laktátdehydrogenáza

Laktátdehydrogenáza neboli LDH (zkratka pochází z anglického názvu lactate dehydrogenase) je enzym, který se podílí na tvorbě energie a který se nachází téměř ve všech buňkách lidského těla, přičemž nejvyšší hladina LDH je v buňkách srdce, jater, svalů, ledvin, plic a v krevních buňkách.

V rámci laboratorního vyšetření bývá stanovena hladina LDH v krvi, případně i v jiných tělesných tekutinách.

  • LDH v krvi: V tekuté části krve (v séru nebo v krevní plazmě) lze obvykle detekovat pouze malé množství LDH. Tento enzym se uvolňuje z buněk do séra při poškození nebo zničení buněk. Hladina LDH v krvi je tedy nespecifickým markerem přítomnosti poškození tkáně někde v těle. Sama o sobě nemůže být použita k určení příčiny nebo místa poškození buněk. Ve spojení s dalšími krevními testy však může být použita k vyhodnocení a/nebo sledování stavů, které vedou k poškození tkání, jako jsou onemocnění jater nebo krve, případně to může naznačovat přítomnost zhoubného nádoru.
  • LDH v jiných tělesných tekutinách: Někdy se při poranění, zánětu nebo infekci v určité oblasti těla, jako je mozek, srdce nebo plíce, nahromadí tekutina nebo se změní složení tekutiny, která v této oblasti těla bývá normálně přítomna. Hladina LDH přítomná v této tekutině pak může být užitečná při diagnostice. Například LDH je obvykle vysoká v mozkomíšním moku, pokud má člověk bakteriální meningitidu. Vyšetření hladiny LDH lze také spolu s dalšími vyšetřeními použít k určení, zda je nahromadění tekutiny, například kolem srdce, plic nebo v břišní dutině, způsobeno poraněním nebo zánětem (exsudát) nebo nerovnováhou tlaku tekutiny v krevních cévách a hladiny proteinů v krvi (transudát).

Viz také laktát.