Poškození mozku

Zdroje věnované příčinám, projevům, komplikacím, diagnostice a možnostem léčby poškození mozku. Dozvíte se také, jakým způsobem může rehabilitace, fyzioterapie, logopedie a psychická podpora pacienta, pomoci zmírňovat následky poškození mozku.

Pokračujte na původní zdroj

Poškození mozku

Související témata:


Více v kategorii Mozek a nervy

Články na NZIP

 • Organické duševní poruchy: co to je?

  Existuje řada duševních poruch podmíněných organicky. Patří mezi ně například delirium nebo demence. Organické duševní poruchy mají mezi lidmi často pověst nebezpečných onemocnění. Mozek je však schopen regenerace v mnohem větší míře, než se dříve předpokládalo, a v mnoha případech je možná alespoň částečná rehabilitace.

 • Cévní mozková příhoda: obory rehabilitace

  Základem každé úspěšné rehabilitace je individuální rehabilitační plán, který je sestaven pacientovi na míru, a to v závislosti na míře postižení v konkrétních částech těla. Ve většině případů mají postižení nejen pohybové poruchy, ale také kognitivní deficity (např. poruchy pozornosti či neschopnost soustředit se) a komunikační problémy. Z těchto důvodů se na rehabilitaci musí podílet celý tým odborníků z různých oborů.

 • Cévní mozková příhoda: rehabilitace

  Vzít do ruky šálek, napít se z něj nebo obléci si svetr – to nejsou věci, nad kterými by se zdravý člověk musel příliš zamýšlet, protože za normálních okolností jsou takové úkony téměř stejně přirozené jako dýchání. V každodenním životě tyto činnosti často ani vědomě nevnímáme. U pacientů s mozkovou příhodou tomu tak není: každodenní jednoduché úkony a pohyby pro ně mohou představovat nepřekonatelnou překážku.

Doporučené zdroje

 • Parkinsonova nemoc

  Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě Parkinsonovy nemoci. Zjistíte, jakým způsobem je možné ovlivnit průběh nemoci a jaké terapeutické metody pomáhají zvládat toto onemocnění.

  Přejít na externí zdroj
 • Roztroušená skleróza

  Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy. Dozvíte se, jak žijí lidé, u kterých byla tato nemoc diagnostikovaná a také, že tato diagnóza nemusí nutně znamenat konec aktivního života.

  Přejít na externí zdroj
 • Huntingtonova choroba

  Zdroje věnované popisu, příčinám, projevům, stadiím, diagnostice a léčbě Huntingtonovy choroby. Seznámíme vás se společností, která pomáhá nemocným a jejich rodinám zvládat toto neurodegenerativní onemocnění a také se dozvíte, že vhodnou péčí je možné zvýšit kvalitu života nemocných.

  Přejít na externí zdroj
 • Narkolepsie

  Zdroje věnované popisu, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě narkolepsie. Dozvíte se, proč potřebuje člověk spát, zda je odpolední spánek prospěšný a jak by měl vypadat správný spánkový režim nebo na koho se obrátit v případě, že spíte nepřiměřeně dlouho. Informace o poruchách spánku naleznete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj