Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Hračky a zdraví
  • Aktuální: Kdo kontroluje dodržování pravidel o bezpečnosti hraček?

Kdo kontroluje dodržování pravidel o bezpečnosti hraček?

Kategorie: Hračky a zdraví – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Hračky jsou výrobky, které musí splňovat bezpečnostní a technické parametry tak, aby neohrožovaly zdraví dítěte. V ČR průběžně provádí kontroly dětských hraček, které jsou v nabídce a prodeji na českém trhu Česká obchodní inspekce (ČOI).

Ilustrační obrázek Kdo kontroluje dodržování pravidel o bezpečnosti hraček?

ČOI kontroluje dodržování zákonů při nabídce a prodeji dětských hraček. Především se zaměřuje na dodržování zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky [1], které jsou konkretizovány v nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky [2]. 

Na webu České obchodní inspekce [3] jsou ve formě tiskových zpráv pravidelně zveřejňovány výsledky kontrol, kde jsou uvedeny i nejzávažnější a nejčastější nedostatky, které u hraček zjistila.

Dalším kontrolním orgánem pro hračky na českém trhu jsou krajské hygienické stanice (KHS) a hygienická stanice hlavního města Prahy (HS hl.m.Prahy). KHS kontrolují bezpečnost hraček podle zákona č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích [4]. Také ony zveřejňují nebezpečné hračky na svých webových stránkách a také na webu Ministerstva zdravotnictví ČR [5].

Důležité kontakty

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ)

  • Biskupský dvůr 11485
  • 110 00 Praha 1
  • tel: +420 221 802 111
  • e-mail: unmz@unmz.cz; 
  • podatelna@unmz.cz (pouze pro příjem zpráv obsahujících certifikovaný elektronický podpis)

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) [6] je vnitrostátním normalizačním orgánem a také příslušným orgánem pro implementaci směrnice o bezpečnosti hraček. Implementaci směrnice o bezpečnosti hraček zajišťuje odbor státního zkušebnictví. V oblasti hraček je oznamujícím orgánem. Kontroluje, zda oznámené subjekty (autorizované osoby) dodržují ustanovení zákona č. 22/1997 Sb. [1], nařízení vlády a přímo použitelných nařízení EU a zajišťuje jejich koordinaci. Podílí se na transpozici evropských předpisů a adaptaci vnitrostátních předpisů. Zajišťuje účast v pracovních skupinách EK a Rady.  

ÚNMZ zajišťuje formou koordinačních porad autorizovaných osob s účastí zástupců Ministerstva zdravotnictví/Státního zdravotního ústavu, Sdružení pro hračku a hru a ČOI vzájemné informování, spolupráci a koordinaci. K projednávání návrhů technických předpisů a jiných dokumentů a předávání informací zejména z pracovních skupin EK a Rady má ÚNMZ k dispozici Technickou komisi ÚNMZ pro hračky, v níž jsou zastoupeny dotčené orgány státní správy, dozorový orgán, národní akreditační orgán, autorizované osoby, výrobci a spotřebitelé.

ÚMNZ provozuje mj. webovou stránku zaměřenou na bezpečnost hraček [7].

Další důležitou institucí spolupracující v oblasti bezpečnosti hraček a při přípravě evropské legislativy v oblasti hraček, je Státní zdravotní ústav, který spolupracuje s ÚNMZ a orgány dozoru nad trhem – Českou obchodní inspekcí [3] a krajskými hygienickými stanicemi – především v oblasti chemických a hygienických vlastností hraček a provádí analýzu rizik. Dále také bývá žádán Českou obchodní inspekcí a hygienickou službou o provedení analýz a o zhodnocení rizika hraček z hlediska dopadu na zdraví konečného spotřebitele.

Státní zdravotní ústav, státní příspěvková organizace

  • Šrobárova 49/48
  • 100 42 Praha 10
  • Tel: + 420 267082432
  • Email: zdravust@szu.cz

Státní zdravotní ústav (SZÚ) [8] zveřejňuje na svých webových stránkách řadu informací týkajících se veřejného zdraví, které se týkají rovněž oblasti hraček, resp. látek v nich obsažených. Na stránkách SZÚ jsou obecně sdělovány informace k aktuálním tématům a závažné problémy týkající se možného poškození zdraví.

Související odkazy

  1. Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  2. Nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  3. Česká obchodní inspekce (odkaz vede na web coi.cz)
  4. Zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  5. Ministerstvo zdravotnictví České republiky (odkaz vede na web mzcr.cz)
  6. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) (odkaz vede na web unmz.cz)
  7. ÚNMZ: Hračky (odkaz vede na web unmz.cz)
  8. Státní zdravotní ústav (SZÚ) (odkaz vede na web szu.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Hračky a zdraví

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Hračky a zdraví

    Hračky a zdraví

    Spotřebitelské výrobky a zdraví

    Hračka je předmět používaný ke hře dětí. Slouží k upoutání pozornosti dítěte, k jeho zábavě, ale také k rozvíjení jeho motorických a psychických schopností.

  • Ilustrační obrázek k článku „Bezpečnost a zdravotní nezávadnost potravinářských obalů, právní předpisy a úřední kontrola“

    Bezpečnost a zdravotní nezávadnost potravinářských obalů, právní předpisy a úřední kontrola

    Balení potravin a zdraví

    Abychom se již od začátku ubírali správným směrem při navrhování a následně i při vlastním výrobě potravinářských obalů, je nezbytné správně porozumět tomu, co všechno musí tento obal splňovat, aby byl bezpečný a vhodný pro balení potravin a aby naopak neohrožoval zdraví spotřebitelů tím, že se z něj budou uvolňovat toxické chemické látky nebo v něm budou přítomny mikroorganismy, případně toxiny, produkované právě těmito mikroorganismy. 

  • Ilustrační obrázek Emise ze stavebních výrobků

    Emise ze stavebních výrobků: úvod

    Spotřebitelské výrobky a zdraví

    Stavebními výrobky se rozumí výrobky, které jsou určeny pro trvalé zabudování do staveb. Mohou se z nich uvolňovat emise (páry chemických látek), které mohou ohrožovat lidské zdraví. Zdraví spotřebitele by mělo ochránit dodržování pravidel pro uvádění výrobků na trh a samozřejmě i vlastní střízlivý úsudek.

  • Ilustrační obrázek Kosmetika a zdraví

    Kosmetika a zdraví: úvod

    Spotřebitelské výrobky a zdraví

    Kosmetické přípravky jsou běžnou součástí našeho života a používáme je již od narození. Oprávněně tedy požadujeme, aby všechny kosmetické přípravky byly bezpečné, aby deklarovaná funkce odpovídala skutečnosti a byla ověřena pomocí příslušných testovacích postupů a metod. Proto existují přísná pravidla pro jejich vývoj, hodnocení a vlastní výrobu.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 25.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace