Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Průvodce zdravotním systémem
  • Aktuální: Přeshraniční zdravotní péče

Přeshraniční zdravotní péče

Kategorie: Průvodce zdravotním systémem – více z kategorie
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Jak je to s proplácením zdravotní péče v zahraničí? Jaký je rozdíl mezi veřejným a soukromým zdravotním pojištěním? Na jakou zdravotní péči máte nárok v zemích Evropské unie a co můžete očekávat v tzv. třetích státech? Co se rozumí nezbytnou péčí? Na tyto a další otázky by Vám měly odpovědět následující odstavce.

Ilustrační obrázek Přeshraniční zdravotní péče

Veřejné a komerční zdravotní pojištění

Základní rozdíl mezi veřejným a soukromým zdravotním pojištěním tkví v rozsahu krytí pojistných událostí a taktéž v poskytovaných službách. Rozsah komerčního zdravotního pojištění zpravidla nepokrývá zdravotní problém, který vznikl před vycestováním, případně který vznikl v důsledku rizikového chování (např. alkohol či drogy), na druhou stranu ale pokrývá krytí nákladů za spoluúčast, převoz do České republiky před ukončením léčby, převoz ostatků či možnost využití asistenční služby. Pro posouzení přínosu uzavření komerčního zdravotního pojištění je nutné si definovat země, do kterých chcete vycestovat.

Evropská unie, Evropské hospodářské společenství a Švýcarsko

Jestliže chcete cestovat do členských států Evropské unie, Evropského hospodářského společenství (Island, Norsko, Lichtenštejnsko) či Švýcarska, tak platí, že na základě evropských nařízení (tj. díky českému veřejnému zdravotnímu pojištění) máte nárok na stejné zacházení jako pojištěnci, kteří jsou účastni veřejného zdravotního pojištění v daném státě. Což znamená, že vám musí být umožněn přístup ke zdravotní péči, jejímu poskytování, kvalitě zdravotní péče či způsobu úhrady nákladů za poskytnutou zdravotní péči jako pojištěncům v daném státě.

Pro čerpání nároků z evropských nařízení postačí předložit Evropský průkaz zdravotního pojištění (či potvrzení dočasně nahrazujícího tento průkaz). Tento průkaz jsou lékaři v jednotlivých státech povinni uznávat (na rozdíl od komerčního zdravotního pojištění) a na jeho základě přistupovat k osobě jako k místnímu pojištěnci. Díky tomuto průkazu nedochází ke stanovení maximální finanční částky nákladů na zdravotní péči a zároveň ke stanovení nemocí, na které se zdravotní péče nevztahuje (což je typické pro komerční zdravotní pojištění).

Nicméně je důležité zdůraznit, že s principem rovného zacházení se pojí i úhrada nákladů za poskytnutou zdravotní péči. V těchto státech se na vás bez komerčního zdravotního pojištění nebude vztahovat nárok na krytí nákladů za spoluúčast, převoz do České republiky před ukončením léčby, převoz ostatků či možnost využití asistenční služby.

Vycestování za zdravotní péčí se souhlasem pojišťovny

Pakliže se rozhodnete vycestovat cíleně za zdravotní péčí do členského státu Evropské unie, Evropského hospodářského společenství (Island, Norsko, Lichtenštejnsko) či Švýcarska a chcete, aby s vámi bylo zacházeno jako s místními pojištěnci a poskytnutá zdravotní péče byla uhrazena vaší zdravotní pojišťovnou, je nutné, aby vám k tomu udělila vaše zdravotní pojišťovna souhlas. Na základě tohoto souhlasu vám vystaví nárokový doklad S2, který poté předložíte příslušné instituci ve státě, kde bude léčba probíhat, díky němuž náklady za poskytnutou zdravotní péči uhradí místní zdravotní pojišťovna (ta je posléze přeúčtuje vaší české pojišťovně).

Vycestování za zdravotní péčí bez souhlasu pojišťovny

Pokud vycestujete cíleně do zahraničí za zdravotní péčí bez souhlasu vaší zdravotní pojišťovny, tak je zcela na vás, abyste si domluvili podmínky vaší léčby a taktéž způsob hrazení nákladů za poskytnutou zdravotní péči. Po návratu do České republiky máte nárok na vrácení těchto uhrazených nákladů, ale pouze do výše, kterou by pojišťovna uhradila při poskytnutí stejné zdravotní péče na území České republiky. Tento nárok se týká pouze zdravotní péče poskytnuté na území členských států Evropské unie, nevztahuje se tedy na členské státy Evropského hospodářského společenství a Švýcarska.

Třetí země

Pokud plánujete vycestovat mimo členské státy Evropské unie, Evropského hospodářského společenství (Island, Norsko, Lichtenštejnsko) či Švýcarska, tj. do tzv. třetích zemí, je uzavření komerčního pojištění téměř nutné. Ve třetích zemí totiž nelze uplatňovat nároky z evropských nařízení, bez uzavřeného komerčního zdravotního pojištění si tedy muset veškerou poskytnutou zdravotní péči hradit sami.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Průvodce zdravotním systémem

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Práva a povinnosti pojištěnce

    Práva a povinnosti pojištěnce

    Průvodce zdravotním systémem

    Jak je v rámci českého zdravotnictví definován pojištěnec, jaká jsou jeho práva a povinnosti? Odpovědi naleznete v následujících odstavcích.

  • Ilustrační obrázek k článku „Role zdravotních pojišťoven, s čím se na ně lze obrátit“

    Role zdravotních pojišťoven, s čím se na ně lze obrátit

    Průvodce zdravotním systémem

    Zdravotní pojišťovny jsou samostatnými právními subjekty, jejichž prvořadou rolí je provádění veřejného zdravotního pojištění, které lze velmi zjednodušeně popsat (jakkoli se jedná o velmi komplexní činnost) jako výběr pojistného od plátců pojistného, následovaný úhradou zdravotních služeb poskytovatelům zdravotních služeb (nemocnice, lékaři aj.).

  • Ilustrační obrázek Hrazená a nehrazená zdravotní péče: co je a co není hrazeno, kdy se doplácí?

    Hrazená a nehrazená zdravotní péče: co je a co není hrazeno, kdy se doplácí?

    Průvodce zdravotním systémem

    Základní rozsah hrazené zdravotní péče je uveden v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění [1]. Ten v § 13 stanoví, že z veřejného zdravotního pojištění je hrazena ta zdravotní služba, která zlepšuje nebo zachovává zdravotní stav pojištěnce nebo zmírňuje jeho utrpení, je pro něj přiměřeně bezpečná, je v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy, lékařská věda ji obecně přijímá a existují důkazy o její účinnosti. Zároveň v § 15 zákon uvádí výkony, jež se ze zdravotního pojištění nehradí, a také vymezuje úhradu na základě vyhodnocení terapeutické intervence.

  • Ilustrační obrázek Použití neregistrovaných léčivých přípravků

    Použití neregistrovaných léčivých přípravků

    Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

    Ošetřující lékař může v rámci poskytování zdravotních služeb jednotlivým pacientům za účelem poskytnutí optimálních zdravotních služeb předepsat i léčivé přípravky v ČR neregistrované.

Doporučené zdroje

  • Zdravotní pojištění českého občana mimo území členských států EU, EHP či Švýcarska

    Zdravotní pojištění

    V případě potřeby neodkladné zdravotní péče (např. úrazu), jejíž potřeba nastala během pobytu v cizině (mimo státy EU, EHP a Švýcarsko), nahradí zdravotní pojišťovna vynaložené náklady na tuto péči, avšak pouze do výše stanovené pro úhradu takové péče na území České republiky. Pojištěnec nebo zákonný zástupce pojištěnce (rodič, opatrovník, poručník) se s žádostí o náhradu těchto nákladů může obrátit na příslušnou zdravotní pojišťovnu. Detailní informace najdete na Portálu veřejné správy.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 23.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace