Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Závislosti a návykové látky
  • Alkohol
  • Aktuální: Závislost na alkoholu: rizika

Závislost na alkoholu: rizika

Kategorie: Alkohol – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

U akutních rizik užívání alkoholu je nejnebezpečnější vznik akutní otravy alkoholem s následkem smrti. Dále mezi rizika užívání alkoholu patří nechráněný sex s náhodným partnerem a s tím spojené zvýšené riziko přenosu pohlavní choroby nebo nechtěného otěhotnění, úrazy, utonutí a dopravní nehody. U některých jedinců se může objevit agresivní chování.

Ilustrační obrázek k článku „Závislost na alkoholu: rizika“
Při dlouhodobém nadměrném užívání alkoholu vzniká celá řada tělesných (onemocnění jater, srdce, trávicí soustavy, zvýšené riziko výskytu rakoviny) a duševních obtíží (deprese, problémy s pamětí).

Nesmíme zapomínat na rizika užívání alkoholu společně s léky. Mnoho léčivých přípravků se s alkoholem nikdy nemá míchat, u řady dalších je třeba opatrnosti.

  1. Alkohol může zvyšovat účinky léků na spaní a sedativ, což může způsobit vyšší ospalost, bezvědomí nebo smrt.
  2. Alkohol může prohlubovat vedlejší účinky léčiv. Například při míchání alkoholu s aspirinem hrozí vyšší riziko vzniku žaludečních vředů.
  3. Alkohol může snižovat účinnost léčivého přípravku. Například při míchání alkoholu s léky pro diabetiky se může účinek těchto léků snížit, což může vyvolat nebezpečné kolísání hladiny cukru v krvi. Alkohol může dále působit proti účinkům antiretrovirálních léků užívaných při léčbě onemocnění HIV/AIDS.

Související odkazy

  1. Interakce s léky a léčivými přípravky (odkaz vede na web napivosrozumem.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Alkohol

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Účínky alkoholu v kombinaci s dalšími látkami“

    Účinky alkoholu v kombinaci s dalšími látkami

    Alkohol

    Je obecně známo, že pití alkoholu by se nemělo kombinovat s užíváním některých dalších látek. Přečtěte si, jaká rizika hrozí člověku, který kombinuje pití alkoholu s kouřením nebo s užíváním jiných legálních či nelegálních drog.

  • Ilustrační obrázek k článku „Amfetaminy a jejich deriváty“

    Amfetaminy a jejich deriváty: speed, pervitin

    Nelegální návykové látky

    Amfetaminy jsou uměle vyrobené látky, účinkující na centrální nervový systém. Podle rozdělení návykových látek dle působení na psychiku se řadí mezi tzv. stimulační látky. V tomto článku se podíváme blíže na návykové látky speed a pervitin.

  • Ilustrační obrázek Konopné drogy, marihuana, hašiš

    Konopné drogy, marihuana, hašiš

    Nelegální návykové látky

    Konopné drogy patří mezi tzv. nepravé halucinogeny, jedná se především o marihuanu, hašiš a hašišový olej. Halucinogeny výrazně mění kvalitu vědomí, psychiku, intenzitu a hloubku prožívání. Ovlivňují smyslové vnímání, prožívání okolní reality i sebe sama.

  • Ilustrační obrázek Závislost na lécích

    Závislost na lécích: co to je?

    Jiné legální návykové látky

    Léky jsou prvotně vytvořeny proto, aby lidem pomáhaly. Jejich výrobu, distribuci a nakládání s nimi upravuje zákon o léčivech [1]. Přípravky, jejichž užívání je povolené, jsou označovány jako legální drogy. Bohužel i léky povolené jsou často užívány ve větším než nutném množství nebo jsou zneužívány k jinému účelu než léčbě. V tom případě je jejich užívání nezákonné.

Doporučené zdroje

  • Mapa pomoci závislým osobám

    Závislosti a návykové látky

    Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto adiktologických programů je opravdu rozsáhlá: zaměřují se nejen na léčbu, ale také na poradenství, prevenci nebo snižování rizik. Do mapy byly zařazeny i služby pro odvykání kouření a služby zaměřené na problémové hráčství. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj
  • Národní stránky pro podporu omezení konzumace alkoholu

    Závislosti a návykové látky

    Konzumace alkoholu v České republice je běžným a rozšířeným jevem. Národní stránky pro podporu omezení konzumace alkoholu se mj. snaží vyvrátit mýtus, že pítí alkohol je bez rizik. Portál poskytuje základní fakta o konzumaci alkoholu, dva jednoduché testy, tři netradiční kalkulátory, příběhy alkoholiků, kterým se podařilo závislost překonat, a v neposlední řadě i tipy pro osoby s problémy vyvolané užíváním alkoholu a jejich blízké. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj
  • Alkohol pod kontrolou

    Alkohol

    Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze na svém webu „Alkohol pod kontrolou“ srozumitelnou formou popisuje dopady alkoholu na zdraví člověka, definuje závislost na alkoholu a uvádí tipy, jak zvládnout problém s pitím.

    Přejít na externí zdroj
  • Alkoholismus

    Alkohol

    Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě alkoholismu. Příspěvky se zabývají účinkem alkoholu na lidský organismus, opileckým chováním, dopadem alkoholismu na rodinu a v neposlední řadě základní otázkou – kdy se stává člověk alkoholikem.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 15.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace