Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Závislosti a návykové látky
  • Závislosti: základní informace
  • Aktuální: Fáze drogové závislosti

Fáze drogové závislosti

Kategorie: Závislosti: základní informace – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Fáze drogové závislosti se skládají z několika fází: z fáze experimentální, z fáze sociálního užívání, z fáze ztráty kontroly nad užíváním návykové látky a fáze dosažení k normálu. Tyto fáze v závislosti na síle jednotlivých návykových látek mohou být různě dlouhé, popřípadě mohou chybět.

Ilustrační obrázek Fáze drogové závislosti

Ideální svět…

První fáze vzniku závislosti je fáze experimentální. Jedinec je z užívání návykové látky nadšen. Zažívá pocity, kterých se mu dříve nedostávalo, má intenzivnější prožitky, bohatší nápady, zajímavé sny a optimistický pohled na svět. Najednou jde vše lehce a s ničím si nedělá starosti, může se i lépe soustředit a učit.

Poznat, že člověk užívá drogu lze jen z náznaků, např. je častěji náladový. V této fázi má užívání návykové látky minimum negativních zdravotních a sociálních důsledků a k uspokojení potřeby stačí malé dávky. Uniká z reality do ideálního světa, kde problémy neexistují.

Můžu přestat….

Do druhé fáze patří sociální užívání, tzv. víkendové braní drogy. V této fázi se již pomalu začíná projevovat závislost a droga se stává zdrojem problémů. Uživatel drogy si myslí, že má vše pod kontrolou a že může kdykoliv přestat. Droze se začíná přizpůsobovat uživatelův denní režim a i přátelé. S přáteli si již jedinec nemá co říct a vyhledává nové přátele mezi jinými uživateli návykových látek. V tomto období mohou vznikat problémy ve škole nebo v práci.

Jedinec je užíváním drogy otupen, zhoršuje se mu schopnost se soustředit, přemýšlet a zhoršuje se paměť. Snižují se pracovní nebo studijní výkony a často jedinec chodí do školy či práce pod vlivem návykových látek. Vyskytují se konflikty s rodinou nebo s okolím a jedinec často své jednání vysvětluje lhaním, vymlouváním a omluvami. Rovněž se v této fázi užívání mohou objevit první zdravotní problémy, často je jedná o nespavost, nechuť k jídlu, bolesti hlavy, stres, deprese.

Potřebuji každý den….

Třetí fáze, kdy jedinec ztrácí kontrolu nad návykovou látkou a svojí závislostí, je fáze každodenního užívání. Vše v životě jedince se podřizuje droze, která ho zcela ovládla. Uživatel myslí jen na to, kdy si dá příští dávku. Ze zvyšující se potřeby drogy se objevují i finanční problémy, které jedinec řeší různě, nejčastěji krádežemi, podvody či prostitucí.

V této fázi vidí člověk jako řešení svých problémů jen drogu a dostává se do začarovaného kruhu a stále větších problémů. Často tyto problémy vyústí až ve ztrátu zaměstnání, vyloučení ze školy, ztrátu okruhu přátel i rodiny. Mnoho lidí se pokouší se závislostí skoncovat, avšak sami již toho nejsou schopni, protože si vytvořili fyzickou závislost.

Bolest a vina mezi absťáky a předávkováním….

Poslední fáze užívání k dosažení normálu často končí smrtí předávkováním návykovou látkou nebo selháním organismu. Vysoké dávky drogy uživateli již nic nepřináší a užívání je pouze úlevou od fyzické a psychické bolesti.

V této fázi se člověk neštítí udělat cokoliv, aby drogu získal. V případě, že se mu drogu nepodaří získat, nastává u jedince tzv. abstinenční syndrom, který má široké spektrum projevů v závislosti na povaze užívané návykové látky. Příznaky jsou například zimnice, bolest celého těla, agresivita, stres, deprese, absolutní vyčerpání, halucinace. Typický je pocit viny po užití drogy, který jedinec řeší užitím další dávky, aby na pocit viny zapomněl. Z této fáze je možné se dostat pouze s pomocí někoho zvenku.

Související odkazy

  1. Drogy a drogové závislosti (odkaz vede na web Ústavu farmakologie 3. LF UK)
  2. Drogy a drogová závislost (odkaz vede na web Branického sanatoria Moniky Plocové)
  3. Jiří Presl: Drogy: poznej svého nepřítele. Praha, 2012. (PDF soubor ke stažení, 1.8 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Závislosti: základní informace

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Závislost: co to je?“

    Závislost: co to je?

    Závislosti: základní informace

    Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuální, všichni máme schopnost odolávat různým druhům pokušení jinou.

  • Ilustrační obrázek Kokain

    Kokain

    Nelegální návykové látky

    Kokain je návyková látka s povzbuzujícími účinky na náš centrální nervový systém. Podle rozdělení návykových látek dle působení na psychiku se řadí mezi tzv. stimulační látky.

  • Ilustrační obrázek Opiáty

    Opiáty

    Nelegální návykové látky

    Opiáty jsou návykové látky s převážně tlumivým účinkem, které se získávají ze surového opia nezralých makovic opiového máku. Mezi typické zástupce patří morfin, heroin, kodein, braun.

  • Ilustrační obrázek Jak poznat užívání drog

    Jak poznat užívání drog?

    Závislosti: základní informace

    O tom, že se někdo stane závislým, rozhoduje kombinace více faktorů. Patří mezi ně osobnost jedince, včetně vlivů dědičnosti, vlivy prostředí a společnosti na jednotlivce a droga samotná se všemi svými vlastnostmi.

Doporučené zdroje

  • Mapa pomoci závislým osobám

    Závislosti a návykové látky

    Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto adiktologických programů je opravdu rozsáhlá: zaměřují se nejen na léčbu, ale také na poradenství, prevenci nebo snižování rizik. Do mapy byly zařazeny i služby pro odvykání kouření a služby zaměřené na problémové hráčství. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj
  • Národní stránky pro snížení rizik hazardního hraní

    Nelátkové závislosti

    Problémové hráčství (nazývané též patologické hráčství nebo hráčská porucha) je porucha kontroly hráčského chování, zjednodušeně závislost na hraní hazardních her. Národní stránky pro snížení rizik hazardního hraní poskytují základní orientaci v této problematice, fakta o hazardním hraní, jednoduchý test ke zjištění míry problému a v neposlední řadě i tipy pro problémové hráče a jejich blízké. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj
  • Národní stránky pro podporu omezení konzumace alkoholu

    Závislosti a návykové látky

    Konzumace alkoholu v České republice je běžným a rozšířeným jevem. Národní stránky pro podporu omezení konzumace alkoholu se mj. snaží vyvrátit mýtus, že pítí alkohol je bez rizik. Portál poskytuje základní fakta o konzumaci alkoholu, dva jednoduché testy, tři netradiční kalkulátory, příběhy alkoholiků, kterým se podařilo závislost překonat, a v neposlední řadě i tipy pro osoby s problémy vyvolané užíváním alkoholu a jejich blízké. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj
  • Národní stránky pro podporu odvykání kouření

    Závislosti a návykové látky

    Aktivní či pasivní kouření i nadále představuje problém pro poměrně velkou část české populace. Národní stránky pro podporu odvykání kouření poskytují podporu těm, kdo chtějí s kouřením přestat. Kromě důvodů, proč přestat s kouřením, obsahuje portál i test závislosti na cigaretách, resp. nikotinu, dále konkrétní rady, jak při odvykání postupovat, a také příběhy ex-kuřáků, kterým se podařilo s tímto zlozvykem skoncovat. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 16.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace