Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Ústa a zuby
  • Onemocnění zubů
  • Aktuální: Parodontitida: co to je?

Parodontitida: co to je?

Kategorie: Onemocnění zubů – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Parodontitida je v dnešní době nejčastějším důvodem ztráty zubů v dospělém věku. Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na jiné části tkáně obklopující zub – tzv. parodont – a poškodí je, jedná se o parodontitidu (hovorově „paradentóza“).

Ilustrační obrázek k článku „Parodontitida: základní informace“

V případě parodontitidy se jedná o zánětlivé onemocnění tkáně obklopující zub, tzv. závěsného aparátu neboli parodontu. Parodontitidu v drtivé většině případů způsobují bakterie, ale jejími původci mohou být i viry nebo plísně. Zánět napadá a ničí čelistní kost. Pokročilé onemocnění může vést až ke ztrátě zubů.

Poznámka: U parodontitidy nejsou vždy postiženy všechny zuby. Onemocnění se může objevit jen na některých místech.

Parodont (lat. parodontium) je závěsný aparát zubu a jeho doslovný překlad znamená „okolo zubu“. Pod pojmem parodont se rozumí soubor všech tkání, které ukotvují zub v kosti. Konkrétně to jsou zubní lůžko (alveolus dentalis), ozubice (periodontium), cement (cementum) a dáseň (gingiva).

Projevy parodontitidy

V počátečních stadiích je parodontitida bezbolestná. Na onemocnění závěsného aparátu zubu mohou poukazovat následující příznaky:

  • oteklé a zarudlé dásně,
  • krvácející dásně (zejména při čištění zubů),
  • citlivé zubní krčky,
  • ustupující dásně (viditelně obnažené zubní krčky),
  • zápach z úst,
  • uvolněné zuby.

Jak vzniká parodontitida?

Hlavní příčinou zánětů dásní je zubní plak. Zubní plak je z velké části tvořen bakteriemi, plísněmi a viry, které společně vytvářejí tzv. biofilm – člověk má pocit, jako by měl zuby pokryté „slizem“. Mikroorganismy v zubním povlaku mohou vést k zánětu dásně. Riziko vzniku zánětů dásní a parodontitidy je zvýšené u kuřáků (!).

Samotný zubní plak je měkký a lze jej odstranit důkladným čištěním zubů. Pokud není zubní plak odstraněn, časem ztvrdne kvůli minerálům, které se v něm usazují: vzniká zubní kámen. Zubní kámen podporuje růst zubního plaku směrem ke kořeni zubu. Mezi kořenem zubu a dásní se tvoří mezera (kapsa), která se odborně nazývá parodontální chobot. Tento prostor představuje ideální místo pro další množení bakterií.

Není-li v onemocnění tomto stadiu odborně ošetřeno, zánět pokračuje a parodontální choboty se stále prohlubují. Důsledkem je úbytek jak vazivových vláken kotvících zub do kosti, tak kosti samotné. Zuby postupně „přestávají držet“ v čelisti a uvolňují se. V nejhorším případě vede parodontitida ke ztrátě postižených zubů.

Poznámka: Parodontitida je zpočátku zcela bezbolestná, proto může zůstat dlouho neodhalena. Proto je důležité chodit na pravidelné kontroly k zubnímu lékaři, který dokáže odhalit i počáteční stadia zánětu dásní nebo parodontitidy.

Má-li člověk zánět dásní, neznamená to automaticky, že se u něj vyvine parodontitida a že nakonec přijde o zuby. Zánětům dásní lze předcházet každodenním čištěním zubů i mezizubních prostorů, pravidelnými návštěvami dentální hygieny a 2× ročně návštěvou zubního lékaře (viz článek Zubní preventivní prohlídky).

Poznámka: Parodontitida vždy začíná zánětem dásní (gingivitidou). Gingivitida je nejranější stadium onemocnění dásní, které vzniká kvůli ulpívání zubního plaku na okrajích dásní. Kromě domácí zubní a ústní hygieny proto odborníci doporučují 2× ročně navštívit i dentální hygienu, aby člověk snížil riziko vzniku parodontitidy a následné ztráty zubů.

Na koho se mohu obrátit?

I když třeba nemáte žádné obtíže, byste měli pravidelně (2× ročně) chodit jak na zubní preventivní prohlídky, tak na dentální hygienu.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Zubní a ústní hygiena


Více v kategorii Onemocnění zubů

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Zubní preventivní prohlídky“

    Zubní preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    První zubní preventivní prohlídka se provádí u dětí v prvním roce života mezi šestým až dvanáctým měsícem a následně dvakrát ročně u dětí a dorostu od 1 roku života do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.

  • Ilustrační obrázek k článku „Zápach z úst“

    Zápach z úst (halitóza)

    Onemocnění ústní dutiny

    Zápach z úst (halitóza, lat. foetor ex ore) je sice nepříjemný, ale většinou neškodný. Jakmile je odhalena příčina zápachu, lze ji většinou poměrně snadno odstranit. Člověk trpící zápachem z úst by se nejprve měl obrátit na svého zubního lékaře. Diagnostika zápachu z úst se provádí buď čichem (organolepticky) nebo pomocí přístrojů (např. prostřednictvím tzv. halimetru). Léčba zápachu z úst se odvíjí od jeho příčiny. Jejím cílem je většinou odstranění bakterií způsobujících zápach, které se nacházejí v ústní dutině.

  • Ilustrační obrázek k článku „Zánět dásní (gingivitida)“

    Zánět dásní (gingivitida)

    Onemocnění zubů

    Stává se vám, že se zakousnete do jablka a zanecháte na něm červené stopy? Pak s vysokou pravděpodobností trpíte zánětem dásní neboli gingivitidou. Zubní lékaři rozlišují mezi akutní a chronickou gingivitidou. U neléčené gingivitidy hrozí riziko, že zánět přejde i na závěsný aparát zubu, tzv. parodont. Gingivitida je jedním z nejčastěji se vyskytujících onemocnění a často vede ke vzniku parodontitidy.

  • Ilustrační obrázek k článku „Péče o zuby: jak je správně čistit?“

    Péče o zuby: jak je správně čistit?

    Zubní a ústní hygiena

    Ať už jíme tvrdé, měkké, horké nebo studené potraviny, naše zuby nám každý den pomáhají v rozmělňování potravy na sousta vhodná do žaludku. Aby mohly zuby plnit tuto svou úlohu až do vysokého věku, je nezbytné o ně denně náležitě pečovat.

Doporučené zdroje

  • Parodontitida

    Onemocnění zubů

    Zdroje věnované popisu, příčině, příznakům, diagnostice a léčbě parodontitidy (hovorově „parodontózy“).. Dozvíte se, co obsahuje zubní plak, proč se tvoří zubní kámen a jakým způsobem správně provádět zubní hygienu a také, jak často by se mělo chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co vás čeká při návštěvě dentální hygieny.

    Přejít na externí zdroj
  • Parodontitida

    Onemocnění zubů

    Zdroje věnované popisu, příčině, příznakům, diagnostice a léčbě parodontitidy (hovorově „parodontózy“).. Dozvíte se, co obsahuje zubní plak, proč se tvoří zubní kámen a jakým způsobem správně provádět zubní hygienu a také, jak často by se mělo chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co vás čeká při návštěvě dentální hygieny.

    Přejít na externí zdroj
  • Zubní kaz

    Onemocnění zubů

    Zdroje věnované prevenci, příznakům a léčbě zubního kazu, dentální hygieně a rekonstrukci chrupu.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 25.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace