Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Sexuální zdraví
  • Aktuální: Láska a sex aneb malý slovníček pojmů

Láska a sex aneb malý slovníček pojmů

Kategorie: Sexuální zdraví – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

„Stále věřím, že vše, co potřebujete, je láska.“ John Lennon

Ilustrační obrázek Láska a sex aneb malý slovníček pojmů

Láska je mottem mnoha umělců i náboženství. Láska je pozitivní emoce, vyjadřuje náklonnost či oddanost, touhu k jiné osobě, ale někdy také k předmětu, společenství, vlasti, hnutí nebo myšlence, k bohatství nebo k životu jako takovému. Láska mezi dvěma lidmi podle biologického modelu je řízena pohlavními hormony, dopaminem, serotoninem a oxytocinem z mozku, adrenalinem a noradrenalinem z nadledvin.

Co se považuje za předčasný sex?

V dospívání se rozvíjí erotická a sexuální aktivita, u chlapců je více projevuje biologická (pudová) složka sexuality, u dívek převládá složka citová. Pod tlakem rychle žijící společnosti dnes mládež častěji přistupuje k sexuálním aktivitám předčasně a bez přítomnosti citového vztahu k partnerovi, někdy pod vlivem alkoholu i jiných návykových látek. Věk, kdy je legální začít s pohlavním životem, určuje v ČR nový trestní zákoník. Hranice je stanovena na 15 let. Kdo zahájí sexuální život dříve, riskuje budoucí duševní i tělesné problémy – hrozí mu pohlavní choroby, nechtěné těhotenství a následná interrupce s možnou neplodností.

Jak se pozná předčasná puberta?

Od předčasného zahájení pohlavního života je třeba odlišit předčasnou pubertu, při které se objevuje u dívek před 8. rokem ochlupení, zvětšení prsou, ženské rozložení tuku a menstruace. Chlapcům před 9. rokem začínají růst vousy, mění se jim hlas – mutují, rostou jim svaly a ochlupení. Vyskytuje se asi u šesti dětí z tisíce, tedy často. Příčiny mohou být různé a vždy je třeba vyšetření u dětského lékaře, endokrinologa a dalších specialistů, aby se včas odhalila příčina a zahájila léčba.

Je masturbace normální?

Masturbace je druh sexuální praktiky, která vede k plnému uspokojení i přesto, že nedochází k pohlavnímu styku. Jedná se buď o autoerotický zážitek nebo vzájemné dráždění pohlavních orgánů muže či ženy rukou. Tato forma sexu vždy hrála a hraje v sexuálním životě důležitou roli od mládí až po stáří. Naši předkové ji považovali za zdraví škodlivou, některá náboženství ji přímo zakazovala. Dnes na ni pohlížejí odborníci naopak jako na zdraví prospěšnou, pokud se nevykonává příliš často. Pak může přinášet únavu a nepozornost. Při přiměřené frekvenci může pomoci zvládat i různé sexuální problémy či napětí. Výzkum masturbačních aktivit u české populace ukázal, že častěji masturbují muži než ženy. Děti začínají masturbovat již v kojeneckém věku a je to úplně normální. Školkovým dětem je třeba vysvětlit, že na veřejnost masturbace nepatří.

Co je to sexuální orientace?

Sexuální orientace značí náklonnost v sexu a erotice k pohlaví mužskému, ženskému nebo oběma současně, ale také náklonnost k různým věkovým skupinám nebo jiným objektům sexuální touhy. Ve vztahu k pohlaví se mluví o heterosexuální, homosexuální či bisexuální orientaci. Heterosexuální orientací se rozumí náklonnost k opačnému pohlaví, homosexuální ke stejnému pohlaví a bisexuální k opačnému i stejnému pohlaví současně. Sexuální orientace a sexualita se formuje od raného dětství, a zakládá se již během nitroděložního vývoje, tedy v těhotenství. Pokud nemá člověk sexuální náklonnost k žádnému pohlaví, je asexuální.

Jaká rizika přináší sexuální promiskuita?

Sexuální promiskuita je časté střídání partnerů bez větších citových projevů (hlubší vztah, láska chybí) a bez zodpovědného výběru partnera. Může být přechodná v období dospívání nebo po rozchodu, ale vždy hrozí zvýšené riziko přenosu pohlavních chorob, infekcí, vzniku nechtěných těhotenství, neplodnosti a zároveň takový přístup k sexu negativně ovlivňuje psychiku i sociální vztahy. Obvykle je důsledkem nízké sebeúcty a neschopnosti navazovat a udržet dlouhodobější vztah.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Sexuální zdraví

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Bezpečný sex

    Bezpečný sex

    Sexuální zdraví

    O sexu mívají lidé romantické představy, takže si nemusí uvědomit, že z romantického zážitku je možné odnést si něco víc, například nechtěné těhotenství nebo nemoc.

  • Ilustrační obrázek k článku „Deprese: vznik, prevence a rizikové faktory“

    Deprese: vznik, prevence a rizikové faktory

    Deprese a bipolární porucha

    Dnes jsou deprese vnímány jako onemocnění nebo komplexy příznaků způsobené více příčinami. Při vzniku onemocnění hrají roli psychické, neurobiologické a sociální faktory. Společně mohou působit velmi komplexně.

  • Ilustrační obrázek Sexuální zdraví

    Sexuální zdraví

    Sexuální zdraví

    Sexualita je přirozenou součástí lidského života již od narození. Novorozenci vnímají své tělo skrze smysly – dotyky a mazlení přispívají k pocitu bezpečí, který je důležitý pro zdravý sociální a emoční vývoj. Sexualita dětí je ale rozdílná od dospělých.

  • Ilustrační obrázek Dieta u psychiatrických onemocnění – úvod

    Dieta u psychiatrických onemocnění – úvod

    Dieta u neurologických a duševních onemocnění

    Na rozdíl od neurologických onemocnění nabývá dietologie v psychiatrii velkého významu. Psychiatrická onemocnění mají vztah k metabolickým onemocněním. Jsou to onemocnění typu mentální anorexie a bulimie, ale i obezity, kde je patogeneze onemocnění (vývoj chorobných změn v těle) komplexní s interním i psychiatrickým podílem, a také závažná metabolická onemocnění, vyvolávaná zejména jako vedlejší efekt moderních léků typu psychofarmak.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace