Podle publikovaného systematického přehledu z dubna 2020 jsou klinické projevy a závažnost COVID-19 během těhotenství podobné spektru onemocnění, které je pozorováno u negravidních dospělých.
Nicméně je známo, že těhotné ženy jsou náchylnější k respiračním patogenům víc než běžná populace; proto mohou být náchylnější k infekci virem SARS-CoV-2. Navíc kvůli charakteristickým imunitním reakcím během těhotenství a případným rizikům způsobeným cytokinovou bouří při onemocnění COVID-19 mohou mít těhotné ženy s COVID-19 i závažné průběhy onemocnění. Ačkoli podle současných důkazů není nitroděložní vertikální přenos (přenos z matky na plod) pravděpodobný, infekce a zánět matky v reakci na COVID-19 by mohly ovlivnit vyvíjející se plod. S pokračující pandemií onemocnění COVID-19 by se tedy mělo raději více dbát na ochranu matek i plodů.
Vysoký podíl asymptomatických případů zjištěných u těhotných žen v různých zemích může vysvětlovat praxe, kdy při přijetí k porodu do nemocnice jsou těhotné ženy často testovány na infekci SARS-CoV-2. Například dvě studie z New Yorku uvádějí 32 %, resp. až 88 % těhotných žen s pozitivními výsledky RT-PCR na SARS-CoV-2, které při přijetí k porodu byly bez příznaků. Podobná data byla hlášena také ze Švédska (7 %) a Číny (65,2 %).
Podle jiné studie patří vyšší věk těhotné ženy a vysoký index tělesné hmotnosti k faktorům, které zvyšují riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19. Pokud těhotná žena vážně onemocní, bude potřebovat intenzivní péči s větší pravděpodobností než žena negravidní. U těhotných žen s onemocněním COVID-19 byla rovněž zaznamenána vyšší míra předčasných porodů.
Byl potvrzen perinatální přenos, ale přesná cesta přenosu, např. transplacentární, transuterinní nebo environmentální, není dosud objasněna.
Rovněž u několika vzorků placenty byly hlášeny pozitivní výsledky vyšetření metodou RT-PCR, ale bez následné nebo současné infekce novorozenců.
Dosud bylo publikováno málo informací o možnostech přenosu SARS-CoV-2 při kojení. Pouze jedna studie potvrdila pozitivní výsledek testu RT-PCR ve vzorku mateřského mléka u matky s mírným onemocněním COVID-19. Novorozenec této ženy byl infikován virem SARS-CoV-2, ale jak nákaze skutečně došlo není jasné. Dle WHO a CDC je možné kojit i s onemocněním COVID-19 u matky.
Podle většiny dostupných dat lze říct, že s vysokou pravděpodobností nepředstavuje nový koronavirus pro těhotné ženy přídatné riziko a průběh onemocnění COVID-19 je stejný jako u negravidních žen.
(Poslední aktualizace: 29. 10. 2020)