adenosin

Adenosin je látka přirozeně se vyskytující v lidském těle: nachází se téměř ve všech jeho buňkách. Adenosin se skládá ze dvou různých typů sloučenin: adeninu (jedna z nukleových bází) a ribózy (jeden z mnoha typů monosacharidů).

Adenosin slouží jako přirozená signální molekula, v medicíně se někdy používá jako lék. V nervovém systému působí jako neuromodulátor, který blokuje uvolňování některých neurotransmiterů (včetně dopaminu, acetylcholinu a noradrenalinu). Blokáda těchto neurotransmiterů vede mj. k vazodilataci (a tím pádem k poklesu krevního tlaku) a ke snížení srdeční frekvence.

Poznámka: Adenosin je součástí adenosintrifosfátu (ATP) i adenosindifosfátu (ADP).

Obrázek: Chemická struktura adenosinu. V levé části obrázku jsou barevně odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), dusíku (modrá), kyslíku (červená) a vodíku (bílá). V pravé části obrázku konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. dusíku nebo kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Jynto - This image was created with Discovery Studio Visualizer., CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11081381 [levá část obrázku] a NEUROtiker - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2215469 [pravá část obrázku])

Viz také adenin, ribóza, adenosindifosfát, adenosintrifosfát.