Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Ústa a zuby
  • Onemocnění zubů
  • Aktuální: Zubní kaz: diagnóza a léčba

Zubní kaz: diagnóza a léčba

Kategorie: Onemocnění zubů – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Jako zubní kaz (karies) se označuje velmi rozšířené onemocnění zubů, jehož příčinou je dlouhodobé působení kyselin na zuby. Kyseliny vznikají při odbourávání cukrů bakteriemi, které se nacházejí v zubním plaku. Tím dochází k odvápnění a následně i k poškození zubů. Vznik kazů ovlivňují zejména tři faktory: odolnost zubů, množství přijatých cukrů a zubní hygiena.

Ilustrační obrázek k článku „Zubní kaz: diagnóza a léčba“

Diagnóza

Podle rozsahu kazu má zubní lékař různé možnosti, jak vyplnit prostor po ztracené zubní tkáni. Kazy nejsou vždy pozorovatelné zvenčí (tzn. na povrchu zubu). Pokud se kaz rozšíří pod starou výplní nebo v mezizubním prostoru, může jej zubní lékař snadno přehlédnout. V takových případech může napomoci rentgenový snímek, který je speciálně přizpůsoben diagnostice zubních kazů. Kazy umí rozeznat i světelné přístroje pracující s laserem, kterými zubní lékař „prosvítí“ mezizubní prostory.

Léčba

Je-li kaz rozpoznán v časném stadiu, nemusí zubní lékař použít vrtačku. Zubní kazy v počátečním stadiu (bílé nebo hnědé skvrny na zubech) lze léčit pomocí fluoridu a lze je tak zastavit. Fluoridy jednak pomáhají při remineralizaci (navracejí napadené sklovině ztracené minerály), jednak mohou zamezit vzniku kazu.

Pokud již kaz pronikl hlouběji do zubu, nezbývá zubnímu lékaři nic jiného než „zkažená“ místa odstranit vrtačkou nebo jinými speciálními nástroji. Vzniklou „díru“ je pak potřeba uzavřít výplňovým materiálem. Zubní lékař vám poradí, která výplň (amalgám, umělá hmota, keramika nebo drahý kov) je pro vás nejlepší volbou.

Je-li zub poškozen opravdu hodně, může jej zubní lékař překrýt částečnou nebo úplnou korunkou. Jsou-li postiženy i nervy zubu, většinou je potřeba ošetřit kořenové kanálky. V nejhorším případě musí být nemocný zub odstraněn. Později může být nahrazen můstkem nebo fixní zubní náhradou, která je ukotvena na implantátu.

Poznámka: Vedle běžných metod existují různé nové postupy, jak ošetřit zuby postižené zubním kazem. Řadí se k nim zejména metoda infiltrace zubního kazu, kterou lze použít v počátečním stadiu kazu. Zubní lékař v takovém případě vytvrdí zub umělou hmotou.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Onemocnění zubů

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Zubní kaz: základní informace“

    Zubní kaz: co to je?

    Onemocnění zubů

    Zubní kaz je svým způsobem „infekční“ onemocnění, které je způsobeno kyselinami z bakterií. Toto civilizační onemocnění je velmi rozšířené, v České republice postihuje velkou část populace. Ačkoli v posledních několika desetiletích je zubní kaz na ústupu, i nadále je nejčastěji se vyskytujícím onemocněním zubů.

  • Ilustrační obrázek k článku „Zánět dásní (gingivitida)“

    Zánět dásní (gingivitida)

    Onemocnění zubů

    Stává se vám, že se zakousnete do jablka a zanecháte na něm červené stopy? Pak s vysokou pravděpodobností trpíte zánětem dásní neboli gingivitidou. Zubní lékaři rozlišují mezi akutní a chronickou gingivitidou. U neléčené gingivitidy hrozí riziko, že zánět přejde i na závěsný aparát zubu, tzv. parodont. Gingivitida je jedním z nejčastěji se vyskytujících onemocnění a často vede ke vzniku parodontitidy.

  • Ilustrační obrázek k článku „Péče o zuby: jak je správně čistit?“

    Péče o zuby: jak je správně čistit?

    Zubní a ústní hygiena

    Ať už jíme tvrdé, měkké, horké nebo studené potraviny, naše zuby nám každý den pomáhají v rozmělňování potravy na sousta vhodná do žaludku. Aby mohly zuby plnit tuto svou úlohu až do vysokého věku, je nezbytné o ně denně náležitě pečovat.

  • Ilustrační obrázek k článku „Péče o zuby u kojenců a dětí“

    Péče o zuby u kojenců a dětí

    Zubní a ústní hygiena

    První zoubky se u dětí prořezávají obvykle mezi 5. a 10. měsícem života. Již od tohoto okamžiku je potřeba věnovat jim důkladnou péči. Zdravé mléčné zuby jsou totiž důležité nejen ke kousání, ale také dočasně „drží místo“ stálému chrupu, který je později nahradí. Kromě toho hrají mléčné zuby významnou roli ve vývoji čelistí i v rozvoji řeči. V neposlední řadě ušetříte své dítě bolesti, pokud se jeho zubům bude dostávat náležité péče, a díky ní zůstanou zdravé.

Doporučené zdroje

  • Parodontitida

    Onemocnění zubů

    Zdroje věnované popisu, příčině, příznakům, diagnostice a léčbě parodontitidy (hovorově „parodontózy“).. Dozvíte se, co obsahuje zubní plak, proč se tvoří zubní kámen a jakým způsobem správně provádět zubní hygienu a také, jak často by se mělo chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co vás čeká při návštěvě dentální hygieny.

    Přejít na externí zdroj
  • Zubní kaz

    Onemocnění zubů

    Zdroje věnované prevenci, příznakům a léčbě zubního kazu, dentální hygieně a rekonstrukci chrupu.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 24.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace