relaxin

Relaxin je hormon, který u žen vzniká ve vaječnících (a v období těhotenství i v placentě) a z nich je také uvolňován do krevního oběhu. Účinky relaxinu jsou nejlépe popsány v souvislosti s menstruačním cyklem a těhotenstvím.

Relaxin je vylučován do krevního oběhu žlutým tělískem, což je dočasný útvar ve vaječníku. Hladina relaxinu v krevním oběhu se zvyšuje po ovulaci, tedy v druhé polovině menstruačního cyklu. Předpokládá se, že relaxin v tomto období připravuje děložní sliznici na těhotenství. Pokud k otěhotnění nedojde, hladina relaxinu opět klesá. Během těhotenství jsou hladiny relaxinu nejvyšší v prvním trimestru. Předpokládá se, že v této době podporuje uhnízdění vyvíjejícího se embrya do děložní stěny a růst placenty. Na počátku těhotenství relaxin také potlačuje kontrakce ve stěně dělohy, aby nedošlo k předčasnému porodu. Relaxin má vliv i na kardiovaskulární systém a močový systém matky, aby jim pomohl přizpůsobit se zvýšené potřebě kyslíku a živin pro plod a zpracovat vznikající odpadní produkty. Tohoto účinku je dosaženo pravděpodobně tím, že relaxin rozšiřuje krevní cévy matky, čímž zvyšuje průtok krve placentou a ledvinami.

Ke konci těhotenství relaxin usnadňuje protržení plodového vaku a podílí se na otevírání, změkčování a rozšiřování děložního hrdla a pochvy, aby napomohl procesu porodu. Existují také určité důkazy, že relaxin může uvolnit vazy v přední části pánve a usnadnit tak porod. Na porodu se podílí i několik dalších faktorů, ale přesný spouštěč zůstává dosud nejasný.

Relaxin v malé míře vzniká i u mužů – u nich se tvoří v prostatě. Lze jej zjistit ve spermatu, ale v krevním oběhu se obvykle nevyskytuje. Úloha relaxinu u mužů není tak dobře popsána jako u žen. Někteří odborníci se domnívají, že relaxin by mohl zvyšovat pohyblivost spermií.

Relaxin se řadí mezi proteinové hormony.