Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Rady pacientům
  • Nemocnice
  • Aktuální: Další členové zdravotnického týmu

Další členové zdravotnického týmu

Kategorie: Nemocnice – více z kategorie
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Přehled zdravotnických pracovníků, se kterými se budete během vašeho pobytu v nemocnici setkávat nejčastěji, najdete v článku Kdo se o vás stará. Na nemocničních odděleních však často pracují i další specialisté, někdy se setkáte i se studenty či stážisty.

Ilustrační obrázek Další členové zdravotnického týmu

Fyzioterapeuti obvykle docházejí na oddělení a pomáhají pacientům během doléčování a rehabilitace. Mohou vám poradit vhodné cvičení před a po výkonu, pro zmírnění vašich obtíží s pohybovým aparátem apod.

Logoped se zabývá problematikou narušené komunikační schopnosti. Jeho činnost tedy zahrnuje vše od nejdrobnějších řečových vad, jako např. chybná výslovnost jedné hlásky, až po masivní řečové poruchy či naprostou nemluvnost (např. při obrně lícního nervu).

Ergoterapeut – ergoterapie je léčebná metoda, která zahrnuje povzbudivý vliv práce, sportu a různých činností na lidské zdraví. Snaží se člověku s postižením (fyzickým či psychickým) poskytnout co nejvyšší kvality života pomocí smysluplné činnosti. Ergoterapeut vám pomáhá řešit praktické otázky související se snížením či ztrátou soběstačnosti v činnostech, které jsou pro vás nepostradatelné.

Zdravotně sociální pracovník, popř. sociální pracovník – vám a vašim blízkým pomůže při zmírnění či odstranění negativních sociálních důsledků vaší nemoci. Poskytne vám odborné sociální poradenství a pomoc při řešení vašich problémů v sociální oblasti. Obrátit se na něj můžete s dotazy týkajícími se dávek státní sociální podpory, dávek důchodového pojištění, dávek v systému pomoci v hmotné nouzi, dávek a výhod pro osoby se zdravotním postižením a příspěvku na péči. Pomůže vám při zajištění vhodné následné lůžkové péče (např. léčebně rehabilitační péče, paliativní péče) či pobytových sociálních služeb i při zajištění vhodné péče poskytované ve vlastním sociálním prostředí (např. pečovatelská služba či domácí péče).

Psychiatr, psycholog, duchovní – vaše psychická pohoda je důležitou součástí léčby, proto ji nepodceňujte. Řada onemocnění přichází jako důsledek dlouhodobého psychického strádání a u některých zdravotních stavů může pomoci rozhovor s odborníkem či s duchovním.

Nutriční terapeut – nutriční terapeut vykonává činnosti v rámci preventivní péče na úseku klinické výživy a specifické ošetřovatelské péče zaměřené na uspokojování nutričních potřeb. Dále se ve spolupráci s lékařem podílí na léčebné a diagnostické péči v oboru klinická výživa.

Studenti a stážisté – na poskytování zdravotních služeb se mohou podílet osoby získávající způsobilost k výkonu povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka.

Individuální kontakt s těmito službami vám zprostředkuje vaše ošetřující sestra, případně ošetřující lékař.

V některých zdravotnických zařízeních představují vhodný doplněk spektra služeb také dobrovolníci. Většinou se starají o volný čas pacientů (čtení, rozhovory, doprovod na procházky), o jejich psychickou harmonii (hudební aktivity, výtvarné a tvořivé dílny, divadelní představení), mohou zajišťovat asistenci nevyžadující odborné vzdělání, canisterapii a další. V žádném případě však nenahrazují práci odborného a pomocného personálu. Dobrovolník ve zdravotnickém zařízení nemá přístup ke zdravotnické dokumentaci pacienta, nepotřebuje znát jeho diagnózu. Nutné informace o pacientových omezeních a potřebách mu sděluje k tomu pověřený personál. Pro svou činnost jsou dobrovolníci proškoleni a jsou vázáni mlčenlivostí. S dobrovolníky se můžete setkat ve velkých i v menších nemocnicích, na různých typech oddělení pro děti i pro dospělé. Dobrovolníky poznáte podle označení na jmenovce s fotografií, často mají na sobě i barevný pracovní oděv s označením „Dobrovolník“ (vestu nebo tričko). O možnosti využití služeb dobrovolnického programu na oddělení se dozvíte z webových stránek, informačních brožur nebo od ošetřujícího personálu zdravotnického zařízení. Osobou zodpovědnou za činnost dobrovolníků v nemocnici je koordinátor dobrovolníků.

Podrobnější informace o dobrovolnických programech ve zdravotnictví naleznete na webu MZ ČR [1].

Související odkazy

  1. Dobrovolník ve zdravotnictví (odkaz vede na web mzcr.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Nemocnice

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Základní návod k používání zdravotní péče“

    Základní návod k používání zdravotní péče

    Průvodce zdravotním systémem

    Pro každého nemocného je obvykle místem prvního kontaktu praktický lékař a ostatní lékaři primární péče. Vyžaduje-li to jeho zdravotní stav, přichází na řadu léčba u ambulantních specialistů či v nemocnici.

  • Ilustrační obrázek k článku „Druhy a formy zdravotní péče“

    Druhy a formy zdravotní péče

    Průvodce zdravotním systémem

    Zdravotní péči dělíme do druhů podle časové naléhavosti či účelu jejího poskytnutí. Zdravotní péče má také několik forem. Nezřídka se prolíná se sociální péčí.

  • Ilustrační obrázek k článku „Poskytovatelé zdravotních služeb“

    Poskytovatelé zdravotních služeb

    Průvodce zdravotním systémem

    Poskytovatelé zdravotních služeb jsou lékaři, nelékařští zdravotničtí pracovníci, nemocnice a další zdravotnická zařízení, kteří ke své činnosti mají oprávnění krajského úřadu anebo ministerstva. Pro každého pacienta je obvykle místem prvního kontaktu praktický lékař.

  • Ilustrační obrázek Rozlišení lékařských a nelékařských zdravotnických povolání: lékař, sestra a další nelékařská povolání

    Rozlišení lékařských a nelékařských zdravotnických povolání: lékař, sestra a další nelékařská povolání

    Průvodce zdravotním systémem

    Zdravotnický tým je složen z pracovníků s různým odborným vzděláním a různou kvalifikací, kteří se dobře doplňují a vzájemně spolupracují. Jejich společné úsilí směřuje k poskytování kvalitní zdravotní péče v souladu s nejmodernějšími poznatky lékařské vědy.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 25.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace