Příčiny polymenorey
Příčinou polymenorey bývá porucha funkce vaječníků a často tzv. zkrácená luteální fáze ve druhé polovině cyklu (fáze od ovulace do menstruace). Polymenorea je také často známkou toho, že v cyklu nedošlo k ovulaci.
Diagnóza a léčba
Diagnostika zahrnuje podrobnou anamnézu a gynekologické vyšetření (vyšetření pohmatem pochvy, dělohy a vaječníků), nejčastěji doplněné ultrazvukovým vyšetřením. K diagnostice patří také tato vyšetření:
- krevní testy – hormonální profil a stanovení hladiny železa (neboť příliš časté menstruační krvácení může vést k nedostatku železa),
- případně křivka bazální teploty (měření tělesné teploty krátce po probuzení) – provádí se v průběhu tří cyklu k určení zda, a kdy dochází k ovulaci, resp. zda se žluté tělísko nerozpadne předčasně v druhé fázi cyklu.
Léčba závisí na příčině polymenorey, ale především na tom, zda si pacientka přeje mít děti. V důsledku častého krvácení může dojít k nedostatku železa. Železo je důležité pro tvorbu červených krvinek. Při nedostatku železa nemůže být vytvořen dostatek červených krvinek. Výsledkem může být chudokrevnost.
Pokud si pacientka děti nepřeje, lze cyklus normalizovat podáváním hormonů (kombinace estrogenů a gestagenů), např. perorální antikoncepcí. Je-li příčinou zkrácená luteální fáze, mohou gestageny pomoci prodloužit cyklus. Pokud nelze použít hormonální metody, je možné použít bylinné prostředky, jako je například drmek obecný (mnišský pepř), pro něž však neexistují vědecké důkazy.
Na koho se mohu obrátit?
První kontaktní osobou pro stanovení diagnózy a zahájení léčby je gynekolog.