Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Ústa a zuby
  • Onemocnění zubů
  • Aktuální: Zánět dásní (gingivitida)

Zánět dásní (gingivitida)

Kategorie: Onemocnění zubů – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Stává se vám, že se zakousnete do jablka a zanecháte na něm červené stopy? Pak s vysokou pravděpodobností trpíte zánětem dásní neboli gingivitidou. Zubní lékaři rozlišují mezi akutní a chronickou gingivitidou. U neléčené gingivitidy hrozí riziko, že zánět přejde i na závěsný aparát zubu, tzv. parodont. Gingivitida je jedním z nejčastěji se vyskytujících onemocnění a často vede ke vzniku parodontitidy.

Ilustrační obrázek k článku „Zánět dásní (gingivitida)“

Gingivitida: co to je?

V případě gingivitidy se jedná o akutní nebo chronický zánět dásně, který je většinou způsoben usazeným zubním plakem. Zubní plak je tvořen malými koloniemi různých mikroorganismů, jako jsou např. streptokoky a laktobacily.

Jakmile se z plaku vytvoří zubní kámen, už jej nelze odstranit pouze pomocí zubního kartáčku. Bakterie pak napadnou dáseň – a lidský organismus reaguje zánětem, v tomto případě gingivitidou. Je-li bakteriálním zánětem postižena i kost a závěsný aparát zubu (parodont), jedná se o parodontitidu.

Příznaky gingivitidy

Gingivitida se většinou projevuje zarudlými, oteklými a citlivými dásněmi. Dásně mohou někdy krvácet, zvláště pak při čištění zubů. V počátečním stadiu, kdy ještě není postižen závěsný aparát zubu (tzv. parodont), lze gingivitidu zcela vyléčit.

Poznámka: Neléčená gingivitida může postupně přejít v parodontitidu.

Léčba gingivitidy

Stanoví-li zubní lékař diagnózu „zánět dásní“, mělo by následovat profesionální čištění zubů. Pomocí důkladné zubní a ústní hygieny, kterou pak pacient provádí každodenně doma, pak příznaky rychle ustoupí.

Před zahájením profesionálního čištění zubů (dentální hygieny) je potřeba celý chrup důkladně vyšetřit. Dentální hygienist(k)a pak pomocí speciálních nástrojů odstraní zubní plak i zubní kámen jak na povrchu zubů, tak v mezizubních prostorech, a případně i v parodontálních chobotech (viz článek Parodontitida).

Záněty dásní nemusejí být strašákem, neboť se jim dá relativně snadno předcházet: čistěte si zuby pravidelně, používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Čistěte si jazyk speciální škrabkou. Po konzultaci s vaším zubním lékařem můžete používat i ústní vodu s antibakteriálními účinky.

Na koho se mohu obrátit?

I když třeba nemáte žádné obtíže, byste měli pravidelně (2× ročně) chodit na zubní preventivní prohlídky.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Zubní a ústní hygiena


Více v kategorii Onemocnění zubů

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Zubní preventivní prohlídky“

    Zubní preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    První zubní preventivní prohlídka se provádí u dětí v prvním roce života mezi šestým až dvanáctým měsícem a následně dvakrát ročně u dětí a dorostu od 1 roku života do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.

  • Ilustrační obrázek k článku „Péče o zuby: jak je správně čistit?“

    Péče o zuby: jak je správně čistit?

    Zubní a ústní hygiena

    Ať už jíme tvrdé, měkké, horké nebo studené potraviny, naše zuby nám každý den pomáhají v rozmělňování potravy na sousta vhodná do žaludku. Aby mohly zuby plnit tuto svou úlohu až do vysokého věku, je nezbytné o ně denně náležitě pečovat.

  • Ilustrační obrázek k článku „Parodontitida: základní informace“

    Parodontitida: co to je?

    Onemocnění zubů

    Parodontitida je v dnešní době nejčastějším důvodem ztráty zubů v dospělém věku. Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na jiné části tkáně obklopující zub – tzv. parodont – a poškodí je, jedná se o parodontitidu (hovorově „paradentóza“).

  • Ilustrační obrázek k článku „Zápach z úst“

    Zápach z úst (halitóza)

    Onemocnění ústní dutiny

    Zápach z úst (halitóza, lat. foetor ex ore) je sice nepříjemný, ale většinou neškodný. Jakmile je odhalena příčina zápachu, lze ji většinou poměrně snadno odstranit. Člověk trpící zápachem z úst by se nejprve měl obrátit na svého zubního lékaře. Diagnostika zápachu z úst se provádí buď čichem (organolepticky) nebo pomocí přístrojů (např. prostřednictvím tzv. halimetru). Léčba zápachu z úst se odvíjí od jeho příčiny. Jejím cílem je většinou odstranění bakterií způsobujících zápach, které se nacházejí v ústní dutině.

Doporučené zdroje

  • Parodontitida

    Onemocnění zubů

    Zdroje věnované popisu, příčině, příznakům, diagnostice a léčbě parodontitidy (hovorově „parodontózy“).. Dozvíte se, co obsahuje zubní plak, proč se tvoří zubní kámen a jakým způsobem správně provádět zubní hygienu a také, jak často by se mělo chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co vás čeká při návštěvě dentální hygieny.

    Přejít na externí zdroj
  • Parodontitida

    Onemocnění zubů

    Zdroje věnované popisu, příčině, příznakům, diagnostice a léčbě parodontitidy (hovorově „parodontózy“).. Dozvíte se, co obsahuje zubní plak, proč se tvoří zubní kámen a jakým způsobem správně provádět zubní hygienu a také, jak často by se mělo chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co vás čeká při návštěvě dentální hygieny.

    Přejít na externí zdroj
  • Zubní kaz

    Onemocnění zubů

    Zdroje věnované prevenci, příznakům a léčbě zubního kazu, dentální hygieně a rekonstrukci chrupu.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace