Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Cévní mozková příhoda
  • Aktuální: Cévní mozková příhoda a deprese

Cévní mozková příhoda a deprese

Kategorie: Cévní mozková příhoda – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Po CMP se pacientovi i jeho příbuzným často náhle změní život, a to nejen v důsledku fyzických postižení. V některých případech se mění i psychika pacienta. Náhlá ztráta schopností, pocity bezmoci nebo nejistoty ohledně budoucnosti mohou vést k rozvoji deprese. U pacientů po CMP je navíc často obtížné zjistit, zda je člověk po cévní mozkové příhodě pouze skleslý, nebo zda se u něj již rozvinula deprese. V každém případě je potřeba s psychikou pacienta pracovat a depresím předcházet nebo – pokud se již vyvinuly – je léčit.

Ilustrační obrázek k článku „Cévní mozková příhoda: deprese“

Psychické zvládání následků mrtvice

Výsledky výzkumů, které se zabývají zvládáním psychických problémů včetně depresí u pacientů po CMP, poukazují na to, že pacienti s cévní mozkovou příhodou i jejich příbuzní potřebují co nejvíce podpory zvenčí. Úspěch rehabilitace totiž nezávisí jen na motivaci postižených, ale nutná je účinná spolupráce postiženého a jeho nejbližších s lékaři, ošetřujícím personálem a dalšími odborníky. Výzkumy ukazují, že intenzivní podpora v tomto směru může také pomoci zmírnit depresi.

Pokud se pacient příbuzným nebo ošetřujícímu personálu zdá dlouhodobě skleslý, je potřeba doporučit návštěvu odborníka, psychologa či psychiatra, kteří provedou diagnostiku (neboť u pacientů po CMP je pro laika často obtížné rozvoj depresí odlišit od poměrně běžné a logické skleslosti) a navrhnou léčbu.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Deprese a bipolární porucha


Více v kategorii Cévní mozková příhoda

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Cévní mozková příhoda: následná péče“

    Cévní mozková příhoda: následná péče

    Cévní mozková příhoda

    V případě, že pacient po cévní mozkové příhodě není schopen rehabilitace, může být přeložen do léčebny dlouhodobě nemocných. Ani zde však následná péče není časově neomezená a takovému pacientovi je nutné zajistit obvykle po třech měsících buď ošetřovatelskou péči v domácích podmínkách (pokud jeho nejbližší jsou schopni se o něj postarat), případně místo v ústavech poskytujících sociální péči (domov pro seniory, domov pro osoby se zdravotním postižením atd.).

  • Ilustrační obrázek k článku „Cévní mozková příhoda: přehled rehabilitačních opatření“

    Cévní mozková příhoda: obory rehabilitace

    Cévní mozková příhoda

    Základem každé úspěšné rehabilitace je individuální rehabilitační plán, který je sestaven pacientovi na míru, a to v závislosti na míře postižení v konkrétních částech těla. Ve většině případů mají postižení nejen pohybové poruchy, ale také kognitivní deficity (např. neschopnost se soustředění či potíže s pamětí) a komunikační problémy. Z těchto důvodů se na rehabilitaci musí podílet celý tým odborníků z různých oborů.

  • Ilustrační obrázek k článku „Naléhavý stav: cévní mozková příhoda“

    Akutní cévní mozková příhoda: co to je?

    Cévní mozková příhoda

    Při CMP platí, že nic není v tuto chvíli tak důležité jako čas. Každá minuta oběhové poruchy v mozku nebo krvácení do mozku jej poškozuje. Čím dříve je zahájena léčba, tím vyšší má pacient šanci na přežití mrtvice a záchranu mozkových buněk, a tím i na co nejúčinnější prevenci vážného poškození mozku. Diagnostika a akutní léčba mrtvice proto vždy znamenají závod s časem. Nejzazším limitem pro optimální zahájení léčby jsou čtyři a půl hodiny od prvních známek ischemické cévní mozkové příhody.

  • Ilustrační obrázek k článku „Cévní mozková příhoda: jak ji poznat?“

    Cévní mozková příhoda: jak ji poznat?

    Cévní mozková příhoda

    U CMP jde především o čas. Důsledky cévní mozkové příhody lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány včas a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. V mnoha případech se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Nejčastěji se v takových případech jedná o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři, ruce a/nebo noze. Tyto dočasné příznaky jsou často typickými předzvěstí blížící se mrtvice, a pokud nastanou, je velmi vhodné co nejdříve vyhledat lékaře – odborné vyšetření a včasné léčba může v takových případech předejít závažným následkům nebo i smrti!

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 17.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace