Počet výsledků: 50

Otevřít filtraci
Obsah datové sady na úrovni městských části hlavního města Prahy zahrnuje základní epidemiologické parametry (počty diagnostikovaných osob s COVID-19 včetně reinfekcí, počty aktuálně nakažených včetně reinfekcí), které umožní průběžně sledovat základní epidemiologické ukazatele a vyhodnocovat trendy na pozadí dat publikovaných pro celou ČR. Na základě informací z některých malých obcí eviduje správce systému ISIN problémy s přiřazením bydliště obyvatel. Jde o chybu ztotožňování bydliště v reálném čase u minority případů, kdy není uvedeno bydliště z šetření KHS a jsou dostupná pouze data z laboratoří. Bydliště je správně určeno na úrovni kraje a okresu, ale došlo k chybnému přiřazení osob ke konkrétní obci. Případy podle všeho patří do velkých měst, a drobné obce byly přiřazeny omylem. Dalším problémem může být přiřazení správného trvalého bydliště k dané obci u pacienta, který však v obci nepobývá (pouze je tam přihlášen k pobytu) a jeho diagnóza i léčba probíhá jinde. Správce i provozovatel ISIN děkují vedení obcí za zpětnou vazbu, neboť jinak takové chyby nelze odhalit. Publikování dat na úrovni obcí bylo vedeno snahou o bezbariérový informační servis – tato data jsou nyní ve spolupráci se správou základních registrů zpětně validována. Nejde o chyby velkého rozsahu, nicméně je nutné je dořešit. Pro starosty všech obcí je nově připravený nový internetový dashboard, který umožní rychlou zpětnou kontrolu správnosti.
V rámci zveřejňování dat z Národního registru hrazených zdravotních služeb (NRHZS) vznikla datová sada přinášející informace o výskytu a léčbě diabetes mellitus v České republice ve formě anonymizovaných dat. Datová sada umožňuje hodnotit epidemiologické charakteristiky DM (incidence, prevalence, mortalita) a způsob léčby DM v populaci České republiky od roku 2010 do posledního uzavřeného roku. Uživateli je umožněno údaje zjištěné v jednotlivých letech stratifikovat dle demografických charakteristik pacientů (pohlaví, věk, kraj nebo okres bydliště). Jeden záznam (řádek) datové sady obsahuje informaci o výskytu a léčbě diabetes mellitus u jednoho pacienta v průběhu jednoho roku; jde o tzv. paciento-rok. Prostřednictvím identifikátoru unikátního pacienta tvořeného náhodně přiřazeným přirozeným číslem lze propojit záznamy pacienta z jednotlivých let. Datová sada vzniká v souladu s národní metodikou tvorby otevřených dat a je dostupná v národním katalogu.
Datová sada obsahující přírůstkové a kumulativní denní počty provedených PCR testů s rozlišením na prvotesty (počet testů v daném dni po korekci na opakované a kontrolní testy) a opakované testy u stejné osoby na onemocnění COVID-19 dle hlášení laboratoří. Datová sada nahrazuje předchozí verzi dostupnou na adrese https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v1/covid-19/ . Prvotesty jsou k dispozici od 1. srpna 2020 z důvodu úplnosti nahlášených dat jednotlivými laboratořemi na individuální úrovni. V předchozím období existuje riziko neúplnosti těchto individuálních dat a proto do 31. července vycházíme pouze z dat agregovaných, která však neumožňují složitější analytické výpočty. Datová sada s diagnostickými testy na COVID-19 je od 16. 11. 2020 doplněna dle mezinárodních metodik ECDC, které kalkulují při výpočtu míry (%) pozitivních na počtu testů (test positivity rate) na celkový počet provedených testů RT-PCR ( https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/covid-19-testing ). Provedené doplnění datových sad reaguje na zahájení testování antigenními testy v ČR a zajišťuje shodu údajů s mezinárodně publikovanými daty, které ČR hlásí podle metodik ECDC do zahraničí. Jako testy určující denní počet nově diagnostikovaných případů jsou nadále uvažovány pouze testy primárně pozitivní. Zásadním důvodem doplnění datové sady je zahájení testování antigenními testy v ČR, u kterých je opakované vyšetření PCR indikováno jako konfirmační a nelze jej v případě negativního výsledku nezahrnout do centrálních statistik. Datová sada zatím nezahrnuje výsledky samotných antigenních testů, o jejich začlenění bude rozhodnuto na základě mezinárodních doporučení, která budou v brzké době v tomto smyslu aktualizována. Nyní provedená úprava znamená, že do výpočtu indexu rizika 23. 11. 2020 byla zahrnuta 7denní časová řada počtu testů doplněných a odvozených dle výše citované ECDC metodiky, což vede k posunu výsledků míry (%) pozitivních na počtu testů (test positivity rate) oproti indexu rizika z 22. 11. 2020, který započítává pouze testy bez výše uvedených doplnění. Tato změna se promítá i do otevřených datových sad počtu testů umožňujících ruční výpočet indexu rizika. Datová sada již není aktualizována a je nahrazena sadou dostupnou na adrese https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v2/covid-19/testy-pcr-antigenni.csv .
Datová sada obsahující záznamy o úmrtích v souvislosti s onemocněním COVID‑19 dle hlášení krajských hygienických stanic. Zahrnuje úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‑19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni. S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování.
V rámci zveřejňování dat z Národního registru reprodukčního zdraví (NRRZ) byla připravena datová sada, která přináší informace o matce, její anamnéze, způsobu a průběhu porodu ve formě plně anonymizovaných primárních dat. Jedná se o tematicky zaměřenou datovou sadu, která umožňuje hodnotit způsob porodu pomocí standardizovaného, přenositelného a mezinárodně uznávaného klasifikačního systému dle Robsona. S ohledem na dostupnost vstupních parametrů pro výpočet klasifikace obsahuje data až od roku 2021. Jeden řádek souboru obsahuje informaci o jedné rodičce a jejím porodu včetně stratifikace dle základních charakteristik. Rozdělení všech rodiček podle Robsona a zároveň způsob ukončení těhotenství umožňuje analyzovat podíl výskytu císařských řezů. Datová sada má za cíl postihnout úzce vymezenou tematickou oblast a umožnit uživatelům vlastní analytické zpracování. Tato tematická datová sada je zcela samostatná, navzájem nepropojitelná. Sada vzniká v souladu s národní metodikou tvorby otevřených dat a je dostupná v národním katalogu. K datovým sadám NRRZ byl vytvořen souhrnný číselník s cílem usnadnit uživateli práci s těmito datovými sadami. Číselník je dostupný v lokálním (https://www.nzip.cz/datova-sada/181) i národním katalogu (https://data.gov.cz/datov%C3%A1-sada?iri=https%3A%2F%2Fdata.gov.cz%2Fzdroj%2Fdatov%C3%A9-sady%2F00024341%2Fb0f2dba7c7c75bfd0d1ce412d324da08).
V rámci zveřejňování dat z Národního registru hrazených zdravotních služeb (NRHZS) vznikla datová sada přinášející informace o hospitalizačních případech akutní péče ve formě agregovaných dat hospitalizačních případů. Datová sada obsahuje data o vykázaných zdravotních službách hrazených z veřejného zdravotního pojištění od roku 2010 až do posledního uzavřeného roku a poskytuje uživatelům možnost hodnocení počtu hospitalizačních případů akutní péče (sestavených dle metodiky CZ-DRG) a objemu ošetřovacích dnů na standardních lůžcích a lůžcích intenzivní péče. Základním cílem datové sady je poskytnout sumární charakteristiku hospitalizačních případů akutní péče (počet hospitalizačních případů, sumu ošetřovacích dní) dle dostupných kategorizací. Uživatel může údaje stratifikovat dle jednotlivých charakteristik pacientů (věk, pohlaví, bydliště), charakteristik zdravotnického zařízení (sídlo zdravotnického zařízení), charakteristik hospitalizačního případu (hlavní hospitalizační diagnóza, operace a úmrtí během hospitalizačního případu) nebo jejich kombinací. Datová sada vzniká v souladu s národní metodikou tvorby otevřených dat a je dostupná v národním katalogu.
V rámci zveřejňování dat z Národního registru hrazených zdravotních služeb (NRHZS) vznikla datová sada přinášející informace o hospitalizačních případech akutní péče ve formě agregovaných dat hospitalizačních případů. Datová sada obsahuje data o vykázaných zdravotních službách hrazených z veřejného zdravotního pojištění od roku 2010 až do posledního uzavřeného roku a poskytuje uživatelům možnost hodnocení počtu hospitalizačních případů akutní péče (sestavených dle metodiky CZ-DRG) a objemu ošetřovacích dnů na standardních lůžcích a lůžcích intenzivní péče. Základním cílem datové sady je poskytnout charakteristiku hospitalizačních případů akutní péče (počet hospitalizačních případů, sumu ošetřovacích dní) dle typu zařízení a dalších dostupných kategorizací. Uživatel může údaje stratifikovat dle jednotlivých charakteristik pacientů (věk, pohlaví, bydliště), charakteristik zdravotnického zařízení (typ zdravotnického zařízení), charakteristik hospitalizačního případu (hlavní hospitalizační diagnóza, operace a úmrtí během hospitalizačního případu) nebo jejich kombinací. Datová sada vzniká v souladu s národní metodikou tvorby otevřených dat a je dostupná v národním katalogu.
Datová sada obsahující kumulativní denní počty osob s prokázaným onemocněním COVID-19 dle hlášení krajských hygienických stanic včetně laboratoří, denní počty vyléčených po onemocnění COVID‑19 dle hlášení krajských hygienických stanic, denní počty úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‑19 dle hlášení krajských hygienických stanic a hospitalizačních úmrtí, a denní počty provedených testů na onemocnění COVID-19 dle hlášení laboratoří. S ohledem na fakt, že vykazování vyléčených osob a úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování. Datová sada je dostupná v nové verzi na adrese https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v2/covid-19/ .
Obsah datové sady zahrnuje základní epidemiologické parametry (počty nově diagnostikovaných osob s COVID-19 včetně reinfekcí, počty aktuálně nakažených včetně reinfekcí) na úrovni obcí ČR. Na základě informací z některých malých obcí eviduje správce systému ISIN problémy s přiřazením bydliště obyvatel. Jde o chybu ztotožňování bydliště v reálném čase u minority případů, kdy není uvedeno bydliště z šetření KHS a jsou dostupná pouze data z laboratoří. Bydliště je správně určeno na úrovni kraje a okresu, ale došlo k chybnému přiřazení osob ke konkrétní obci. Případy podle všeho patří do velkých měst, a drobné obce byly přiřazeny omylem. Dalším problémem může být přiřazení správného trvalého bydliště k dané obci u pacienta, který však v obci nepobývá (pouze je tam přihlášen k pobytu) a jeho diagnóza i léčba probíhá jinde. Správce i provozovatel ISIN děkují vedení obcí za zpětnou vazbu, neboť jinak takové chyby nelze odhalit. Publikování dat na úrovni obcí bylo vedeno snahou o bezbariérový informační servis – tato data jsou nyní ve spolupráci se správou základních registrů zpětně validována. Nejde o chyby velkého rozsahu, nicméně je nutné je dořešit. Pro starosty všech obcí je nově připravený nový internetový dashboard, který umožní rychlou zpětnou kontrolu správnosti.
Datová sada podle krajů ČR obsahující denní přehledy změn volných kapacit v nemocnicích akutní péče (celkové počty dostupných přístrojů a lůžek společně s volnými kapacitami v jednotlivých dnech) v souvislosti se šířením nákazy onemocnění COVID-19. Datová sada obsahuje přehledy o přístrojové technice (ECMO, UPV, CRRT, IHD, ventilátory – přenosné a operační sál) a obsazenosti lůžek (pouze lůžka za ARO JIP dospělí a standardní lůžka s kyslíkem za celou nemocnici). Pravidelně jsou aktualizovaná lůžka, která umožňují poskytování daného typu péče, tj. mají nezbytný personál a odpovídající materiálně technické zabezpečení. Definování nezbytného počtu personálu pro daný typ lůžka se může mezi jednotlivými nemocnicemi lišit. Data jsou dostupná od 1. září 2020 do 25. března 2021. Od 29. března je publikována nová otevřená datová sada, kde budou uvedeny aktuálně sledované kapacity.

Zobrazeno 1 až 10 z 50

Téma

Organizace

Počet výsledků