Počet výsledků: 72

Otevřít filtraci

Nukleové kyseliny jsou přirozeně se vyskytující látky, které slouží k přenosu informací v buňkách a tvoří genetický materiál. Nukleové kyseliny se hojně vyskytují ve všech živých organismech, kde vytvářejí, kódují a následně uchovávají informace každé živé buňky všech forem života na Zemi. Nukleové kyseliny jsou polymery, které se skládají z nukleotidů. Dvě hlavní třídy nukleových kyselin jsou: deoxyribonukleová kyselina (DNA) – obsahuje deoxyribózu, má dva řetězce (tvořící strukturu dvoušroubovice) a její nukleové báze vytvářejí páry, ribonukleová kyselina (RNA) – obsahuje ribózu, vyskytuje se jako jednořetězcová molekula. Obrázek: Základní rozdíly mezi DNA (vlevo) a RNA (vpravo). Na obrázku jsou znázorněny i chemické vzorce deoxyribózy (vlevo od DNA), ribózy (vpravo od RNA) a všech nukleových bází (dolní část obrázku). V těchto vzorcích konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku, dusík nebo vodíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také kyselina.

Nukleární medicína je lékařský obor, která využívá nukleárních vlastností látek k diagnostickým účelům (viz PET, scintigrafie, SPECT) i k léčbě. Viz také medicína (lékařství).

Purinové nukleotidy jsou nukleotidy (základní stavební jednotky DNA a RNA), jejichž tzv. nukleová báze obsahuje dva charakteristické „kruhy“ tvořené atomy uhlíku a dusíku. Purinové nukleotidy se nacházejí jak v DNA, tak v RNA (v obou typech nukleových kyselin jsou obsaženy adenin a guanin). Purinové nukleotidy jsou podskupinou purinových sloučenin. Viz také nukleotidy.

Pyrimidinové nukleotidy jsou nukleotidy (základní stavební jednotky DNA a RNA), jejichž tzv. nukleová báze obsahuje jeden charakteristický „kruh“ tvořený atomy uhlíku a dusíku. Pyrimidinové nukleotidy se nacházejí jak v DNA (cytosin a thymin), tak v RNA (cytosin a uracil). Viz také nukleotidy.

Nukleové báze jsou látky, jejichž chemická struktura obsahuje jeden nebo dva charakteristické „kruhy“ tvořené atomy uhlíku a dusíku. Nukleové báze jsou základními stavebními kameny nukleotidů, potažmo nukleových kyselin. Konkrétně se jedná o adenin (A), cytosin (C), guanin (G), thymin (T) a uracil (U). Obrázek: Chemické vzorce všech nukleových bází: konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku, dusíku nebo vodíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také nukleotidy.

Nukleotidy jsou základními stavebními jednotkami DNA i RNA. Každý nukleotid je tvořen: nukleovou bází, monosacharidovou jednotkou (ribóza v RNA, deoxyribóza v DNA), fosfátovou skupinou. Podle chemické struktury rozlišujeme: purinové nukleotidy (nukleovou bází je adenin nebo guanin), pyrimidinové nukleotidy (nukleovou bází je cytosin, thymin nebo uracil). Obrázek: Struktura RNA – schematický nákres. V pravé horní části obrázku je naznačen vztah mezi nukleovou bází a nukleotidem. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také nukleové báze.

Kyselina askorbová je jiný název pro vitamin C. Viz také kyselina.

Esenciální mastné kyseliny jsou takové mastné kyseliny, které si organismus neumí sám vytvořit, a proto je odkázán na jejich příjem ve stravě. V případě lidského organismu je to kyselina linolová a kyselina alfa-linolenová. Viz také esenciální, mastné kyseliny, kyselina.

Saturace žilní krve kyslíkem neboli SvO2 je saturace kyslíkem v žilách. Viz také krev, kyslík, saturace kyslíkem (sO2), saturace tepenné krve kyslíkem (SaO2), saturace periferní krve kyslíkem (SpO2).

Saturace krve kyslíkem je jiný název pro saturaci kyslíkem.

Zobrazeno 1 až 10 z 72

Počet výsledků