vyskytujících estrogenů (kromě estradiolu existuje ještě estriol a estron). Estradiol je hlavním estrogenem vyskytujícím se u žen a má mnoho funkcí, ačkoli působí hlavně na ženský reprodukční systém: v pubertě na jeho zrání, během dospělosti na správné fungování. Při růstu vaječníkových folikulů (v rámci menstruačního cyklu) se zvyšuje hladina estradiolu v krvi, což vede ke zvýšení hladiny luteinizačního hormonu – a to má za následek dozrání vajíčka (tak, aby mohlo být oplodněno spermií) a jeho uvolnění z vaječníku (ovulace). Další důležitou úlohou estradiolu je nárůst děložní sliznice (tzv. endometria), aby se v ní vajíčko mohlo uhnízdit, pokud bude oplodněno spermií. Estradiol také podporuje vývoj prsů a zvyšuje hustotu kostní hmoty.

Před menopauzou je estradiol vytvářen převážně ve vaječnících. Hladina estradiolu se mění v průběhu menstruačního cyklu: nejvyšší je v době ovulace (přibližně 12.–14. den cyklu), nejnižší při menstruaci (obvykle 1.-5. den cyklu). Hladina estradiolu u žen se s věkem pomalu snižuje, přičemž k nejvýraznějšímu poklesu dochází během menopauzy, kdy se vaječníky „vypnou“. U těhotných žen produkuje estradiol žluté tělísko (na počátku těhotenství) a placenta (v druhé části těhotenství).

Estradiol se vyskytuje i u mužů, avšak produkované množství je mnohem nižší než u žen. Ve varlatech se část testosteronu mění na estradiol pomocí enzymu aromatázy; tento estradiol je nezbytný pro tvorbu spermií.

U obou pohlaví je estradiol (i když v mnohem menším množství) produkován rovněž tukovou tkání, mozkem a stěnami krevních cév.

Estradiol se řadí mezi steroidní hormony, přesněji řečeno mezi estrogeny.

Obrázek: Zjednodušeně znázorněná chemická struktura estradiolu. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku nebo vodíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)