Technika čištění „z červeného na bílé“
- Vždycky si čistěte zuby směrem „z červeného na bílé“, tedy od dásně směrem k zubu. To je obzvláště důležité u dásní, které jsou poškozené nebo dokonce zanícené (viz článek Zánět dásní).
- Při čištění používejte jemný tlak a krouživé pohyby.
- Vodorovnými pohyby si čistěte pouze kousací plošky.
- Nezapomeňte si vyčistit i vnitřní stranu zubů. Kartáček přitom držte svisle.
Na správnou techniku čištění se můžete podívat v následujícím videu:
Správnou techniku čištění si musí osvojit i děti
I u dětí je potřeba vyčistit zuby důkladně a ze všech stran, a to pomocí zubního kartáčku vhodného pro děti (plastové štětiny s kulatými konci a menší hlavička kartáčku) a dětské zubní pasty s obsahem fluoridu. O dětské zuby je třeba pečovat denně a používat u toho správnou techniku.
Děti vidí vzor ve svých rodičích. První představu o zubní a ústní hygieně získá dítě už jen tím, že přihlíží čištění zubů u svých rodičů. Zpočátku si děti zuby čistit samy neumějí a ani nemohou. Techniku čištění se většina dětí naučí společně se svými rodiči. Pro děti je ideální, když se naučí zuby čistit pokaždé stejně (a zároveň správně). Na dětský zubní kartáček naneste přiměřené množství dětské zubní pasty (přibližně ve velikosti hrášku) a navlhčete jej. Čištění zubů by mělo začínat na kousacích ploškách a končit na vnitřních stranách zubů. Nejprve přicházejí na řadu zoubky horní čelisti, potom zoubky dolní čelisti:
- Nejprve vyčistěte všechny kousací plošky, a to malými pohyby tam a zpět. Nejprve nahoře, poté dole. Začněte na horní čelisti vlevo.
- Potom vyčistěte krouživými pohyby vnější plochy zubů. V této fázi by dítě mělo mít zuby „skousnuté“ (tzn. zavřenou čelist, zuby stojí naproti sobě).
- Při otevřené čelisti vyčistěte vnitřní plochy zubů, a to technikou „z červeného na bílé“ (směrem od dásně k zubu). Začněte na horní čelisti vlevo.
- Dítě by pak mělo vyplivnout, krátce si vypláchnout ústa, kartáček je nakonec potřeba důkladně omýt.
Zubní kartáček měňte pravidelně, přibližně každé dva měsíce. Zubní kartáček byste v každém případě měli vyměnit po prodělaném onemocnění (např. zánět v krku, chřipce podobné onemocnění apod.).
Podrobnější informace o významu i technice čištění zubů u dětí se dozvíte z videa Fakultní nemocnice v Motole: