Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Oči
  • Záněty a podráždění očí
  • Aktuální: Ječné zrno (hordeolum) a vlčí zrno (chalazion)

Ječné zrno (hordeolum) a vlčí zrno (chalazion)

Kategorie: Záněty a podráždění očí – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Zarudnutí a otoky víček mohou mít různé příčiny, jako jsou například infekce a záněty žláz na okrajích víček (Meibomovy žlázy, Mollovy žlázy, Zeisovy žlázy). Tyto žlázy mají různé funkce, mj. vytvářejí maz nebo pot.

Ilustrační obrázek Ječné zrno (hordeolum) a vlčí zrno (chalazion)

Ječné zrno (hordeolum)

V případě ječného zrna (lat. hordeolum) se jedná o akutní bakteriální infekci žláz na okrajích víček. Infekce může postihovat různé žlázy, nejčastěji jsou však zasaženy tzv. Meibomovy žlázy. Oční víčko (případně jeho okraj) je zarudlé, oteklé a bolavé.

Diagnóza ječného zrna

Lékař může ječné zrno rozpoznat při vyšetření oka (resp. jeho víčka) pomocí štěrbinové lampy. Zároveň vyloučí jiné příčiny obtíží (např. zánět slzné žlázy).

Léčba ječného zrna

Ječné zrno v akutním stadiu se léčí pomocí infračerveného světla. Lékař může předepsat rovněž antibiotickou mast. Někdy je nutný drobný chirurgický zákrok (tzv. incize, malé naříznutí zaníceného místa), který umožní odtok hnisu. Ječné zrno ve většině případů rychle vymizí poté, co se hnis uvolní a může odtéci.

Poznámka: Pokud se ječné zrno vyskytuje opakovaně a často, může to mít souvislost s cukrovkou.

Vlčí zrno (chalazion)

V případě vlčího zrna (lat. chalazion) se jedná o chronický zánět Meibomovy žlázy, kdy je pozorován tzv. granulomatózní (uzlíkovitý) zánět: zanícené jsou celé shluky buněk. Vlčí zrno často vzniká kvůli zablokovanému a ucpanému odtoku žlázy, někdy se může vyvinout z ječného zrna (viz výše). Zanícené uzlíky se tvoří pozvolna, na dotek nebolí a nelze s nimi hýbat. Při okraji víčka je viditelné vyklenutí – zvláště pak tehdy, když člověk zkusí okraj víčka pootočit směrem vně.

Diagnóza vlčího zrna

Lékař může vlčí zrno rozpoznat při vyšetření oka, resp. jeho víčka. Zároveň vyloučí jiné příčiny obtíží (např. karcinom mazových žláz víčka). Proto je při podezřelém otoku víčka důležité vyhledat lékařskou pomoc co možná nejdříve. Pokud lékař vysloví podezření na zhoubný nádor, je nutné odebrat malý kousek tkáně a odeslat jej k mikroskopickému vyšetření.

Léčba vlčího zrna

Menší vlčí zrna mohou vymizet sama od sebe, ale to se děje spíše výjimečně. Ve většině případů musí pacient podstoupit operační zákrok v lokální anestezii (místním umrtvení), při kterém lékař nařízne postižené místo a odstraní zanícenou tkáň.

Na koho se mohu obrátit?

Ječné zrno nebo vlčí zrno diagnostikuje oční lékař (neboli oftalmolog či odborný lékař v oboru oční lékařství), který rovněž zavádí léčebná opatření.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Záněty a podráždění očí

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Oko: struktura a funkce

    Oko: struktura a funkce

    Oči: základní informace

    Oko se skládá z mnoha různých struktur, které ve složitém souladu dohromady provádějí různé úkony, např. chrání oko a poskytují mu živiny, zejména jsou však nezbytné pro vidění a tím i pro orientaci.

  • Ilustrační obrázek k článku „Odchlípení sítnice“

    Odchlípení sítnice

    Onemocnění sítnice

    Odchlípení sítnice (lat. amotio retinae, ablatio retinae) znamená, jak již vyplývá ze samotného názvu, uvolnění sítnice. Tento stav může mít závažné důsledky. Aby nedošlo k následnému oslepnutí, je většinou nezbytné neprodleně zahájit léčbu. Při odchlípení sítnice totiž nemohou být světločivné buňky (viz článek Oko: struktura a funkce) dostatečně zásobovány a odumírají. Neléčené odchlípení sítnice vede prakticky vždy k úplnému oslepnutí, a to většinou již během několika dnů, nejvýše týdnů.

  • Ilustrační obrázek Fotoftalmie a fotokeratitida

    Fotoftalmie a fotokeratitida

    Záněty a podráždění očí

    Působením intenzivního ultrafialového (UV) záření, typicky při pobytu v horských oblastech, může dojít k akutnímu poškození oka. Jednak je na horách je řidší vzduch, který do atmosféry propouští více UV záření, jednak se toto záření odráží od sněhu, a oči jsou tak vystaveny mnohem vyšší dávce ultrafialových paprsků než obvykle. Při nedostatečné ochraně očí tak může člověka postihnout i tzv. sněžná slepota. UV záření však odráží a zesiluje i vodní hladina (až o 85 %!). Poškození očí může být i důsledkem návštěvy solária nebo některých pracovních činností (např. „oslnění“ při sváření kovů).

  • Ilustrační obrázek Zánět spojivek (konjunktivitida)

    Zánět spojivek (konjunktivitida)

    Záněty a podráždění očí

    Při zánětu spojivek (konjunktivitidě) je spojivka oka zanícená, oči jsou zarudlé. Konjunktivitida může postihovat jen jedno oko, ale může se přenést i na druhé oko nebo dokonce na jiného člověka. Léčebná opatření se liší podle příčiny zánětu (např. bakterie, viry apod.). Jakékoli potíže s očima, jako je např. zarudnutí, otok, slepená víčka, pocit cizího tělíska v oku, pálení, svědění, slzení či bolest, v je každém případě vhodné konzultovat s očním lékařem.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 22.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace