Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Ústa a zuby
  • Ústa a zuby: základní informace
  • Aktuální: Od mléčných zubů až k zubům moudrosti

Od mléčných zubů až k zubům moudrosti

Kategorie: Ústa a zuby: základní informace – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Již při narození dítěte jsou v čelistech uloženy všechny zuby. Zhruba od 6. měsíce věku se začínají prořezávat první mléčné zuby u kojenců. Nejdříve se ve většině případů objeví oba spodní řezáky. Zhruba ve věku 2,5 roku je mléčný chrup – čítající dohromady 20 zoubků – úplný. U dospělého člověka sestává chrup většinou z 32 zubů: 16 zubů v horní čelisti a 16 zubů v dolní čelisti.

Ilustrační obrázek k článku „Od mléčných zubů až k zubům moudrosti“

Existují lidé bez zubů moudrosti, jejich chrup má tedy 28 zubů. V ojedinělých případech se může objevit více než 32 zubů (33, 34, ...). Mnohé z nich se dostanou až na povrch a jsou vidět v ústech, jiné zůstanou „zastrčené“ v kosti.

Druhy zubů

Podle funkce a umístění v chrupu rozlišujeme čtyři základní druhy zubů:

  • Řezáky se nacházejí v přední části horní i dolní čelisti a slouží k ukusování potravy. V každé polovině čelisti (horní i dolní) se nacházejí dva řezáky, celkem jich je tedy 8.
  • Špičáky jsou umístěné hned vedle řezáků a slouží k trhání potravy.
  • Třenové zuby se nacházejí hned za řezáky. Jsou podobné stoličkám, ale jsou menší, mají méně kořenů a méně hrbolků. V každé polovině čelisti (horní i dolní) se nacházejí dva třenové zuby, celkem jich je tedy 8.
  • Stoličky slouží k rozmělňování potravy; člověk jich má celkem 12, jsou ploché s malými hrbolky. Třetí stoličky se někdy označují jako „zuby moudrosti“.

obrázek 1 k článku Od mléčných zubů až k zubům moudrosti

Obrázek 1: Druhy zubů. Žlutě jsou vyznačeny řezáky, modře špičáky, oranžově třenové zuby a zeleně stoličky. Zdroj: http://www.scientificanimations.com / CC BY-SA

Stavba zubu

Nezávisle na tom, zda jde o řezák, špičák, třenový zub nebo stoličku, stavba zubu je vždy stejná. Každý zub se skládá z korunky, krčku a kořene. V následujícím textu jsou v závorkách kurzívou uvedeny latinské názvy.

Kořen (radix dentis) je uložen skrytě v čelistní kosti a zakončen hrotem. Počet kořenů se u zubů liší. Stoličky mají například více kořenů (až tři), zatímco řezáky nebo špičáky mají pouze jeden kořen.

Korunka (corona dentis) je viditelnou částí zubu. Je chráněna sklovinou (enamelum), nejtvrdším materiálem v lidském těle.

Krček (collum dentis) představuje přechod mezi korunkou a kořenem. Krček zubu je překryt dásněmi.

Pod zubní sklovinou se nachází zubovina neboli dentin (dentinum). Zubovina je měkčí než sklovina, pokračuje až ke kořeni zubu a obaluje zubní dřeň.

Dřeň (pulpa dentis) obsahuje nervy a cévy. Proto vnímáme všechny vnější vlivy jako teplé a studené.

Jako parodont (parodontium) se označuje závěsný aparát zubu, který spojuje zub s čelistí. Tvoří jej různé podpůrné tkáně, jejichž funkcí je ukotvit zub v kosti. Konkrétně to jsou zubní lůžko (alveolus dentalis), ozubice (periodontium), cement (cementum) a dáseň (gingiva).

obrázek 2 k článku Od mléčných zubů až k zubům moudrosti

Obrázek 2: Stavba zubu. Zdroj: By KDS4444 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52624520

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Ústa a zuby: základní informace

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Parodontitida: základní informace“

    Parodontitida: co to je?

    Onemocnění zubů

    Parodontitida je v dnešní době nejčastějším důvodem ztráty zubů v dospělém věku. Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na jiné části tkáně obklopující zub – tzv. parodont – a poškodí je, jedná se o parodontitidu (hovorově „paradentóza“).

  • Ilustrační obrázek k článku „Na technice čištění zubů záleží!“

    Na technice čištění zubů záleží!

    Zubní a ústní hygiena

    Kdo si chce své zuby čistit důkladně, musí se nejprve naučit správnou techniku čištění. Nesprávným čištěním totiž člověk může nadělat víc škody než užitku. Jednoduchá a snadno zapamatovatelná technika je „z červeného na bílé“, tedy od dásně na zub. Tím chráníte své dásně před poškozením.

  • Ilustrační obrázek k článku „Ústní dutina a jazyk“

    Ústní dutina a jazyk

    Ústa a zuby: základní informace

    Ústní dutina, společně se zuby a jazykem, které se v ní nacházejí, plní řadu důležitých úkolů. Tvoří začátek trávicího traktu a umožňuje jednak prvotní rozmělnění a zpracování potravy, jednak posun rozkousaných soust do jícnu. Kromě toho se výraznou měrou podílí na tvorbě řeči a na komunikaci obecně.

  • Ilustrační obrázek k článku „Vadný skus a rovnátka“

    Nepravidelný chrup a rovnátka

    Ošetření zubů

    Odhaduje se, že přibližně 40 % dětí a dospívajících trpí špatným zarovnáním zubů, které, pokud se neléčí, může dlouhodobě ovlivnit kvalitu života a zdraví. Nepravidelný chrup je často vnímán jako znepokojující, zejména z estetických důvodů. Většinou přivádějí děti k ortodontistovi rodiče; stále častěji však chtějí doplnit ortodontickou terapii vynechanou v adolescenci i dospělí. Rozdíl spočívá v tom, že v dospělosti lze korigovat pouze špatně zarovnané zuby, ale již není možné upravit nežádoucí vývoj ve velikosti a poloze čelistí, jejichž terapii je nutné provádět během růstové fáze dítěte.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 26.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace