omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny neboli omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou polynenasycené mastné kyseliny, jejichž „vnitřní“ (chemická) struktura se vyznačuje přítomností tzv. dvojné vazby mezi třetím a čtvrtým atomem uhlíku (počítáno od „konce řetízku“, představíme-li si mastnou kyselinu zjednodušeně jako řetízek „kuliček“, tzn. atomů uhlíku).

Obrázek: Zjednodušeně znázorněná chemická struktura omega-3 mastné kyseliny, v tomto případě kyseliny alfa-linolenové. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. V případě omega-3 mastných kyselin se první dvojná vazba nachází mezi třetím a čtvrtým atomem uhlíku (znázorněno červeně). (Zdroj: depositphotos.com)

Omega-3 mastné kyseliny jsou v přírodě hojně rozšířeny. Jsou důležitou součástí metabolismu lipidů a hrají významnou roli ve stravě člověka a normálním fungování organismu. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v řepkovém, lněném, sójovém nebo ořechovém oleji (z vlašských ořechů) a v tučných rybách (makrela, losos, tuňák, sleď; ze sladkovodních ryb je to např. siven). Nejvýznamnější pro člověka jsou následující omega-3 mastné kyseliny:

Omega-3 mastné kyseliny se řadí mezi esenciální mastné kyseliny.

Viz také mastné kyseliny, omega-6 mastné kyseliny, omega-9 mastné kyseliny.