Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dětské nemoci
  • Jiné zdravotní potíže u dětí
  • Aktuální: Noční pomočování u dětí

Noční pomočování u dětí

Jiné zdravotní potíže u dětí
Autor: gesundheit.gv.at

Nekontrolované pomočování dětí ve věku 4–5 let se odborně označuje jako enuréza neboli inkontinence moči. Po 5. roce věku občas dojde k úniku moči u 15–20 % dětí, po 7. roce věku asi u 10 % dětí a po 10. roce věku asi 3 % dětí, z toho dvě třetiny dětí se pomočují pouze v noci (noční pomočování, latinsky enuresis nocturna). Pomočování se častěji vyskytuje u chlapců.

Jaké příčiny má noční pomočování?

Kontrola vyprazdňování močového měchýře je komplexní proces. Děti se obvykle naučí zadržovat moč před dosažením 4. roku věku, některým dětem to však trvá déle. I u starších dětí se poměrně často vyskytují „nehody“, které jsou většinou spojeny s vnějšími rušivými podněty. Tato tzv. sekundární enuréza se může vyskytnout u již „suchých“ dětí, zvláště při silném rozrušení dítěte nebo v důsledku výrazných změn v jeho životě. Pokud lékař vyloučí funkční a organické příčiny nočního pomočování, neměl by tento jev být považován za nemoc, nýbrž za potíž, kterou se dítě může odnaučit. Noční pomočování se někdy vyskytuje v různých generacích téže rodiny; odborníci proto předpokládají, že může být do jisté míry dědičné.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Obecně se rozlišuje mezi denním pomočováním (enuresis diurna) a nočním pomočováním (enuresis nocturna), přičemž samozřejmě existují i kombinované formy. Odborníci dále rozlišují primární enurézu, kdy dítě ještě nedosáhlo vývojového období, ve kterém by bylo trvale kontinentní („suché“), a sekundární enurézu, kdy se dítě začne znovu pomočovat, a to po uplynutí alespoň šesti měsíců, kdy již bylo bez plenek.

Jak se stanoví diagnóza?

Dětský lékař posoudí rodinnou zátěž, dále podmínky, ve kterých dítě vyrůstá, případná jiná onemocnění, a v neposlední řadě i dosavadní psychomotorický vývoj dítěte. Některé příčiny nočního pomočování mohou pomoci odhalit i psychologické testy. Svou roli mohou hrát i komplikované sourozenecké vztahy, konflikty mezi rodiči apod., a následná individuální reakce dítěte na tyto zátěžové situace.

Noční pomočování většinou nemívá žádné tělesné příčiny. V případě denního pomočování je nutné podstoupit tělesné vyšetření, vyšetření moči, ultrazvukové vyšetření ledvin a močových cest. Lékař navíc rodiče požádá, aby dítěti vedli tzv. „pitný a mikční deníček“, do kterého po dobu 2–3 dní budou zapisovat, kdy a kolik tekutin dítě vypilo, a zejména kdy a kolik moči vymočilo (ve dne i v noci). Při podezření na vážnější onemocnění nebo při nejasném nálezu mohou být doplněna další vyšetření, např. pomocí rentgenu nebo cystoskopie.

Poznámka: U dětí mladších 5 let a u dětí, které pomočují nejvýše 1× až 2× týdně, není potřeba noční pomočování nijak léčit. Důležitým předpokladem úspěšné léčby je, aby si dítě samo přálo zůstat v noci suché.

Jak se léčí noční pomočování?

Jednoduchým a poměrně účinným způsobem léčby je speciální podložka do postele, která spustí akustický signál, jakmile se dítě pomočí. Před uložením dítěte ke spánku je však nutné připevnit na prostěradlo nebo na pyžamo dítěte senzor k tomu určený. Při každém spuštění alarmu dostane dítě „příležitost k učení“: probudí se a učí se, jak zastavit spontánní únik moči – a v případě potřeby si může dojít na toaletu. Jedná se o proces učení, proto nelze očekávat okamžité výsledky. První úspěchy se dostaví většinou až po několika týdnech používání alarmu. Čeští odborníci doporučují používat alarm po dobu 3–5 měsíců [1].

Rodiče by si i v případě užívání alarmu měli vést jednoduchý deník (ve smyslu „Pomočilo se dítě?“ / „Spustil se alarm?“). Pokud ani po šesti týdnech používání alarmu není léčba úspěšná, měla by se přerušit a po konzultaci s lékařem lze zahájit medikamentózní léčbu pomocí desmopresinu. Podle potřeby (tzn. jen pokud se noční pomočování znovu objeví) lze po uplynutí 4–6 měsíců ještě jednou zkusit léčbu pomocí alarmu.

Prognóza nočního pomočování je dobrá. V mnoha případech tento problém časem vymizí sám od sebe. Jen u 1 % dětí trpících nočním pomočováním přetrvá tato potíž až do dospělého věku. V případě denního pomočování závisí úspěch na léčbě onemocnění, které je jeho příčinou.

Na koho se mohu obrátit?

Dětského lékaře nebo specialistu (dětského urologa) byste měli navštívit zejména v případě, že dítě má výrazné obtíže během dne (silné nucení na močení, které může a nemusí být provázeno pomočením během dne). V případě nočního pomočování vám nejlépe poradí dětský lékař, někdy může pomoci i psycholog či psychoterapeut.

Související odkazy

  1. Česká urologická společnost: Noční pomočování u dětí (odkaz vede na web cus.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

ADHD

ADHD u dětí: příčiny a diagnóza

Mechanismus vzniku ADHD zatím nebyl plně objasněn. Odborníci předpokládají, že se na něm podílí m...

ADHD

ADHD u dětí: léčba

Terapie ADHD stojí na několika pilířích, které se vzájemně doplňují. Důležitou roli hraje osvěta,...

Poruchy autistického spektra

Autismus

Autismus se vyznačuje zejména poruchou smyslového vnímání. Postiženým působí značné problémy zrak...

Trávicí potíže u dětí

Zácpa u dětí

Při zácpě (obstipaci) dochází ke zpožděnému nebo bolestivému vyprazdňování stolice. Trvá nejméně...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI