Kdy a jak často si čistit zuby?
Chcete-li si zdravé zuby udržet až do vysokého věku, je naprostým základem si je důkladně čistit zubním kartáčkem. Přitom je třeba dodržovat základní pravidla:
- Nezapomeňte si vyčistit zuby po jídle. V ideálním případě bychom si měli vyčistit zuby po každém jídle, což však v každodenním životě není vždy možné. V takových případech si můžeme pomoci žvýkačkami bez cukru. Žvýkání povzbuzuje tvorbu slin a neutralizuje kyseliny, které vznikají činností bakterií žijících v ústní dutině. Udržet bakterie „na uzdě“ pomáhá i vyplachování úst vodou po jídle.
- V každém případě byste ale měli dodržovat pravidlo „2×2“. Čistěte si zuby alespoň 2× denně po dobu dvou minut – jednou ráno po snídani, jednou večer před spaním.
Záleží také na způsobu čištění
Čištěním zubů se neodstraňují jen zbytky jídel, ale také zubní plak, což je vrstva bakterií přilepená na povrchu zubů. Plak se v ústech vytvoří několika málo hodin a je téměř neviditelný. Zubní plak společně s volně žijícími bakteriemi je příčinou jak zubního kazu, tak parodontitidy.
K odstranění plaku většinou nestačí samotný zubní kartáček, protože jeho hlavička nedosáhne na všechna místa. „Skrytými“ místy, ve kterých se často tvoří zubní kazy, jsou mezizubní prostory. K jejich důkladnému vyčištění doporučují odborníci používat zubní nit nebo mezizubní kartáček. Čištění mezizubních prostorů snižuje náchylnost jak k zubním kazům, tak k onemocnění závěsného aparátu, z nichž nejvýznamnější je parodontitida.
Bližší informace o zubním kazu, zánětu dásní a parodontitidě najdete v kategorii Onemocnění zubů.
Správný zubní kartáček
Správná ústní hygiena neznamená jen každodenní čištění zubů a správný způsob čištění: významnou roli hraje i vhodný kartáček.
V dnešní době je na výběr velké množství kartáčků, od těch s výkyvnou hlavou až po ty s krátkou hlavou, s rovnými nebo kulatými štětinami, ruční či elektrické. Který z nich je tedy správný? Při výběru zubního kartáčku byste měli věnovat zvláštní pozornost především jeho štětinám a hlavičce.
Štětiny zubního kartáčku
Při výběru kartáčku hraje důležitou roli tvrdost štětin. Zpravidla se rozlišují měkké, střední nebo tvrdé štětiny. U zdravých dásní doporučují odborníci kartáčky se štětinami střední tvrdosti. Při onemocnění dásní mohou tvrdé kartáčky vyvolat krvácení z dásní. Z hygienických důvodu by měly být štětiny vyrobené z plastu. Přírodní štětiny jsou uvnitř duté a usazují se v nich bakterie.
Hlavička zubního kartáčku
Ideální zubní kartáček má malou hlavičku (o délce asi 2 až 3 cm), aby se dostal i do těžce přístupných míst v ústní dutině a částečně i do mezizubních prostorů. U ručních zubních kartáčků je důležité dbát na to, aby štětiny byly plastové a aby měly kulaté konce.
Ruční nebo elektrický zubní kartáček?
Používáte-li správnou techniku čištění, vyčistíte si zuby dobře ručním i elektrickým kartáčkem. Méně obratní lidé dosáhnou lepších výsledků s elektrickými kartáčky, protože se snadněji používají. Kromě toho existují i rotační a oscilační přístroje (hlavička kartáčku se otáčí tam a zpět) a tzv. sonické kartáčky (jejich hlava „vibruje“ rychlostí zvuku).
Odborníci se neshodují, zda je účinnější ruční nebo elektrický kartáček. Zdá se však že ultrazvukové (sonické) kartáčky, které jsou především na internetu tolik vychvalovány, nejsou až tolik účinné, jak jejich výrobci uvádějí.
Hlava elektrického kartáčku by však měla splňovat stejná kritéria, na která je třeba dávat pozor při výběru ručního kartáčku:
- malá hlava
- střední tvrdost štětin (u citlivých dásní měkké štětiny)
- kulaté štětiny z plastu
Jak často měnit zubní kartáček?
Kartáčky mají omezenou životnost, která může trvat od několika týdnů až po několik měsíců. Jakmile začínají štětiny stát od sebe, měl by být kartáček vyměněn. Nečistí již správně a zohýbané štětiny mohou poranit dáseň. Kromě toho je třeba na kartáček s ohnutými štětinami vytvářet větší tlak, který pak může poškozovat zuby i dásně.
Ideální doba čištění
U elektrických i ručních kartáčků byste měli do čištění zubů investovat 2–3 minuty svého času 2× denně, nejlépe po každém jídle.
ALE: Příliš dlouhé a silné čištění působí nepříznivě na sklovinu. V jedné studii, kterou publikovali vědci z anglické Newcastle University (zveřejněné v roce 2003 v odborném časopise Journal of Clinical Periodontology), bylo zjištěno, že po dvou minutách čištění je napadána sklovina. Také příliš silný tlak může dáseň poranit místo toho, aby odstranil bakterie, míní vědci.
Související odkazy
- Česká stomatologická komora: Republika bez kazu – pro dospělé (odkaz vede na web republikabezkazu.cz)
- Tomáš Úlehla: Dentální hygiena – základ pevného zdraví. Praktické lékárenství 2014, 10(4): 146–149. (odkaz vede na PDF soubor na webu praktickelekarenstvi.cz, 192 kB)
- Ivo Dřízhal, Květa Prouzová, Eva Kovalová: K problematice ústní hygieny. Medicína pro praxi 2011, 8(5): 242–245. (odkaz vede na PDF soubor na webu medicinapropraxi.cz, 187 kB)
- Lenka Roubalíková: Hygiena dutiny ústní – II. část. Medicína pro praxi 2007, 4(4): 177–179. (odkaz vede na PDF soubor na webu medicinapropraxi.cz, 144 kB)
- Lenka Roubalíková: Co je dobré vědět o hygieně dutiny ústní I. Medicína pro praxi 2007, 4(2): 76–79. (odkaz vede na PDF soubor na webu medicinapropraxi.cz, 144 kB)