Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Paliativní medicína
  • Aktuální: Pět nejdůležitějších článků o paliativě, které by měl znát každý lékař

Pět nejdůležitějších článků o paliativě, které by měl znát každý lékař

Kategorie: Paliativní medicína – více z kategorie
Autor: Česká společnost paliativní medicíny

Paliativní medicína je standardní obor medicíny založené na důkazech. Zde najdete sumář nejdůležitějších zjištění z odborné literatury, které většina lékařů nezná, ale znát by měli.

Ilustrační obrázek Pojmy, které můžete u lékaře zaslechnout

Blinderman CD, Billings JA. Comfort Care for Patients Dying in the Hospital. Longo DL, ed. N Engl J Med. 2015;373(26):2549-2561. doi:10.1056/NEJMra1411746

To nejdůležitější z paliativní medicíny na deseti stranách. Text je určený pro lékaře jiných odborností v nemocnicích, kterým nabízí praktické, na důkazech založené postupy v oblasti komunikace špatných zpráv, formulování cílů péče, farmakologie, psychosociální a spirituální podpory.

Temel J, et al: Early Palliative Care for Patients with Metastatic Non–Small-Cell Lung Cancer. N Engl J Med 2010; 363:733-742, DOI: 10.1056/NEJMoa1000678

Tato studie způsobila v medicíně malou revoluci. Vyvrací totiž častý pocit, že zahájením paliativní péče je nad pacientem podepsán ortel smrti. Řada studií poukazuje na opačný efekt, kdy se pacienti v paliativní péči dožili dokonce delšího života oproti pacientům, kteří měli k dispozici „jen“ standardní léčbu. A to za zachování vyšší kvality života, lepší kontroly symptomů a větší spokojenosti s poskytovanou péčí na straně rodiny i pacientů samotných. Konkrétně, v této randomizované studii se prokázalo, že pacienti této diagnostické skupiny mohou včasnou konzultací s paliatrem získat skoro tři měsíce života navíc proti kontrolní skupině se standardní onkologickou léčbou.

Steinhauser KE, Christakis NA, Clipp EC, McNeilly M, McIntyre L, Tulsky JA. Factors Considered Important at the End of Life by Patients, Family, Physicians, and Other Care Providers. JAMA. 2000;284(19):2476–2482. doi:10.1001/jama.284.19.2476

Lékaři chtějí pro své pacienty to nejlepší; příbuzní pro své blízké také. Jak ale ukázala tato studie, pro pacienty samotné je často důležité něco jiného, než si jejich okolí myslí. Berou informace pacientům naději? Potřebují spíš čas na urovnání svých záležitostí, nebo podporu v boji s nemocí? Je pro ně důležitější tlumení bolestí, nebo jasná mysl? Na rozsáhlém vzorku několika stovek pacientů v terminální fázi onemocnění našel kolektiv autorů odpovědi, které by měl mít v hlavě každý lékař, který se s těmito pacienty setkává.

Weeks JC, Catalano PJ, Cronin A, et al. Patients’ Expectations about Effects of Chemotherapy for Advanced Cancer. N Engl J Med. 2012;367(17):1616-1625. doi:10.1056/NEJMoa1204410

Výzkumný tým Jane Weeks poprvé ukázal, že podstatná část pacientů, kteří podstupují chemoterapii u nádorů IV. stádia s metastázami (tedy nevyléčitelných) nemusí rozumět faktu, že chemoterapie nepřinese vyléčení nemoci. Toto neporozumění léčebným cílům chemoterapie vkládá nepřiměřené naděje do léčby a snižuje schopnost činit kvalifikovaná rozhodnutí o průběhu další léčby.

Smith S, Brick A, O’Hara S, Normand C. Evidence on the cost and cost-effectiveness of palliative care: a literature review. Palliat Med. 2014;28(2):130-150. doi:10.1177/0269216313493466

Samantha Smith a její tým zpracovali výsledky veškerých studií, které zkoumaly nákladnost a efektivitu paliativní péče ve všech formách (nemocnicích, hospicech, domácí péči) v letech 2002–2011. Přes rozdíly v metodikách výpočtů tato metaanalýza přinesla důkazy, že paliativní péče byla méně nákladná v porovnání s kontrolní skupinou a většinou byl rozdíl v nákladovosti statisticky významný. Kromě klinického přínosu tedy paliativní péče může také šetřit peníze v zdravotnickém systému.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Paliativní medicína

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Fytoestrogeny

    Fytoestrogeny

    Co je co ve výživě

    Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu působící jako ženské pohlavní hormony (estrogeny), částečně patří i pod pojem endokrinních disruptorů (látky, které zasahují do normálních funkcí endokrinního systému a mohou tak narušovat fyziologické funkce endogenních hormonů). Celá řada rostlin obsahuje tyto látky, které strukturálně i funkčně skutečně připomínají ženské pohlavní hormony – estrogeny.

  • Ilustrační obrázek Vodítka, která vám pomohou poznat, že je čas zvážit konzilium paliativního specialisty

    Kdy je čas zvážit konzilium paliativního specialisty?

    Paliativní medicína

    Je to začarovaný kruh. Z výzkumů [1] víme, že většina lidí očekává, že kdyby jim bylo něco závažného, rozhovor o diagnóze a prognóze začne lékař. Víme také, že většina lékařů naopak očekává, že kdyby jejich pacient chtěl znát informace o povaze a závažnosti svého onemocnění, bude se aktivně ptát. Kdy je potřeba zpozornět, a začít se lékaře ptát na další prognózu onemocnění?

  • Ilustrační obrázek Volba paliativní medicíny jako klinického oboru

    Volba paliativní medicíny jako klinického oboru

    Paliativní medicína

    Paliativní medicína je, bez nadsázky, jeden z klíčových oborů budoucnosti. Onkologická a chronická onemocnění dnes představují nejvýznamnější zdravotní hrozbu v Evropě. S chronickými nemocemi se potýká více než 80 % lidí starších 65 let a jsou zodpovědné za 86 % všech úmrtí, onkologická onemocnění jsou každoročně nově diagnostikována u téměř 4 milionů lidí. Paliativní péče je nezbytná součást odpovědi na otázku, jak do budoucna pečovat o pacienty s těmito nemocemi.

  • Ilustrační obrázek Dieta u nemocí ledvin

    Dieta u nemocí ledvin

    Výživa nemocných

    Diety byly velmi významnou součástí v péči o nemocné s chorobami ledvin, dnes jejich význam mírně poklesl. Ledviny jsou zatěžovány zejména nadměrným příjmem bílkovin nebo jejich nadměrným odbouráváním; je proto důležité udržet nemocného v dobrém stavu výživy, snížit nároky na funkci ledvin a přispět k úpravě vnitřního prostředí. Rovněž je třeba léčit přidružená onemocnění, jež onemocnění ledvin doprovázejí, jako je cukrovka a onemocnění kostí.

Doporučené zdroje

  • Umírání.cz

    Paliativní medicína

    Informační, poradenský a diskusní portál Umírání.cz je provozován domácím hospicem Cesta domů. Smyslem portálu je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních s dalšími lidmi v celé republice, kteří se dostali do nelehké životní situace – jsou vážně nemocní, pečují o umírajícího nebo jim zemřel někdo blízký.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 20.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace